Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP300E7A - nie włącza się, brak obrazu

23 Cze 2017 21:26 1521 23
  • Poziom 9  
    Witam, mam problem z laptopem Samsung NP300E7A. Komputer przestał działać kilka dni temu, niestety nie wiem dokładnie w jakich okolicznościach. Laptop po podłączeniu do zasilania informuje diodami, że jest podłączony i się ładuje. Po kliknięciu przycisku power, przycisk i diody podświetlają się tak jak miało to miejsce wcześniej lecz niestety ekran pozostaje czarny (całkowicie czarny, brak również podświetlenia), słychać jak dysk pracuje, ale wentylator nie startuje. Po kilku minutach w takim stanie czuć było lekki zapach spalenizny, więc odłączyłem komputer od prądu i rozebrałem go w poszukiwaniu uszkodzonych/spalonych elementów (wizualne oględziny). Nic takiego nie znalazłem, lecz po pewnym czasie testów odkryłem, że po włączeniu laptopa bardzo szybko nagrzewa się do wysokich temperatur cały układ chłodzenia (heat pipe jest gorący) mimo to wentylator stoi w miejscu. Proszę o naprowadzenie, co może być przyczyną awarii lub co powinienem sprawdzić w dalszej kolejności.
  • PCBway

• Spec od komputerów
    Na początek do sprawdzenia napięcia na cewkach przetwornic, pobierany prąd. Następne kroki zależnie od wyników.
  • Spec od komputerów
    W pierwszej kolejności zresetuj CMOS, BIOS przeprogramuj.
  • Poziom 9  
    Wyniki pomiaru cewek na zdjęciu, na niebiesko napięcia mierzone podczas pracy komputera, na żółto rezystancja cewek do masy. Tam gdzie jest znak zapytania - nie udało mi się dokonać pomiaru. Wykonałem reset CMOS poprzez zwarcie pól na płycie głównej lecz bez żadnych rezultatów. Nie jestem w stanie przeprogramować BIOS. Martwi mnie to, że wentylator nie pracuje a po włączeniu układ cieplny bardzo szybko się nagrzewa (wygląda na to, że ciepło generuje procesor a nie układ graficzny). Jeśli pomiary zostały źle wykonane, to proszę mnie poprawić.

• Spec od komputerów
    Uruchamiasz płytę bez pamięci ram?
  • Poziom 9  
    Zdjęcie było zrobione wcześniej, uruchamiam z pamięcią ram ale bez dysku, karty wifi i napędu. Rezystancję mierzyłem do masy na komputerze odłączonym całkowicie od zasilania, natomiast napięcia na włączonym do zasilacza (bateria wyjęta). Proszę o podpowiedź, do której nóżki cewki powinienem przykładać końcówkę miernika, bo w tym przypadku już chyba ma to znaczenie?

• Spec od komputerów
    pw1211 napisał:
    do której nóżki cewki powinienem przykładać końcówkę miernika
    Nie ma to znaczenia.
    Zobacz czy jest równa szczelina pomiędzy płytą a PCH - układ BGA po drugiej stronie płyty - częsty problem w tych płytach.
  • PCBway
  • Poziom 9  
    Wygląda na to, że szczelina jest równa. Załączam zdjęcie pokazujące układ z 4 stron.

EDIT: Gdy czyściłem PCH zauważyłem mały uszczerbek/rysę/odprysk. Załączam zdjęcia i mam nadzieję, że będzie coś widać, bo skaza jest ledwo zauważalna gołym okiem.

Samsung NP300E7A - nie włącza się, brak obrazu Samsung NP300E7A - nie włącza się, brak obrazu

• Spec od komputerów
    Na pierwszym i trzecim zdjęciu wygląda na pochylony, ale to może być tylko kwestia zdjęcia - musisz to sam ocenić.
    Jaki prąd pobiera płyta po włączeniu - pomiar bez baterii?
  • Poziom 9  
    Może faktycznie występuje lekkie pochylenie układu. Może odprysk pojawił się w wyniku uszkodzenia układu (przegrzania?). Czy jest jakiś sposób na diagnozę, czy to jest powodem awarii lub czy jest jakiś "domowy" sposób na wymianę lub naprawę tego układu? Niestety, nie posiadam profesjonalnego sprzętu do wymiany BGA.

• Spec od komputerów
    Możesz delikatnie docisnąć róg układu i uruchomić płytę - jeśli zacznie działać, to masz winowajcę.
    W domowych warunkach takiej usterki nie usuniesz.
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    Fraza: NP300E7A Szukaj na... Znaleziono 161 wyników (0,11 s)

Opisano kilka "typowych" uszkodzeń dla tej serii.
    Przeczytaj.

Masz sentyment do laptopa >>> raczej szukaj Serwisu lub kogoś z forum (ogłaszają się)
    zazwyczaj seria modeli NP300E7A bazowała na platformie
    (SCALA3-17 Rev:1.0/BA41-01750A HST)

Podaj pełną nazwę modelu
    NP300E7A-S01
    NP300E7A-A05
    ... opisy z płyty BA41- ?????
  • Poziom 9  
    Dociśnięcie układu nie przynosi rezultatów, jak mogę zmierzyć prąd pobierany przez płytę jeśli nie posiadam zasilacza serwisowego? Wylutować gniazdo i tam włączyć się miernikiem?
    Czy istnieje jakiś inny sposób aby zweryfikować, czy to na pewno ten układ?

Sprawdziłem forum i nie znalazłem uszkodzeń podobnych do mojego.
    Pełna nazwa modelu to: NP300E7A-S02PL
    (SCALA3-17 Rev:1.0/BA41-01751A GCE)

Znalazłem na płycie w okolicach gniazda matrycy element, który ewidentnie wygląda na uszkodzony, poniżej wstawiam zdjęcia. Może wiecie jaka mogła być przyczyna jego uszkodzenia i co to dokładnie za element.

Samsung NP300E7A - nie włącza się, brak obrazu Samsung NP300E7A - nie włącza się, brak obrazu

• Spec od komputerów
    Skoro znalazłeś uszkodzony element, to go wymień.
    Tasiemka matrycy nie jest uszkodzona?
  • Spec od komputerów
    pw1211 napisał:
    co to dokładnie za element.

Podaj oznaczenie i typ obudowy. Na zdjęciu nie widać dokładnie.
  • Poziom 9  
    miecho18 napisał:
    Podaj oznaczenie i typ obudowy. Na zdjęciu nie widać dokładnie.

Czy mógłbyś nieco jaśniej? Wybaczcie, ale nie jestem elektronikiem.
    Z obudowy uszkodzonego elementu udało mi się odczytać symbol A9VV, nie wiem czy jest coś dalej, bo plastik jest stopiony.

• Spec od komputerów
    Wygląda na AO3409 - załączający zasilanie logiki matrycy.
    Sprawdź, czy jedna z jego nóżek ma połączenie ze złączem matrycy.
    Sprawdź, czy jest obraz na monitorze podłączonym do złącza CTR - matryca odłączona.
  • Poziom 9  
    sk1977 napisał:
    Sprawdź, czy jedna z jego nóżek ma połączenie ze złączem matrycy.

Połączenia nóżek uszkodzonego elementu ze złączem matrycy wyglądają następująco.

Zdobycie elementu na wymianę zajmie mi kilka dni.

• Spec od komputerów
    Wylutuj go i sprawdź czy jest obraz na zewnętrznym monitorze.
    Sprawdź też tasiemkę matrycy i samą matrycę. Uszkodzenie tego tranzystora może być tylko efektem uszkodzenia tasiemki lub matrycy.
  • Spec od monitorów
    Masz 40-pin. złączce lvds, dopasuj... z tym co pokazano dla 30-pin. z SM

• Poziom 9  
    sk1977 napisał:
    Wylutuj go i sprawdź czy jest obraz na zewnętrznym monitorze.

Wylutowałem uszkodzony element i sprawdzałem na zewnętrzym monitorze (DSUB i HDMI) lecz nic się nie zmienia, nadal nie uruchamia się wentylator ani nie ma nic na monitorze.
  • Spec od komputerów
    Wymień uszkodzony tranzystor mosfet.
    Przeprogramuj bios.
    Przemierz/podstaw taśmę.
    Podstaw matrycę.
  • Poziom 9  
    Wymieniłem uszkodzony element na wskazany przez was AO3409 i testuję bez podłączonej tasiemki i matrycy na wyjściach zewnętrznych monitorów VGA/HDMI i objawy pozostają te same. Brak obrazu, wentylator nie rusza. Nie mam możliwości przeprogramowania biosu.