Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panel solarny, zwiększanie prądu, mały prąd w słońcu

comandos21 25 Cze 2017 15:28 1962 59
  • #31 25 Cze 2017 15:28
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Nie. Narysuj albo napisz dokładnie co ty tam masz podłączone i jak. Ile ty masz tych przetwornic. Docelowo ma być JEDNA.

• #32 25 Cze 2017 15:52
    comandos21
    Poziom 18  

A wracając do kondensatora to jaki dać by zwiększyć ten prąd na maxa do tych 2A?

• #33 25 Cze 2017 15:52
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Żaden, to nic nie da.

• #34 25 Cze 2017 15:55
    comandos21
    Poziom 18  

Wojtek(KeFir) napisał:
    Nie. Narysuj albo napisz dokładnie co ty tam masz podłączone i jak. Ile ty masz tych przetwornic. Docelowo ma być JEDNA.

Panele mają podobno przetwornice na której wyjściu mają dawać 450-680mA ale nie dawały tegopo podpięciu smartfona dawały za duże napięcie powyżej 6V i nie ładowało, oba panele podpięte równolegle właśnie na wyjściu tych fabrycznych przetwornic(obciąłem usb z obydwóch paneli) i zalutowałem tam przetwornicę step-down 3A (ustawiłem napięcie max 5,8V)ona nie trzyma prądu powyżej 400mA więc pod nią jest na wyjście przylutowana przetwornica usb 600mA,która trzyma te 450mA w pochmurny dzień

• #35 25 Cze 2017 16:08
    _jta_
    Specjalista elektronik

A wracając do kondensatora to jaki dać by zwiększyć ten prąd na maxa do tych 2A?

Jeśli przetwornica step-down sama nie ma na wejściu kondensatora o znaczącej pojemności (np. z kilkadziesiąt uF), to dodanie takiego kondensatora może zwiększyć prąd, ale niewiele - kilka, może czasem kilkanaście % - a kondensator powinien być jakiś do przetwornic, zwykły elektrolit nie da rady, polimerowy raczej tak.

• #39 25 Cze 2017 16:35
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Co to znaczy jakby? Masz jakieś pomiary? Zdjęcia?

• #40 25 Cze 2017 17:02
    comandos21
    Poziom 18  

Podpiąłem jak mówisz same panele. daje 310 - 441mA w pochmurny dzień z tym, że więcej trzyma te 400mA i poniżej
    Kurcze ale słońca brak, dlatego może tak jest. Dziś pochmurno.

Dodano po 18 [minuty]:

Mam wrażenie, że na bezpośrednich panelach nic nie trzyma prądu i efekt taki,że ładowarka podłączona i następnie odłączona.

• #41 25 Cze 2017 17:06
    Freddy
    Poziom 43  

comandos21 napisał:
    Kurcze ale słońca brak, dlatego może tak jest. Dziś pochmurno
    Oczywiście, że tak. Parametry ogniwa są podawane dla pełnego nasłonecznienia.

• #42 25 Cze 2017 17:11
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

A ty miernik uniwersalny masz? Czy tylko ten USB? Bo jak nie masz miernika to w ogóle nie masz się co brać za kombinowanie za tym bo nie poskładasz tego prawidłowo.

• #43 25 Cze 2017 17:14
    comandos21
    Poziom 18  

Wojtek(KeFir) napisał:
    A ty miernik uniwersalny masz? Czy tylko ten USB? Bo jak nie masz miernika to w ogóle nie masz się co brać za kombinowanie za tym bo nie poskładasz tego prawidłowo.

Mam miernik na mierniku parametry podobne

• #44 25 Cze 2017 17:31
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

A zmierzyłeś na przykład napięcia przed i za przetwornicą naraz? Pozwoliło by to chociaż zgrubnie ocenić jak one działają.

Napisz dokładnie jakie płytki masz. Bo rozumiem, że masz 2 fabryczne o nieznanych parametrach od dwóch paneli. Jedną STEP-UP regulowaną, i jedną STEP-DOWN 5V.

• #45 25 Cze 2017 20:19
    comandos21
    Poziom 18  

Wojtek(KeFir) napisał:
    A zmierzyłeś na przykład napięcia przed i za przetwornicą naraz? Pozwoliło by to chociaż zgrubnie ocenić jak one działają.

Napisz dokładnie jakie płytki masz. Bo rozumiem, że masz 2 fabryczne o nieznanych parametrach od dwóch paneli. Jedną STEP-UP regulowaną, i jedną STEP-DOWN 5V.

Napięcia przed i po fabrycznych przetwornicach sa takie same jakby wogóle nic nie przetwarzało.
    Tak jak wspomniałeś step-down wysterowana na 5.8V max i pod nią przetwornica usb 5V. 600mA

• #46 25 Cze 2017 20:45
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Nic nie rozumiem z tego opisu.

• #47 01 Lip 2017 12:04
    comandos21
    Poziom 18  

Podpiąłem jednak szeregowo, ponieważ zauważyłem, żeprzy podłączeniu równoległym nie ładowało tak jak powinno(możliwe, że dlatego iż wyjście było poza tymi stabilizatorami fabrycznymi) niestety ich nie mogę zdjąć bo sa całe zalane na stałe...

Podpiąłem szeregowo i mam napięcie w słońcu 12-13V
    zostawiłem przetwornicę step down i ją wysterowałem na 5,75V ( wcześniej dałem na 6V ale widać, że mniej amper podaje na kabel usb. Kabel usb ma diodę informująca o pełnym naładowaniu więc stąd podniesione napięcie(dobrze zrobiłem?)zauważyłem, że na kablu bez diody przy spadku mA do 315mA pokazuję "ładowarka odłączona" zaś przy tej z diodą cały czas następuje ładowanie.

Za przetwornicę step down dałem przetwornicę 5V usb 600mA i ładuje prądem 250-489mA przy zachmurzonym niebie t.j chmura/słońce/chmura) w samym słonku jest prawie stałe 480mA

Czyli wygląda to tak:
    szeregowo panele (12/13V)3,5W na sztukę>>>przetwornica step down 5,75V/ 1A fabrycznie ma > przetwornica 2-5V 600mA wysterowana na 5,45V(użyłem jej ponieważ ma stabilizację, bez niej na samej step down napięcie spadało przy zachmurzeniu i odłączała ładowarkę)

Będę jej używał do ładowania power banku bo pewnie lepiej sie sprawdzi w tym (jaki max prąd może przyjąć power bank?)

Obecnie testuję ładowanie na zachmurzonym niebie i jest nawet nieźle bo w 22min naładowało 6% w smartfonie LG G2

• #48 07 Lip 2017 22:04
    comandos21
    Poziom 18  

Nadal mnie nie satysfakcjonuje ta ładowarka, zamówiłem usb booster 1200mAh 5V myślicie, że coś on da?

Jeszcze coś, zauważyłem że bateria mi ucieka po jakimś czadie jak nie ma słońca...
    Muszę dodać diodę prostowniczą tak?
    Teraz pytanie plus i minus diody wlutować to plusa i minusa na wejściu do regulatora w sposób taki plus diody do plusa na wejście regulatora czy na odwrót t.j plus do minusa?

• #49 08 Lip 2017 00:47
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Co to jest booster?

• #50 08 Lip 2017 11:30
    comandos21
    Poziom 18  

Wojtek(KeFir) napisał:
    Co to jest booster?

Przetwornica 5V z usb zwiększająca(teoretycznie) napięcie.

Dodano po 8 [godziny] 44 [minuty]:

_jta_ napisał:
    Kondensator na wejściu przetwornicy - +kondensatora do +wejścia, -kondensatora do -wejścia. A czy ona sama ma kondensator na wejściu? Jaki?

Na jakie napięcie ten kondensator ma być? może być 50V?

• #51 08 Lip 2017 12:01
    tzok
    Moderator Samochody

Każda przetwornica/stabilizator to dodatkowe straty. Dwa panele połączone szeregowo, podpięte pod przetwornicę step-down, ustawioną na max. 5,2V i bezpośrednio za nią gniazdo USB. Wyrzuć tą płytkę ze stabilizatorem. Inne rozwiązanie to przetwornica MPP, układ ładowania akumulatora, przetwornica step-down 5V.

http://forum.elportal.pl/viewtopic.php?p=94720

• #52 08 Lip 2017 12:09
    comandos21
    Poziom 18  

tzok napisał:
    Każda przetwornica/stabilizator to dodatkowe straty. Dwa panele połączone szeregowo, podpięte pod przetwornicę step-down, ustawioną na max. 5,2V i bezpośrednio za nią gniazdo USB. Wyrzuć tą płytkę ze stabilizatorem.

Tylko ta przetwornica usb5V obsluguje na wejscie napiecie 2-6V i powyżej tych napięć też puszcza tyle samo wolt.

Mówisz o tym stabilizatorze usb 5V?

Teraz zastosuję inną przetwornice 2A na wejściu ma 2-24V a wychodzić ma 5V
    Tylko coś nie trzyma amper, myślałem żeby wlutować kondensator przet przetwornicę5V tylko na jakie napięcie ma on być(mam low esr 10V. 1000uF nada się)?

Tylko mnie teraz interesuje czy dobrze diodę zaporową dałem.

• #53 08 Lip 2017 12:14
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Chłopie! Ile razy się pisze?! Wszystkie te przetwornice mają stabilizację napięcia, to raz.

Czy ty w ogóle zmierzyłeś jakie jest napięcie na wejściu tej przetwornicy w momencie gdy "nie trzyma amper" Co to w ogóle jest za określenie?!
    Pisałem, jak chcesz łączyć 2 panele ze sobą, to mają być połączone bezpośrednio, nie poprzesz wewnętrzne przetwornice. Bo będzie to powodowało dodatkowe straty. Odpisałeś, że to jest zaklejone i się nie da. No to jak się nie da, to się nie da. Zacznij od rozprucia paneli. Potem będzie coś można powiedzieć.

• #54 08 Lip 2017 12:20
    comandos21
    Poziom 18  

Wojtek(KeFir) napisał:
    Chłopie! Ile razy się pisze?! Wszystkie te przetwornice mają stabilizację napięcia, to raz.

Czy ty w ogóle zmierzyłeś jakie jest napięcie na wejściu tej przetwornicy w momencie gdy "nie trzyma amper" Co to w ogóle jest za określenie?!
    Pisałem, jak chcesz łączyć 2 panele ze sobą, to mają być połączone bezpośrednio, nie poprzesz wewnętrzne przetwornice. Bo będzie to powodowało dodatkowe straty. Odpisałeś, że to jest zaklejone i się nie da. No to jak się nie da, to się nie da. Zacznij od rozprucia paneli. Potem będzie coś można powiedzieć.

Wojtku,
    Przewody przylutowałem pod + i - fabryczne na solarach, szeregowo co dało napięcie 13V.
    Przetwornice fabryczne są zgrzane na stałe więc je pominąłem.

Panele nie maja diody zaporowej więc przez to prawdopodobnie przy zachmurzeniu "zabiera" baterię ze smartfona(dlatego diodę chcę wlutować na wejściu przetwornicy 2A 5V i pytam jak te bieguny mam wlutować)

Ampery ciągle "skaczą" od 300 do 480mA" nie zależnie czy ciągle słońce jest dlatego też pomysł na kondensator na wejście.

• #55 08 Lip 2017 13:46
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Ta dioda zupełnie nie do tego służy. Ona jest stosowana przy większych mocach, gdy zasłoni się jeden z paneli, żeby nie został on "przepolaryzowany". Spowodowało by to uszkodzenie panelu. Ale nie przy tak małych panelikach. Nic to tu nie da. Jeżeli już, to ona musi być bezpośrednio na każdym panelu - to zabezpieczenie, nie ma żadnego wpływu na odbiorniki.

Jak już pisałem. Panele mają być połączone RÓWNOLEGLE. Koniec i kropka. One są za słabe, aby utrzymać 0,5A prądu przy średnim nasłonecznieniu. Dopiero w tym połączeniu musisz kombinować z przetwornicą, która będzie poprawnie działać przy takim zasilaniu.

• #56 09 Lip 2017 12:53
    tzok
    Moderator Samochody

comandos21 napisał:
    Panele nie maja diody zaporowej więc przez to prawdopodobnie przy zachmurzeniu "zabiera" baterię ze smartfona(dlatego diodę chcę wlutować na wejściu przetwornicy 2A 5V i pytam jak te bieguny mam wlutować)
    Nie ma opcji by tak się stało, a dioda tak jak ją wlutowałeś niczemu nie służy. Charakterystyka prądowo-napięcia paneli słonecznych jest bardzo niekorzystna jeśli chodzi o bezpośrednie zasilanie z nich czegokolwiek. Jeśli spróbujesz pobrać zbyt duży prąd to napięcie wyjściowe gwałtownie spadnie. Przy połączeniu szeregowym i przetwornicy GW1584, mając ok 12V na wejściu, by uzyskać 500mA/5V na wyjściu każdy z paneli będzie musiał zapewnić ponad 250mA wydajności prądowej. W zasadzie nie ma różnicy czy będzie to połączenie równoległe i 6V/500mA, czy szeregowe i 12V/250mA. Stosujesz przetwornicę impulsową obniżającą napięcie, więc im wyższe napięcie wejściowe tym mniejszy prąd wejściowy.

• #57 12 Lip 2017 14:27
    _jta_
    Specjalista elektronik

Sprawność przetwornicy zazwyczaj zależy od napięcia na wejściu - prawdopodobnie step-down będzie miała lepszą robiąc 5V z 6V, niż 5V z 12V. Ale może w nocie katalogowej są jakieś wykresy?

• #58 12 Lip 2017 16:59
    czyt
    Poziom 14  

Panele raczej szeregowo (równolegle, to trzeba je galwanicznie odizolować, by nie było upływności - tak jak baterii się równolegle nie łączy), za tym dioda (pasek na wyjściu, tak z 5Amperowa, lub np5 szt równolegle 1A - standardowych), bateria, akumulator, jak największej pojemności np. motocyklowy jakieś 10 Ah i dopiero przetwornica, obniżająca napięcie do nominalnego urządzenia ładowanego - ~5V?
    Akumulator kwasowy ma ~12,6V (6V, daje połowę tego ~6,3-(5)V naładowany, więc musi być to nieco wyższe napięcie, ale nie więcej niż 14,2 - akumulator ustabilizuje niskowydajne panele). Kiedy Aku "uzbiera" energii, to odda tyle ile potrzebuje telefon. Tak to widzę. Same panele, wydają się za słabe, do komfortowego ładowania telefonu.

• #59 12 Lip 2017 20:18
    _jta_
    Specjalista elektronik

Hm... pewną wadą łączenia równoległego jest to, że przez diodę, zapobiegającą "cofaniu się" prądu z powrotem do ogniwa, płynie większy prąd, powodując większe straty mocy: jak mamy 2 ogniwa 6V szeregowo, spadek napięcia na diodzie 0.4V, tracimy na niej 3.33% mocy; a jak połączymy je równolegle, do każdego damy taką diodę, to tracimy w diodach 6.67% mocy.

Jest kwestia, czy jeśli przetwornica między ogniwami, a akumulatorem nie pozwoli na "cofanie się" prądu, to można zrobić układ bez diod - myślę, że można, o ile te ogniwa są jednakowe i będą podobnie oświetlone - różnica napięć tych ogniw może spowodować, że prąd z jednego popłynie do drugiego, powodując straty mocy; przy połączeniu szeregowym też występują straty mocy przy różnych ogniwach, albo nierównym oświetleniu, i to chyba gorsze - uzyskujemy taki prąd, jaki daje ogniwo dające najmniejszy, i co gorsza to ogniwo jest podgrzewane.

• #60 02 Sie 2017 18:16
    comandos21
    Poziom 18  

No więc tak... zakupiłem przetwornicę step down. 6-24V 2000mA

Powiem Wam, że daje prąd 850-1200mA w słoneczny dzień(takie wskazania na apilikacji "Ampere meter") czas ładowania też jest bardzo krótki.

Szukaj w 5mln produktów