Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Króciec ssawny, wlotowy do pompy próżniowej

kosmaty48 24 Cze 2017 11:31 420 0
 • #1 24 Cze 2017 11:31
  kosmaty48
  Poziom 8  

  Witam,
  Muszę dorobić ssawny pionowy króciec wlotowy do małej pompy próżniowej wirnikowej olejowej. Króciec musi się zmieścić w obszarze o wymiarach : (od dołu)
  1. w pionowym otworze stalowego korpusu komory roboczej olejowej o wymiarach ϕw = 15 mm, długość 18 mm,
  2. uszczelce gumowej o ϕw 18 mm i grubości 2 mm,
  3. stalowym pierścieniu dociskowym na komorze roboczej o ϕw = 24 mm i grubości 3 mm,
  4. obszarze o wysokości 55 mm, zalanym do połowy przez olej,
  5. w pionowym otworze stalowego korpusu zewnętrznego pompy próżniowej o ϕw = 30 mm i wysokości łącznej z uszczelką gumową i pierścieniem dociskowym = 15 mm.,
  6. pierwotny króciec (którego nie ma) wystawał na zewnątrz pompy z korpusu, utrzymując na sobie talerz na którym stał klosz szklany próżniowy, przy czym zakładam że ten talerz był zamocowany na wysokości 10 cm ponieważ z pompy wystaje króciec wylotowy o wysokości 6 cm i razem z ewentualnym przewodem musiał się mieścić pod talerzem.
  Łączna wysokość króćca to 18 + 2 + 3 + 55 + 15 +100 = 193 mm o zmiennych średnicach zewnętrznych.

  Talerza i klosza też nie ma, ale ja nie mam zamiaru odtwarzać szkolonych doświadczeń z próżnią, tak więc wystarczy mi gwintowane zakończenie króćca.

  Brak charakterystyki pompy, ale na podstawie prędkości obrotowej podobnej pompy = 450 obr. / min i rzeczywistej jednorazowej objętości wytłaczanego powietrza, przyjmuję że wydajność pompy wynosiła 0,55 m3 powietrza. na godzinę. (Są dwa szeregowo pracujące rotory które tworzą większe podciśnienie. )

  Konstrukcja króćca musi zawierać wewnątrz zawór zwrotny o najmniejszym ciśnieniu otwarcia, który może sam stanowić element króćca.
  Elementem króćca może być też zawór odcinający.

  Zawór zwrotny oczywiście kupię tak jak i zawór odcinający. Zawór odcinający na króćcu oczywiście musi być na zewnątrz pompy, ale nie wiem gdzie powinien gdzie powinien być zawór zwrotny ?
  Logicznie chyba najbliżej rotoru tj. w pierwszym obszarze, ale nie wiem dlaczego konstruktor pompy aż do 30 mm średnicy zewnętrznej poszerzył króciec wychodzący z pompy ?
  Czyżby tylko z uwagi na mechaniczne usztywnienie ponieważ króciec utrzymywał talerz ze szklanym kloszem oraz wagą elementów doświadczalnych ?
  Ponadto zastanawiam się czy wewnątrz króćca nie było np. rozszerzenia stożkowego ponieważ wsysane powietrze w takim stożku może zmienia swoje właściwości ?

  Dziękuję za pomocne uwagi i wyjaśnienia.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME