Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie instalacji PV do zabezpieczenia nadprądowego za licznikiem

25 Cze 2017 13:16 1812 12
  • Poziom 9  
    Witam Szanownych Państwa,

Z uwagi na moją znikomą wiedzę w zakresie elektryki proszę o konsultację. Zamontowano nam instalację fotowoltaiczną 10kW. Monter podłączył ją do zabezpieczenia nadprądowego za licznikiem. Niestety smutni panowie z Energi stwierdzili że tak nie można ponieważ jest to skrzynka licznikowa, przewody wypięli i nie zmienili licznika a my od miesiąca czekamy aż dojdą do porozumienia. Podpowiedzcie proszę kto ma rację. Dołączam zdjęcia skrzynki oraz protokołu (plomba na zabezpieczeniu nadprądowym za licznikiem pojawiła się dopiero po ostatniej wizycie).

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
    Podłączenie instalacji PV do zabezpieczenia nadprądowego za licznikiemIMG_201706...123616.jpg Download (205.01 kB) Podłączenie instalacji PV do zabezpieczenia nadprądowego za licznikiemIMG_201706...123636.jpg Download (174.09 kB) Podłączenie instalacji PV do zabezpieczenia nadprądowego za licznikiemIMG_201706...124350.jpg Download (311.07 kB)
  • Poziom 9  
    Witam,

Dziękuję za odpowiedź. Tak jak napisałem na początku jestem laikiem, opieram się na informacjach przekazanych przez montera i Energę. O zabezpieczeniu napisano w protokole. Przewody były wpięte od góry do urządzenia w prawym górnym rogu skrzynki, powiększone jest na drugim zdjęciu. O ten dokument chodzi?
  • Poziom 22  
    Ty się ciesz że cię za nielegalne wpięcie nie naliczyli. Jak można instalację PV przed licznikiem wpiąć? Chciałeś oddawać za darmo energię do sieci ?
  • Poziom 9  
    Proponuję przeczytać dwa razy przed komentowaniem, instalacja została wpięta przez montera za licznikiem.
  • Moderator
    wookieee napisał:
    Proponuję przeczytać dwa razy przed komentowaniem, instalacja została wpięta przez montera za licznikiem.

To co pokazałeś na zdjęciu, to zabezpieczenie przedlicznikowe. I nie jest to ogranicznik mocy, a zwykłe nadmiarowo prądowe o charakterystyce B.
    A więc twierdzenie o podłączeniu instalacji fotowoltaicznej za licznikiem nie trzyma się kupy.

A swoją drogą, podłączanie instalacji fotowoltaicznej o wielkości 10 kW bez projektu sporządzonego przez kompetentnego projektanta to jest jazda bez trzymanki. Tego nie zrobi dobrze nawet średni elektryk, o kiepskim nie mówiąc. A już na pewno nikt nie zrobi tego zaocznie. Należałoby się przyglądnąć całej Twojej instalacji, jej otoczeniu i dopiero wtedy myśleć nad projektem.
  • Poziom 9  
    Spokojnie, to jest instalacja z programu Prosument WFOŚiGW a to zabezpieczenie jest na pewno za licznikiem byłem przy podłączeniu i przewody z linii napowietrznej idą najpierw do licznika a później jest to cudo.
  • Moderator
    wookieee napisał:
    Spokojnie, to jest instalacja z programu Prosument WFOŚiGW a to zabezpieczenie jest na pewno za licznikiem byłem przy podłączeniu i przewody z linii napowietrznej idą najpierw do licznika a później jest to cudo.

Instalacja 10kW? Z programu Prosument? No, no... u nas największe to 3,5 kW.
    A podłączeń dokonuje wykonawca, który ma umowę z ZE i niczego nie pozostawia do rozwiązania użytkownikowi. Coś tu nie gra.
  • Poziom 9  
    Przepraszam mój błąd po drodze z linii napowietrznej są jeszcze zdaje się BMy (nie jestem w stanie tego pokazać bo zaplombowali), później licznik i to nieszczęsne zabezpieczenie nadprądowe.

Dodano po 1 [minuty]:

Wykonawcą jest uznana firma Corab z Olsztyna (Monter wykonał setkę podobnych instalacji), mają umowę z Olsztyńskim WFOŚiGW

Ja tam niczego nie robiłem, chciałem tylko zasięgnąć języka kto ma rację? Monter który wpiął się do zabezpieczenia nadprądowego czy gość z ZE który stwierdził że skrzynka licznikowa to ich podwórko i nie ma znaczenia to że podłączenie jest za licznikiem.

Podłączenie instalacji PV do zabezpieczenia nadprądowego za licznikiemIMG_201706...214457.jpg Download (182.2 kB)
  • Pomocny post
    Moderator
    wookieee napisał:
    Ja tam niczego nie robiłem, chciałem tylko zasięgnąć języka kto ma rację? Monter który wpiął się do zabezpieczenia nadprądowego czy gość z ZE który stwierdził że skrzynka licznikowa to ich podwórko i nie ma znaczenia to że podłączenie jest za licznikiem.

Gość z ZE. To ich podwórko i wpuszczają na nie kogo chcą i kiedy chcą. Przeważnie nigdy i nikogo.
  • Poziom 9  
    Dzięki, będziemy w takim razie wyjaśniali to z Corabem.

Dodano po 18 [godziny] 34 [minuty]:

Podłączenie zostało dzisiaj zmienione, zgłoszenie do ZE przesłane a my czekamy z niecierpliwością na wymianę licznika.
  • Poziom 19  
    Dodam swoje trzy grosze.
    retrofood napisał:

Gość z ZE. To ich podwórko i wpuszczają na nie kogo chcą i kiedy chcą. Przeważnie nigdy i nikogo.

Dokładnie jak napisano - ZE rządzą się swoimi prawami. Ten sam zakład energetyczny (nieważne czy to PGE czy Tauron czy ENEA) ma różne standardy w różnych rejonach. W jednym rejonie zabezpieczenie zalicznikowe jest plombowane w innym już nie, tak samo ze zgodą na wpięcie instalacji PV w złączu licznikowym.

Miałem kiedyś przypadek jak u autora tematu, musiałem jechać ponad 300km do klienta, żeby zmienić punkt przyłączenia instalacji mimo iż dzień wcześniej uzyskałem od kierownika posterunku zgodę na wpięcie w ZL. Decyzję zmienił bo dołożyłem listwę zaciskową w złączu (przystosowaną do zaplombowania), żeby nie wprowadzać dwóch przewodów na zaciski zabezpieczenia - na pytanie jak mam to poprawnie zrobić bez listwy nie uzyskałem odpowiedzi.
    Inny ciekawy przypadek dotyczył sytuacji wynikłej jeszcze w trakcie składania zgłoszenia dla instalacji 3kW - pan z rejonu zażyczył sobie opracowania dokumentacji obejmującej parametry całej linii zasilającej od stacji trafo do obiektu, poddał się dopiero gdy został poproszony o uzasadnienie odmowy przyjęcia wniosku na piśmie z podaną podstawą prawną. Ale i tak się odegrał bo klient czekał ponad trzy miesiące na wymianę licznika.