Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik wysterowania na UL1980

31 Lip 2005 03:44 6395 8
  • Poziom 19  
    Witam,
    Ostatnio zaprojektowalem sobie plytke wskaznika wysterowania do mojego wzmacniacza audio, na bazie schematu Jabela.
    Po zlozeniu ukladu przetestowalem go podajac napiecie z zasilacza pradu stalego (po zwarciu kondensatora odcinajacego skladowa stala) i uzyskalem bardzo ladne efekty (diody zapalaly sie jedna po drugiej z taka sama jasnoscia i wszystko ladnie gralo).
    Niestety po podlaczeniu do wzmacniacza audio wyglada to znacznie gorzej. Diody dosyc mocno migaja, slabo swieca i nie zapalaja sie jedna po drugiej skokowo tylko plynnie. Poza tym zanim zanim zapali sie ostatnia dioda z jednej sekcji (sa 3 po 4 diody) to widac juz swiatlo z pierwszej diody nastepnej sekcji. Wyglada to nieciekawie, nie tego oczekiwalem.
    Zaczynam miec obawy ze wynika to z analogowej budowy ukladu scalonego i lepszego efektu nie uzyskam. Jesli jest jakis sposob na poprawe parametrow tego wskaznika to bede wdzieczny za pomoc ;]. Poza tym chcialbym sie dowiedziec dlaczego dziala to tak nieciekawie od strony elektronicznej.
  • Poziom 18  
    masz schemat ? to podaj linka to ci powiem co sie dzieje
  • Poziom 18  
    Właśnie też mam z tym problem. W tym zestawie Jabla (J-29) nie jest chyba dobrze zaaplikowany układ UL1980. Ale nie wiem co tam jest w nim nie tak.
  • Poziom 18  
    Mam kilka pytań odnośnie tego schematu. A mianowicie:
    - czy to na pewno dobrze funkcjonuje,
    - jakiś odpowiednik dla diody BAP794,
    - czy anoda diody jest jeszcze z czymś połączona prucz rezystora 2kΩ (dorysowana ścieżka długopisem),
    - jaki trzeba zastosować tranzystor, czy wystarzczy "zwykły" NPN z serii BC
    - czy układ ten reaguje tylko na uderzenia basu (obecność dołączonego do wejścia układu kondensatora 220nF),
    - jakiego wymaga poziomu wejściowego (wzmocninie tranzystora)?
  • Poziom 19  
    to jest schemat wskaznika wysterowania z magnetofonu deck unitry i dla mnie dzialal ok i nie bylo tam efektów typu przygasanie diód itp. według mnie działał ok. Na te slady długopisem nie zwracaj uwagi. Nie wiem czy jest jakis zamiennik tej diody , ale to jest dioda chyba dostępna w sklepach elektronicznych. Układ chodzi pod mcz , przedwzmacniaczem, Co do tranzystora to napewno jakis z serii BC ale nie pamietam jaki , jutro wynajde gdzies w piwnicy ten układ i powiem ci na 100 % jaki to tranzystor. Pamietaj , sugeruj sie numeracją wyjsc układu ul1980 na schemacie , bo jest on troche dziwnie narysowany . Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Wskaźnik wysterowania na UL1980
    w zalaczeniu schemat oryginalu m3016, gdzie chodzi ten uklad.
    mam wylicytowany na allegro i zamontowany do wzmaka do kompa jako vu. tranzystor obojetne jaki n-p-n np.typu bc107,147,413, lub 5...
    kondensator z taka wartoscia sprawuje sie az milo , diode mialem fabryczna na plytce... uklad reaguje na cale pasmo, sygnal wejsciowy na uklad to typowe 0,775mV