Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór KKZ technik mechatronik czy technik elektryk

25 Cze 2017 14:01 2388 10
  • Poziom 9  
    Witam
    Proszę o opinie i porady dotyczące wyboru szkoły do kursu na technika elektryka lub mechatronika. Jestem inżynierem robót sanitarnych, ale chce zwiększyć swoją wiedzę z zakresu automatyki i elektryki. Interesują mnie układy sterowania pomp, wentylatorów, central wentylacyjnych opartych na dedykowanych sterownikach, sterownikach PLC i falownikach, budowa silników elektrycznych, dobór elementów szaf sterowniczych, programowanie plc, komunikacja z bms. Koniecznie chce się nauczyć czytać dokumentacje szaf sterowniczych oraz diagnozować usterki. Mam dylemat czy wybrać kurs na elektyka czy mechatronika, jednak bardziej skłania mnie mechatronik.
    Proszę o radę, którą szkołę wybrać w Warszawie lub Łodzi, ze względu na to, że wynosi przeważnie 200 zł/miesięczni. znalazłem 6.
    1. http://nowoczesnaszkola.edu.pl/index.php/pl/kierunki - w Łodzi, wydaje mi się, że jest bezpłatna, muszę to potwierdzić.
    2. http://www.skk.pl/warszawa-skk/kwalifikacyjne-kursy-zawodowe/3261-technik-mechatronik#form
    3. http://www.futura.edu.pl/pl/kwalifikacyjne-kursy-zawodowe
    4. https://atutszkola.pl/oferta/kursy-i-szkoleni...walifikacyjne-i-zawodowe/technik-mechatronik/
    5. http://www.nova.edu.pl/oferta/kwalifikacyjne_kursy_zawodowe/technik_mechatronik
    6. http://blue.edu.pl/oferta/kwalifikacyjne_kursy_zawodowe
    Czy ktoś zna wymienione przeze mnie szkoły, bądź może polecić inne sprawdzone szkoły w Warszawie ?
    Z góry dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 23  
    Witaj!
    Wybór należy do Ciebie w zależności od zamiłowania do danej dziedziny.
    Obecnie wszystkie samochody są naszpikowane elektroniką a nawet traktory.Za naprawę w traktorze byle drobnego układu płacą grubą kasę. Przykład.
    Naprawiałem układ elektroniczny do sterowania urządzeń w ciągniku.Wymieniłem kilka układów i za naprawę skasowałem 400zł. Za taką samą naprawę sąsiad rolnika zapłacił 3tysiecy.
    Moja podpowiedź to jak ma się zamiłowanie do mechaniki to Mechatronika.

Magisterka w tym kierunku. To jest i będzie na czasie.

Pozdrawiam Miro.Nasz
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 30  
    Rzeczy o których piszesz na pewno nie nauczysz się na KKZ w techniku elektryku.
    W tym zawodzie na KKZetach przygotowują głównie do egzaminu czyli montaż układów stycznikowo-przekaźnikowych i montażu instalacji elektrycznych.
    Chyba mechatronik był by bardziej odpowiedni.
    Chociaż nie wiem czy na KKZetach nauczysz się tak ambitnych rzeczy.
  • Poziom 3  
    Cześć,

Mam pytanie powiązane z tematem. Czy ktoś z Was dysponuje wiarygodną opinią na temat kursów online z tej strony www.kkz.edu.pl ? Oferują oni kursy zawodowe na bazie e-learningu, które dają uprawnienia takie same jak po ukończeniu klasycznej szkoły. Ich oferta jest dość bogata, mają rzekomo rządowe rekomendacje, ale nigdzie nie mogę znaleźć opinii na ich temat. Byłbym zainteresowany ich kursem - technik elektronik ale nie wiem czy warto. Ktoś coś może doradzić?

Pozdrawiam,
  • Poziom 2  
    @DKdesign - podłączam się pod pytanie :). Również rozważam taki kurs i nigdzie nie mogę znaleźć opinii :(. Komentarze napisane na ich stronie są zbyt "piękne" i moim przynajmniej zdaniem nie wydają się wiarygodne :). Ktoś coś? :).

Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    MrE0308 napisał:
    @DKdesign - podłączam się pod pytanie :). Również rozważam taki kurs i nigdzie nie mogę znaleźć opinii :(. Komentarze napisane na ich stronie są zbyt "piękne" i moim przynajmniej zdaniem nie wydają się wiarygodne :). Ktoś coś? :).

Pozdrawiam.

Cześć,,

Zaryzykowałem i kupiłem u nich kurs - mechanik samochodowy. Kupiłem to głównie z ciekawości, spodziewając się że jakoś kursu to trochę loteria i... generalnie nie jestem zadowolony. Kurs podzielono na kilka działów, z czego aby przejść do kolejnego trzeba odczekać odpowiednią ilość czasu przeznaczoną na dany dział (ok. 20-35 hodzin) i zaliczyć prosty test dotyczący aktualnie przerabianego materiału (banalna forma, można powtarzać ile razy się chce). Kilka pierwszych części to typowe bzdety o bhp, prowadzeniu firmy, umiejętnościach miękkich itd. nawet przydatne jednak irytowało mnie to, że muszę czekać na konkrety. Co do "mięsa" to materiały mają formę pdf'ów. Treści tam zawarte znalazłem na popularnych stronach i portalach typu autokult. Generalnie wygląda to na zbitkę informacji z różnych miejsc w sieci (łatwo dostępnych przez chociażby google). Zdarzają się błędy językowe, literówki itd. Ogólnie nie jestem zadowolony, dużo lepszą wiedzę w mojej opinii dają chociażby książki z wydawnictwa WKŁ.

To tyle,
    Pozdrawiam :)
  • Poziom 2  
    DKdesign napisał:
    MrE0308 napisał:

Pozdrawiam.

Cześć,,

Zaryzykowałem i kupiłem u nich kurs - mechanik samochodowy. Kupiłem to głównie z ciekawości, spodziewając się że jakoś kursu to trochę loteria i... generalnie nie jestem zadowolony. Kurs podzielono na kilka działów, z czego aby przejść do kolejnego trzeba odczekać odpowiednią ilość czasu przeznaczoną na dany dział (ok. 20-35 hodzin) i zaliczyć prosty test dotyczący aktualnie przerabianego materiału (banalna forma, można powtarzać ile razy się chce). Kilka pierwszych części to typowe bzdety o bhp, prowadzeniu firmy, umiejętnościach miękkich itd. nawet przydatne jednak irytowało mnie to, że muszę czekać na konkrety. Co do "mięsa" to materiały mają formę pdf'ów. Treści tam zawarte znalazłem na popularnych stronach i portalach typu autokult. Generalnie wygląda to na zbitkę informacji z różnych miejsc w sieci (łatwo dostępnych przez chociażby google). Zdarzają się błędy językowe, literówki itd. Ogólnie nie jestem zadowolony, dużo lepszą wiedzę w mojej opinii dają chociażby książki z wydawnictwa WKŁ.

To tyle,

Dzięki wielkie za odpowiedź ;) - no z tym czasem oczekiwania to nieźle polecieli :o - ale to popraw mnie jeśli źle zrozumiałem - przerabiasz materiał w danym temacie i czekasz 20-35 godzin na test który możesz poprawiać do woli? I tak z każdym działem/tematem? A jakiś test/sprawdzian na sam koniec całego szkolenia istnieje czy po prostu po przerobieniu wszystkich tematów otrzymuje kwalifikacje zawodowe? Pytam bo to trochę - nie wiem nawet jak to ująć - za proste? ;)
  • Poziom 30  
    MrE0308 napisał:
    czy po prostu po przerobieniu wszystkich tematów otrzymuje kwalifikacje zawodowe

Żaden kurs nie nadaje kwalifikacji zawodowych. Co najwyżej możesz uzyskać zaświadczenie o ukończeniu kursu na podstawie którego możesz się zgłosić na egzamin.
    Ale zastanawiam się czy ukończenie takiego kursu uprawnia do przystąpienia do egzaminu z kwalifikacji zawodowych.
    Jak tu jest rozwiązana kwestia zajęć praktycznych?
  • Poziom 3  
    MrE0308 napisał:
    DKdesign napisał:
    MrE0308 napisał:

Pozdrawiam.

Cześć,,

To tyle,

Dzięki wielkie za odpowiedź ;) - no z tym czasem oczekiwania to nieźle polecieli :o - ale to popraw mnie jeśli źle zrozumiałem - przerabiasz materiał w danym temacie i czekasz 20-35 godzin na test który możesz poprawiać do woli? I tak z każdym działem/tematem? A jakiś test/sprawdzian na sam koniec całego szkolenia istnieje czy po prostu po przerobieniu wszystkich tematów otrzymuje kwalifikacje zawodowe? Pytam bo to trochę - nie wiem nawet jak to ująć - za proste? ;)

Cześć,

Rozpoczynasz temat, w tym momencie zegar zaczyna odliczać czas np. 20 godzin po których możesz przejść do testu z danego działu (o ile przerobisz wszystkie podtematy, w praktyce przerobienie liczone jest jako kliknięcie na link prowadzący do pdfa). Co do sprawdzianu końcowego to jest taki ale jeszcze do niego nie doszedłem więc nie wiem jak wygląda. Po zakończeniu kursu otrzymujesz certyfikat uczestnictwa i na jego podstawie możesz iść na egzamin zawodowy (według szkoły certyfikat nie zawiera informacji, że kurs odbył się drogą elektroniczną). Co do praktyk to bywa różnie, np. w moim przypadku czyli kwalifikacji M.18 praktyk nie ma, ale już np. dla technika mechanika lub elektryka/elektronika praktyki są (bodajże 160) godzin i polega to na tym, że sam wybierasz sobie warsztat gdzie chcesz robić i po prostu tam działasz. Ogólnie muszę powiedzieć, że trochę żałuję że zapisałem się na ten kurs - 800zł piechotą nie chodzi a po skopiowaniu jakiegokolwiek zdania z ich pdf'a wszystko od razu google odszukiwało bez problemu na popularnych stronach. Z mojej perspektywy wygląda to tak, że ktoś po prostu pozbierał tematy jakie obowiązują dla danej kwalifikacji, skopiował informacje z sieci i tyle. Za te pieniądze moim zdaniem materiały powinny być dużo lepszej jakości.

Pozdro,
  • Poziom 30  
    DKdesign napisał:
    Za te pieniądze moim zdaniem materiały powinny być dużo lepszej jakości.

Zgodzę się z Tobą, ale jak na kształcenie zawodowe to nie są duże pieniądze. Z tego co się orientuję to znajomy robił kurs technika elektryka na KKZ ale w weekendowej formie to płacił ok 350 zł co miesiąc przez 2 lata. Ale tam wszystko było z wykładowcami i zajęcia zawodowe praktyczne były trochę praktyczne.
    Tu się płaci za papier, bo za przeczytanie materiału w necie nikt nam papierka nie da.

DKdesign napisał:
    Co do praktyk to bywa różnie, np. w moim przypadku czyli kwalifikacji M.18 praktyk nie ma,

Nie chodzi mi o praktyki zawodowe a o zajęcia praktyczne. W kształceniu zawodowym połowa zajęć powinna się odbywać jako zajęcia praktyczne.
    Zastanawiam się jak sobie poradzi człowiek na egzaminie, na którym będzie musiał wykonać jakieś sprawdzenie w samochodzie, gdy wcześniej nie miał z tym do czynienia.

Zastanawiam się również jak jest z tym egzaminem. OKE zazwyczaj zrzuca organizację takiego egzaminu na organizatora KKZ. Ciekawie jak będzie w tym przypadku.

Napisz kiedyś jak to wygląda.
  • Poziom 35  
    lisekkk napisał:
    Witam
    Proszę o opinie i porady dotyczące wyboru szkoły do kursu na technika elektryka lub mechatronika. Jestem inżynierem robót sanitarnych, ale chce zwiększyć swoją wiedzę z zakresu automatyki i elektryki. Interesują mnie układy sterowania pomp, wentylatorów, central wentylacyjnych opartych na dedykowanych sterownikach, sterownikach PLC i falownikach, budowa silników elektrycznych, dobór elementów szaf sterowniczych, programowanie plc, komunikacja z bms. Koniecznie chce się nauczyć czytać dokumentacje szaf sterowniczych oraz diagnozować usterki. Mam dylemat czy wybrać kurs na elektyka czy mechatronika, jednak bardziej skłania mnie mechatronik.

A może prościej będzie magisterskie uzupełniające. Trwa to zdaje się 2 lata, koszt będzie zbliżony do kursu technika. Za to będziesz miał mgr. Więcej się dowiesz niż na kursie dla techników. Znajdziesz taki, że po twoich sanitarnych nie będziesz musiał uzupełniać różnic programowych. Teraz uczelnie łykają wszystkich, bo konkurencja jest ogromna. Myślę, że mechatronika to będzie dobre uzupełnienia po twojej sanitarce.