Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompresor wan aw. Dziwny silnik

83tomek83 25 Cze 2017 16:06 1008 6
  • #1 25 Cze 2017 16:06
    83tomek83
    Poziom 9  

Witam. Kupiłem ostatnio kompresor wan aw z 1990 r. Kompresor jest prawdopodobnie nieużywany, miał pracować w szkole przy obsłudze basenu. Kompresor według tabliczki znamionowej posiada silnik 11kw produkcji rosyjskiej dostosowany do pracy w układzie gwiazdy (wyprowadzone trzy przewody), w zestawie nie ma szafy sterowniczej. Moje pytanie jest takie czy jest możliwość po dokupieniu oryginalnej szafy sterowniczej do przerobienia do pracy tylko na gwieździe. Co musiałbym zrobić przy kompresorze dodatkowo aby rozruch i praca były możliwe przy zabezpieczeniu C25A. Czy jeśli silnik pracuje tylko na gwieździe oznacza to ze jego moc a co za tym idzie wydajność kompresora będzie zdecydowanie mniejsza od znamionowej?

0 6
  • Pomocny post
    #2 25 Cze 2017 17:47
    stasiekb100
    Poziom 23  

Podłącz ten silnik i sprawdź czy czy nie wyłącza zabezpieczenia. Ja 11kW włączam na raz na zabezpieczeniu C32 ale ma 2800 obrotów i jeszcze koło do rozpędzenia. Jak masz możliwość to zmień zabezpieczenie. Silnik normalnie będzie miał 11 kW mocy bo na tabliczce masz Y 380 . Jak by było Δ 380-400 Y 660-690 to wtedy podłaczając na Y 400 V mamy połowe mocy(połowę momentu obrotowego). Na rozruchu ten kompresor pod ciśnieniem by Ci nie ruszył, dlatego jest tam silnik włączany na raz. Do mocy silnika nie ma znaczenia jak są skojarzone uzwojenia tylko napięcie przyłożone do końców uzwojeń i liczba zwojów.

0
  • #3 25 Cze 2017 23:08
    83tomek83
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedź. Sprobuje go uruchomić w najbliższym czasie. A co musiałbym zrobić, żeby możliwa była funkcja "bieg luzem" zeby pryz pracy ciągłej np przy piaskowaniu lub tynkowaniu tynkownicą silnik pracował cały czas?

0
  • #4 25 Cze 2017 23:44
    robokop
    Moderator Samochody

Zawór otwierający się do atmosfery, przy dobiciu do ciśnienia znamionowego. Bardziej wyrafinowane rozwiązanie, to elektrosprzęgło, ale podejrzewam że koszt przekroczy wartość kompresora.

0
  • #5 25 Cze 2017 23:52
    stasiekb100
    Poziom 23  

Założyć od ciężarówki lub traktora zawór do regulacji ciśnienia. Tam sprężarka pracuje cały czas. Można napinacz pasów załączany sprężyną, wyłączany siłownikiem pneumatycznym albo falownik.

0
  • Pomocny post
    #6 05 Lip 2017 13:16
    vcc
    Poziom 33  

Z tym 11kW będzie ciężko załączając na "raz", na takim wanie zjadłem zęby ale za to teraz chodzi jak pszczółka. Akurat ten wan nie potrzebuje skrzynki do sterowania, ma zawór pilot który steruje blokadą ssania przy osiągnięciu zadanego ciśnienia. jeżeli długo sprężarka stoi to warto sprawdzić zawór w obudowie filtra, przy ok 4-5 barach powinien już zamykać ssanie.
    Jak coś to pisz na PW bo robiłem sterowanie do wana od podstaw.

0
  • #7 11 Lip 2017 23:59
    83tomek83
    Poziom 9  

Na zabezpieczeniu C25A silnik nawet po zdjeciu paskow nie ruszał, ale zmienilem na D25A i odpala bez problemu. Teraz musze dobrać jakiś zawór odprężający na dolocie do butli żeby przy dobijaniu powietrza nie było problemów z rozruchem. Jakiś konkretny model takiego zaworu i średnice polecacie? W rurze do zbiornika jest wspawana oryginalnie mufa.

0