Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Paski Ledowe zapalane z opóźnieniem

26 Cze 2017 00:14 1344 19
 • Poziom 9  
  Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje możliwość opóźnić zapalenie się paska ledowego przy użyciu opornikow, kondensatorow, tranzystorow lub innych małych układów elektronicznych. Paski ledowe będą połączone szeregowo. Chciałbym wstawić coś między nie co by delikatnie opozniło ich zapłon (0,5-1sec) i żeby to działało w dwie strony (w zależności z której strony podam napięcie)
 • Specjalista elektronik
  Będą połączone szeregowo, to znaczy jak? Jeśli mają zapalać się kolejno, to pod względem zasilania raczej by pasowało mieć je połączone równolegle, bo inaczej co miałby robić prąd płynący tylko przez część pasków? Natomiast obok zasilania potrzebna by było jakieś rozchodzenie się sygnału, który by był przesyłany między nimi i w zależności od tego, gdzie podłączy się zasilanie, wędrował w jedną, albo w drugą stronę. To mogłoby być ładowanie kondensatora przez opornik napięciem zasilającym sąsiednie paski, na każdy pasek potrzebne by były np. dwa tranzystory, kondensator, kilka oporników.
 • Poziom 9  
  https://obrazki.elektroda.pl/6595758600_1498489504.png
  Chodzi mi o takie podłączenie pasków ledowych na schodach. Są rożne sterowniki schodowe które zapalają pojedyncze schody po kolei ale wtedy kazdy pasek ledowy musi być podłączony bezpośrednio do sterownika. A druga sprawa to cena. Taki sterownik kosztuje 200-400pln.
  Myslałem żeby wstawić coś między paskami co opoźniłoby dotarcie tam 12V. A czas opoznienia ustawilbym metodą prób i błedów wstawiając rózne pojemnosci kondensatorów / oporników itp.
  Ma ktoś jakiś pomysł czym obciążyć układ żeby zapalił się pełną mocą ale dopiero po 0,5-1 sec?
 • Poziom 40  
  Do każdego paska układ np: CD4541,
  Każdy będzie pracował o trochę mniejszą częstotliwością taktującą; paski będą zapalały się po kolei od pierwszego do ostatniego.

  Dodatkowy soft start na RC przy tranzystorze wykonawczym
 • Poziom 43  
  DemolitionKing napisał:
  Są rożne sterowniki schodowe które zapalają pojedyncze schody po kolei ale wtedy kazdy pasek ledowy musi być podłączony bezpośrednio do sterownika. A druga sprawa to cena. Taki sterownik kosztuje 200-400pln
  Takie układy do obsługi oświetlenia schodowego były na forum w dziale DIY.
  HD-VIDEO napisał:
  paski będą zapalały się po kolei od pierwszego do ostatniego.
  Szczególnie fajne, jak będziesz wchodził na schody z drugiej strony.
 • Poziom 9  
  Całkiem fajny ten układ scalony cd4541 tylko że ja jestem całkowicie zielony i nie będę wiedział co przylutowac do której nóżki :-D poratowałby ktoś prostym schematem co z czym połączyć i jakie wartości tych opornikow.
  Jeśli dobrze rozumiem działanie tego to po podaniu napięcia 12v na ten układ on się uruchomi, odmierzy sekundę i poda napięcie +12 na jedną nóżke do której będzie podłączony kolejny pasek ledowy? I będzie to działać to w dwie strony czy tylko jedną? Żył mam sporo więc najwyżej będą po 2 układy na jeden schodek :-D
 • Poziom 40  
  DemolitionKing napisał:
  I będzie to działać to w dwie strony czy tylko jedną?


  O co chodzi z tymi stronami; o zasilanie paska?
 • Poziom 43  
  HD-VIDEO napisał:
  O co chodzi z tymi stronami; o zasilanie paska?
  No przecież wchodzisz na schody, albo z nich schodzisz, a wtedy kolejność zapalania musi być odwrotna.
 • Poziom 9  
  Najłatwiej by było miedzy plusami pasków dac jakiś kondensator który po sekundzie się naladuje i puści napięcie dalej. Wtedy by działało w dwie strony. Czy puściłbym napięcie z dołu czy z góry ta różnica czasowa miedzy paskami by była. Czy istnieją jeszcze jakieś metody chwilowego blokowania napięcia? Zależy mi na prostocie a nie tworzeniu całych układów. Choć jeśli będzie trzeba to i takie zastosuje.
 • Specjalista elektronik
  CD4541 jest dobry do dużych opóźnień, pozwala uniknąć stosowania dużych pojemności (można użyć nawet z 60000 razy mniejszych). Do opóźnienia o sekundę wystarczą tranzystory, chyba będzie taniej - ile kosztuje CD4541, a ile kondensator? Ja znalazłem na Allegro ofertę 20 kondensatorów 100uF/16V za 1zł (czyli po 5gr).

  Jak można to zrobić, napisałem w #2. Może konkretniej: pasek LED podłączasz między kolektor tranzystora PNP (może BC327), a masę (-zasilania), jego emiter do +zasilania (może gdzieś po drodze będzie potrzebny opornik do ograniczenia prądu, a może pasek już go ma), bazę przez opornik (z 5k) do kolektora tranzystora NPN (BC547), emiter NPN do masy, bazę przez opornik (np. 20k) do +kondensatora, -kondensatora do masy; +kondensatora łączysz przez oporniki (ze 200k) z kolektorami PNP sąsiednich pasków. Opóźnienie zależy głównie od pojemności kondensatora i od oporników łączących z sąsiednimi paskami. Można przetestować działanie układu do jednego paska łącząc opornik od kondensatora z +zasilania.

  Z tym, że to będzie tylko zapalanie pasków po kolei - więc w końcu będą świecić wszystkie i co najwyżej możesz je zgasić razem. Jak chcesz zrobić pojedynczą falę światła - tak, że najpierw kilka pasków po kolei zaświeci, a potem te pierwsze zaczną gasnąć, a świecić coraz dalsze, to już będzie więcej kombinowania.
 • Poziom 40  
  Freddy napisał:
  No przecież wchodzisz na schody, albo z nich schodzisz, a wtedy kolejność zapalania musi być odwrotna.


  DemolitionKing napisał:
  i żeby to działało w dwie strony (w zależności z której strony podam napięcie)


  Czy tu jest coś o schodach
 • Poziom 43  
  DemolitionKing napisał:
  Chodzi mi o takie podłączenie pasków ledowych na schodach
 • Poziom 9  
  Paski Ledowe zapalane z opóźnieniem

  cos takiego? Sory ale nie jestem najlepszy w te klocki :D Taki schemat bedzie dzialac czy zle odczytalem twojego posta? :)
 • Specjalista elektronik
  Tak, z jedną poprawka: dwa oporniki 200k, przecież zaświecanie pasków ma móc wędrować w obie strony, te oporniki mają być połączone do obu sąsiednich pasków. I taki układ do każdego paska.

  Zastanawiam się nad dodaniem jeszcze jednego opornika - może np. 100k równolegle do kondensatora - bez niego, jak to się raz włączy, potem na krótko wyłączy i znowu włączy, zaświecą od razu wszystkie paski, które zdążyły zaświecić poprzednio, bo kondensatory będą pamiętać, że zostały naładowane - z tym opornikiem szybko zapomną.

  Aha, kondensatory mogą być na niższe napięcie - na nich będzie najwyżej po 3V, i to niecałe - pytanie, czy np. 100uF/6.3V będą tańsze?

  Jest jeszcze kwestia, co z wyłącznikami? Ten układ będzie mógł działać, jeśli po każdej stronie schodów będzie wyłącznik - jak włączysz górnym, to światło pójdzie od góry, jak dolnym - od dołu. Ale potem trzeba będzie wyłączyć tym samym, którym się włączyło... Jeśli chcesz np. włączyć na górze, a potem wyłączyć na dole, to trzeba będzie wykombinować inny układ.

  I nie napisałeś, jakie to są paski ledowe - czy są do zasilania wprost z 12V, jaki prąd pobierają - może trzeba użyć nieco innych oporników. Tranzystory BC327 będziesz miał z której grupy? Lepiej, żeby nie była za niska, przydałyby się np. -25, albo -40.
 • Poziom 9  
  Jeśli chodzi o włączniki to prosta sprawa bo to będzie sterowane z integry 128. Po naruszeniu czujnika na dole centrala puści napięcie od dołu schodów a jak naruszenie będzie na górze to na oddzielnych żyłach pójdzie napięcie od końca układu. To będą zwykle taśmy ledowe smd5050 (50cm mniej więcej każda).
  A tak mniej więcej po jakim czasie kondensator "zapomni" że ma zapalac z opóźnieniem (rozładuje się) bez tego opornika?
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Niestety trudno przewidzieć, po jakim czasie - może się okazać, że to będą np. godziny. Trzeba wypróbować, albo od razu dodać jeszcze jeden opornik, który zagwarantuje "zapomnienie" w pół minuty.

  Napięcie zasilania trzeba do zasilania układów przy paskach podłączać przez diody, do skrajnych oporników 200k bezpośrednio - a to po to, żeby zasilanie z pasków nie wchodziło na te oporniki, bo wtedy podanie zasilania z którejkolwiek strony wystartowałoby zapalanie pasków z obu stron. Aha, przyjąłem że minus zasilania jest wspólny, a włączanie na plusie - jeśli odwrotnie, to inne tranzystory.

  Hm... nie wiem, jakie są parametry tych taśm (zasilanie nie wymaga opornika? jaki prąd pobierają?). A trzeba by się zorientować, czy BC327 nie będzie za słaby, albo opornik 5k za duży.
 • Poziom 9  
  Paski Ledowe zapalane z opóźnieniem
  Witam ponownie. Zrobilem sporo prób i jakieś efekty są aczkolwiek nie do konca zadowalające :)
  Tak jak na zdjęciu widać udało się dobrać wartości oporników i kondensatora aby uzyskać różne czasy opoznienia zapalania się paska ledowego.
  Teraz problem pojawił się gdy chcę złożyć to w całość. Jak zrobić żeby paski zapalały się kolejno?
  jednym rozwiązaniem jest do każdego układu zrobić wspólnego plusa (nozki nr 3 beda polaczone). Wtedy caly system odpali sie jednoczesnie i na kazdym pasku wydluzyć czas zapalania się inną opornością. Ledy będą się zapalać schodkowo ale tylko w jedną stronę. Musiałbym wtedy zrobić do kazdego paska 2 układy i w zależności czy byśmy wchodzili na gore czy schodzili na dol odpowiedni by się uaktywniał.
  Pytanie czy jak połącze takie 2 układy do jednego paska to nie zacznie nic świrować?

  Czy może lepiej ustawić w tym układzie jednakowy czas zapalania i połączyć te paski szeregowo? próbowałem dać opornik między paskami to z 12v robilo mi sie 2,5V wiec chyba nie tedy droga. Probowalem tez na nozke nr3 podawac napiecie z nozki nr1 z ukladu poprzedniego paska. Efekt byl calkiem spoko bo tam 12V pojawialo sie dopiero po sekundzie (czas naladowania kondensatora) ale z tego co sie domyslam kazdy kolejny pasek zapalal sie szybciej bo juz przy 3-6V kondensator zaczal sie ladowac. Czy istnieje cos takiego ze dopiero po osiągnięciu np 12V pusci napiecie dalej a bez tej wartosci bedzie tam 0 ?

  I ostatnia zagadka to czas rozladowania kondensatora. teraz wynosi pewnie jakies 5minut. Wstawienie opornika miedzy jego + i - nic nie dało. Ledy wtedy świeciły o połowę słabiej. Pytanie do bardziej zaawansowanych niż ja :) Czy mogę połączyć ze sobą + kondensatora we wszystkich układach? nie wpłynie to jakoś na pracę innych układów? Wtedy po zgaśnięciu ledów zwarłbym je wszystkie naraz z masą (przez centrale satela) i wszystkie kondensatory by się rozładowały :) Moze jest jakaś dioda zaporowa albo coś co by odseparowało te układy od siebie ale wpuściły sygnał resetujący
 • Poziom 9  
  spoko. a moglby sie wypowiedziec ktos co sie zna na podlaczeniach elektronicznych a nie na zasadach bhp? :D
 • Specjalista elektronik
  Nie 2 układu do jednego paska, tylko 2 oporniki 200k (albo inne, jeśli opóźnienie ma być inne) do łączenia z sąsiednimi układami - pisałem w #14.

  Z rozładowaniem kondensatorów jest taki problem, że one są ładowane do niskiego napięcia, pełne włączenie paska następuje przy napięciu kondensatora około 0.8V, to niewiele więcej, niż napięcie przewodzenia zwykłej diody - więc żeby rozładować go prawie całkowicie (np. do 10% progu włączania), trzeba by po drugiej stronie diody podać napięcie ujemne, a to pewnie byłoby niewygodne.

  Sensowne byłoby przerobienie układu w taki sposób, żeby włączenie paska następowało przy dużo większym napięciu kondensatora (np. około 1V poniżej napięcia zasilania), wtedy rozładowanie mogłoby być przez diodę do zasilania (zanik napięcia zasilania dawałby rozładowanie do napięcia przewodzenia diody). Prosty sposób: kolektor BC547 bezpośrednio do bazy PNP, emiter BC547 przez opornik 5k do COM, 3 szeregowo połączone diody 1N4148 (a może 1 LED) od +12V do emitera BC547, baza BC547 połączona z +kondensatora przez diodę (katoda do bazy, żeby przy 0V na kondensatorze nie podać ~10V na złącze baza-emiter), od +kondensatora dioda do +zasilania (żeby się rozładował po odłączeniu zasilania). Wtedy po włączeniu zasilania przewodzą te 3 diody, na emiterze jest +10V, dioda w bazie i złącze baza-emiter są spolaryzowane zaporowo, kondensator ładuje się; po naładowaniu do około 11.2V dioda w bazie i tranzystor zaczynają przewodzić i włącza się pasek LED. Kondensator, lub opornik do ładowania musi być dużo mniejszy: czas ładowania będzie około 3RC, a więc dla 470uF i 20k ze 30s, zamiast 1s.