Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mig 180 inverter tranzystor mocy

ADM1011 26 Jun 2017 13:19 2514 10
    spinacz
    Level 41  
    Po wymianie spawa już prawidłowo? Jak wygląda chłodzenie jego?
    ADM1011
    Level 8  
    Po wymianie spawała przez parę minut i spawalo się dobrze.Jest chłodzona dwoma radiatorami z lewej i prawej strony tranzystory są przykręcone do radiatora przez taśme termoprzewodzacą.
    spinacz
    Level 41  
    Jak bardzo się grzeją? Jak masz schemat to wrzuć.
    ADM1011
    Level 8  
    Można dać samą pastę zamiast taśmy termoprzewodzącej?

Dodano po 7 [godziny] 49 [minuty]:

Tranzystory się nie grzeją, tylko po zwiększeniu prądu spawania spawarka się wyłącza i wybija bezpieczniki w domu.
    ADM1011
    Level 8  
    Mam jeszcze pytanie czy można włożyć bezpiecznik do migomatu i wtedy zamiast tranzystorów będzie się palił bezpiecznik.Niby głupie rozwiązanie ale lepiej wymieniać bezpiecznik niż tranzystor.
    Bez płytki z tranzystorami migomat się włącza.
    Czy ten migomat ma jakieś zabezpieczenie termiczne ?
    SQ5AZP
    Level 29  
    ADM1011 wrote:
    Można dac samą paste zamiasy taśmy termoprzewodzącej ?

Dodano po 7 [godziny] 49 [minuty]:

tranzystory się nie grzeją tylko po zwiększeniu prądu spawania spawarka się wyłącza i wybija bezpieczniki w domu.

A jak myślisz? Po co producent pchałby się w zbędne koszty, gdyby mógł nie używać izolatora?
    Jedyne co możesz zrobić w celu poprawy chłodzenia to zastosować podkładki z prasowanego tlenku glinu.
    A jakie masz zabezpieczenia?
    Dla miga Magnum 180A producent podaje minimum 16A/C.
    ADM1011
    Level 8  
    Właśnie żadnych zabezpieczeń w nim nie znalazłem. Myślę że coś jest nie tak jest z górną płytką na której palą się tranzystory, ponieważ po wymontowaniu spawarka się włącza.
    stasiekb100
    Level 26  
    Pierwszy Ci sie spalił ot tak sobie, ale mógł uszkodzić elementy na górnej płycie obok toroida w czarnej termoizolacji. Sprawdzić oscyloskopem przebiegi bramkowe, mogę wstawić na wzór. Jedna przyczyna że załączają się oba klucze jednocześnie, drugie pytanie czy w migu jest pomiar prądu spawania? (nie grzebałem jeszcze w takim modelu). Jeśli jest i się zepsuł to druga przyczyna.
    ADM1011
    Level 8  
    Wylutowywałem diody na płytce z toroidem i sprawdzałem omomierzem wszystkie są dobre, rezystory tak samo, niestety nie mam oscyloskopu żeby sprawdzić przebiegi.Prąd spawania ma regulacje na potencjometrze nie ma wyświetlacza.Gdyby ktoś znalazł schemat byłbym wdzięczny.

Dodano po 4 [minuty]:

Jeszcze dodam że palą sie tranzystory ale tylko po prawej stronie na śiódmym zdjęciu tzn po jednym z góry i z dołu
    SQ5AZP
    Level 29  
    ADM1011 wrote:
    Właśnie żadnych zabezpieczeń w nim nie znalazłem. Myślę że coś jest nie tak jest z górną płytką na której palą się tranzystory, ponieważ po wymontowaniu spawarka się włącza.

Nie w migu! W instalacji domowej!
    Tu masz podobny schemat starego chinola. Płytka sterowania powinna pasować.
    Mig 180 inverter tranzystor mocy