Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z kartą graficzną - BIOS, wentylator

damian1238 26 Cze 2017 14:57 1611 44
  • #1 26 Cze 2017 14:57
    damian1238
    Poziom 6  

Witam. Może powiem od czego sie zaczęło i jak to sie stało. Oddałem PC do serwisu z powodu nie działających slotów RAM-u, ( działał tylko 1 ), dali mi powód i zdiagnozowali, okej. Poprosiłem przy nim o odpalenie kompa, gdy zauważyłem że działa tylko 1 wentylator, powiedział że '' to inteligentne karty '' i że to oszczędzanie energii, uwierzyłem. Po odpaleniu kompa w domu, na pulpicie, w grach cały czas działał tylko jeden wentylator, przy włączeniu zasilania PC przez sekunde się kręcił po czym przestawała a drugi działał dalej. Napisali mi na innym forum, abym zaktualizował BIOS karty, tak też zrobiłem, wgrałem przez ATIFlash czy jakoś tak, wersję 015.046.000.016.000000 ( stara miała 015.040... ), po czym zrestartowałem komputer i co? czarny ekran, nie działa czy też brak sygnału monitora, odłączyłem karte i spróbowałem na integrze, integra działa. Niedość że wentylator mi popsuli w serwisie to jeszcze sam sobie BIOS rozwaliłem karty bo posłuchałem się jakiegoś typa i zainstalowałem BIOS nowy? Da się go jakoś zresetować do fabrycznych? Karta jak i komputer po gwarancji już dawno... Jakie są wyjścia ?

KARTA Sapphire r9 280x Dual-X

0 29
  • #2 26 Cze 2017 15:45
    kiss39
    Poziom 33  

Witam

BIOS Wgrywany do karty musi być tego samego producenta co karta, czyli szukasz Sapphire dla R9 280X i masz identyfikacje karty na PCB, albo (np. Device Id:0xXXXX) w programie GPU-z https://www.techpowerup.com/vgabios/?architec...terface=&memType=&memSize=&since=

Karty AMD serii R9 wymagają mocnej linii zasilania +12V (R9 280X - 250 Watt, 1x 6-pin + 1x 8-pin). Płyta główna powinna być zaktualizowana o najnowszy BIOS, aby pracowała z najnowszymi kartami. Powinieneś wgrać najnowszy BIOS do płyty głównej firma ,model rev. (znajdziesz opis na plycie głownej) BIOS do płyty głównej pobierasz ze strony producenta.

0
  • #3 26 Cze 2017 15:51
    damian1238
    Poziom 6  

Problem z kartą graficzną - BIOS, wentylator W GPU-z nie mogę sprawdzić, bo komputer nie włączą się gdy mam karte podłączoną. Spróboje zaktualizować bios z nadzieją że nie spiernicze również płyty głównej. Mój bios ma wersję '' FD '', co to znaczy ? Na stronie producenta ze strony biosu wychodzi na to że mam najnowszy.

0
  • #4 26 Cze 2017 16:03
    kiss39
    Poziom 33  

A.
    Aktualizuj Bios płyty głowne do najnowszego - nie zaszkodzi.

B.
    Sprawdź czy Karta zostanie rozpoznana w Menadżer Urządzeń -- jako r9 280x -i będzie widoczna w systemie - jak nie to będzie trzeba w grac oryginalny BIOS karty.

UWAGA!
    Aby aktualizować BIOS karty R9 280X musisz znać szczegóły karty "ID" NUMER - to znajdziesz na karcie.

0
  • #5 26 Cze 2017 16:35
    damian1238
    Poziom 6  

Ale nie mogę jej podłączyć, jak jest podłączona to mam czarny ekran po uruchomieniu komputera, brak sygnału, więc jak mam zaktualizować BIOS karty? Do płyty mam najnowszy BIOS zainstalowany (FD) a na stronie producenta najnowszy to FD właśnie. Wyżej napisałem i jest zdjęcie.

Dodano po 12 [minuty]:

I właśnie chyba zainstalowałem BIOS do innej karty, zainstalowałem ten https://www.techpowerup.com/vgabios/162007/sapphire-r9280x-3072-140727
    Powinienem chyba zainstalować ten, bo na zdjęciu to jest ta karta co mam https://www.techpowerup.com/vgabios/159464/sapphire-r9280x-3072-140508

0
  • #6 26 Cze 2017 16:42
    kiss39
    Poziom 33  

Trzeba dokłądnie spsiac wszystkie dane z Twojej karty R9 280X. W tym celu zamknij System i wyłącz PC najlepiej z Sieci 230V. Odkręć kartę i wyciągnij z PC i dokładnie spisz wszystkie dane z karty. Następnie jak już wszystko dokładnie spiszesz z karty to umieść w PC i dokręć delikatnie nic na siłę bez naprężeń, karta musi wejść swobodnie w magistralę PCi-E. Podepnij kabel od monitora do karty graficznej zintegrowanej. Uruchom PC na zintegrowanej karcie graficznej (tył plyty głownej)

Ważne poszukaj Biosu do karty po numerach

Sprawdz
    Aktualizacja BIOS karty graficznaje wymaga :

A.
    AMD/ATI ATIFLASH 2.74 (2016r) - https://www.techpowerup.com/download/bios-flashing/

B.
    BIOS karty Sapphire.XXXXXXXXX.rom

Wgranie BIOS pliku ROM karty
    Pobierasz plik ZIP i rozpakowujesz do katalogu , następnie klikasz" PM" na plik ""ATIWinflash.exe" " i rozwijasz, wybierasz "Właściwość, przechodzisz do "Zakładki" [v]-zaznaczasz " Uruchom ten program w trybie zgodnosci wybierasz "Windows 7" -zatwierdzasz zmiany "OK" --- ---następnie uruchamiasz plik "ATIWinflash.exe"

0
  • #7 26 Cze 2017 17:35
    damian1238
    Poziom 6  

Nie muszę podlaczac do niej kabli zasilania? Nawet jak mam kabel od monitora podłączony do zintegrowanej a karta graficzna ma podłączone kable, jest czarny ekran.

Dodano po 3 [minuty]:

Prościej
    mam podłączoną kartę - komputer sie nie włącza

0
  • #8 26 Cze 2017 17:49
    kiss39
    Poziom 33  

Karta R9 280X musi być wpięta w płytę główną i zasilona wtykami PCI-E PIN -6 i PIN-8 i w nią będziesz wgrywał BIOS wiec na obecną chwilę nie działa. Kabel od monitora umieszczasz w gniazdo karty zintegrowanej (tył płyty głównej). Jeżeli po uruchomianiu PC nie masz obrazu musisz ustawić BIOS, aby była ustawiona karta zintegrowana lub druga opcja można wykonać reset BIOS-u płyty głównej (przywrócenia ustawień domyślnych w BIOS p.głównej - Load Default Settings - Plyty głownej )np. poprzez wyjecie baterii.

W tym celu ZAMYKASZ system ", PC wyłączony" i wyciągasz "kabel" zasilający z sieci 230V następnie za pomocą rysika z tworzywa sztucznego wyciągasz (delikatnie) baterie na 10sekund z p. głównej i po 10-15sek. Baterie wkładasz na miejsce. Możliwe, że będzie trzeba ponownie ustawić w BIOS dysk z którego ma czytać PC system.

0
  • #9 26 Cze 2017 17:57
    Robert B
    Poziom 43  

kiss39 napisał:
    Jeżeli po uruchomianiu PC nie masz obrazu musisz ustawić w BIOS

W jaki sposób zgadłeś jaka jest płyta główna i jej opcje BIOSu, skoro autor do tej pory nie podzielił się wiedzą na ten temat?

0
  • #10 26 Cze 2017 18:04
    damian1238
    Poziom 6  

Ok,
    Zasilacz Thermaltake SE 530W
    Płyta B85M-D3H Gigabyte
    Procesor I5 4460 3.2ghz
    I znalazłem opcję w biosie, display output, zmieniłem z PCI-E 1 na IGFX i działa mogę być na integrze i mieć r9 280x podłączone. Teraz wystarczy wgrać biosa nowego, jak mogę znalezć do mojej karty ?

0
  • #11 26 Cze 2017 18:33
    kiss39
    Poziom 33  

Robert B napisał:
    W jaki sposób zgadłeś jaka jest płyta główna i jej opcje BIOSu, skoro autor do tej pory nie podzielił się wiedzą na ten temat?

Intuicyjnie i z doświadczenia:D i nie wnikaj :)

Dodano po 4 [minuty]:

damian1238 napisał:
    Teraz wystarczy wgrać biosa nowego, jak mogę znalezć do mojej karty ?

Przewiń wyżej podałem opcje jak po oznaczeniach karty na PCB (płytka drukowna) znaleźć wąłsciwy BIOS "Device ID" dla karty Sapphire R9 280X

Dodano po 17 [minuty]:

Szukanie oryginalnego BIOS-u karty
    Strona TECH POWERUP DATABASES >> VGA BIOS COLLECTION >> https://www.techpowerup.com/vgabios/?architec...terface=&memType=&memSize=&since=

Szukasz i zaznaczasz :
    GPU Brand :AMD
    Card Vendor: Sapphire
    Card Model : R9 280X
    Bus Interface:PCI-E
    Memory Type: GDDR5
    Memory Size: 3072MB

0
  • #12 26 Cze 2017 18:39
    damian1238
    Poziom 6  

Wiem szukałem tam, ale nie wiem który użyć. Gdzie są te numerki ID na tej karcie?
    http://imgur.com/a/UmT1N
    Oraz GPU Z niedziałającej karty

0
  • #14 26 Cze 2017 19:17
    damian1238
    Poziom 6  

Dobra, na szczęście przed zrobieniem tej akże zaje*istej aktualizacji biosu karty, zrobiłem back-upa oryginalnego biosu, który zainstalowałem i działa. Uff. Te biosy na tej stronie z dual-x mają wszystkie takie same i pasujące do mojej karty ID oraz paramtery, tylko nie wiem który wybrać i który jest najlepszy. Mam narazie zainstalowany oryginalny, powiedz proszę który zainstalować.

Dodano po 6 [minuty]:

Chciałbym ogarnąć dlaczego mi jeden wentylator nie chodzi, włącza sie dopiero przy wysokich obrotach, w msi afterburner na 85%+.

0
  • #15 26 Cze 2017 19:21
    kiss39
    Poziom 33  

damian1238 napisał:
    tylko nie wiem który wybrać i który jest najlepszy

NIE KOMBINUJ! bo uwalisz dobrą i wydajna kartę, chyba masz świadomość co masz w PC -czy jesteś dalej zielony.?

Memory
    Memory Size: 3072 MB
    Memory Type: GDDR5
    Memory Bus: 384 bit
    Bandwidth: 288.0 GB/s

Wybierasz taki BIOS, jakie masz parametry pracy karty(mogą być niższe- bo karta wydajna) podane przez producenta Sapphire. A kart Sapphire R9 280X jest kilka modeli -
    http://www.sapphiretech.com/catapage_pd.asp?cataid=74&lang=eng

0
  • #16 26 Cze 2017 19:26
    damian1238
    Poziom 6  

Dobrze. Tylko prosze mi powiedzieć lub pomóc dlaczego mi ten cholerny wentylator nie działa, temperatury będą wyższe itp.. Jak włączam komputer czy też zasilanie przez sekunde się kręci - widać że zasilanie dochodzi, lecz przestaje a drugi działający normalnie działa i się kręci. Stestowałem wentylatory programem msi afterburner, ten jeden działa cały czas, a ten co myślałem że nie działa, zaczyna chodzić dopiero na wysokich obrotach 80%+ a jak będzie mniejsza prędkość lub na auto to znów sie sam wyłącza.. nie wiem..

0
  • #17 26 Cze 2017 19:31
    kiss39
    Poziom 33  

Masz spięte 2 (wspolny kabel) wentylatory do jednego 4 pianowego wtyku na karcie ? Rożnie może to być uszkodzony jeden z dwóch wentylatorów lub uszkodzony układ zasilający wentylatory.

Np. kupienie sprawnych działających wentylatorów od identycznej karty.

0
  • #18 26 Cze 2017 19:38
    damian1238
    Poziom 6  

Nie wiem nie sprawdzałem jakikie wtyki są. Moze do serwisu oddac tego co mi je rozwalił?-Haha

0
  • #19 26 Cze 2017 19:41
    kiss39
    Poziom 33  

Jesteś pewny, że wentylatory były wcześniej sprawne? To jest pseudo Serwis lepiej może oddać kartę jak jest na gwarancji.

0
  • #20 26 Cze 2017 19:43
    damian1238
    Poziom 6  

Mam 2 wyjścia oddac na serwis lub grac i użytkować na 1 działającym chlodzacym wentylatorze

Dodano po 1 [minuty]:

Juz nie na gwarancji kupowałem zestaw z 3 i pol roku temu gwarancja byla na 3ata

Dodano po 38 [sekundy]:

I tak były sprawne idealnie

0
  • #21 26 Cze 2017 19:47
    kiss39
    Poziom 33  

Zobacz jaki to model karty i kup takie same działające wentylatory moze ktoś sprzedaje osobno.

Dodano po 1 [minuty]:

W jakim celu dawałeś PC do serwisu ?

0
  • #22 26 Cze 2017 19:50
    damian1238
    Poziom 6  

Mi sie wydaje ze to nie wina wentylatorow jeden dziala a drugi nie, okablowanie patrzyłem jest dobrze podłączone a wiatraki nigdzie nie chaczą, po co wydawac kasę w błoto jak nie wiem jeszcze co jest przyczyną. Czemu jeden wlacza sie dopiero przy większej prędkości? 80%to zaczyna chodzic

0
  • #23 26 Cze 2017 19:56
    kiss39
    Poziom 33  

Nie odpowiedziałeś na poprzednie pytanie -- co było powodem ,ze oddałeś PC do serwisu?

Musisz dokładnie sprawdzić, czy kable są w dobrym stanie i czy wentylatory dostają takie same napięcie. Tak jak mówisz jeden działa, a drugi zaczyna się załączać przy wysokich obrotach, a kabli masz 4 i raczej bez miernika "MULTIMETRA" tego sam nie sprawdzisz.

0
  • #24 26 Cze 2017 20:00
    Robert B
    Poziom 43  

kiss39 napisał:
    co było powodem ,ze oddałeś PC do serwisu?

damian1238 napisał:
    Oddałem PC do serwisu z powodu nie działających slotów RAM-u, ( działał tylko 1 ), dali mi powód i zdiagnozowali, okej.

0
  • #25 26 Cze 2017 20:00
    damian1238
    Poziom 6  

Powodem były niedziałające sloty ram, na 4 działał tylko 1, niby to zdiagnozowali a powodem było źle założone chłodzenie / cooler CPU, nóżka push pin była złamana. To możliwe? Że 3 sloty nie działają przez takie coś? Zamówiłem w piątek nowe push piny, jutro będą, zamontuje i sie okaże czy to prawda. Karty jeszcze nie rozkrecalem, a bez rozkręcania mały urywek kabla da się zobaczyć.

0
  • #26 26 Cze 2017 20:03
    kiss39
    Poziom 33  

Praca domowa jak działa wentylator 4 pin napięcia

PWM
    TACHOMETR
    MINUS -- np.(GND -czyli minus(-)
    PLUS np.(VCC napięcie(+))

0
  • #27 26 Cze 2017 20:05
    damian1238
    Poziom 6  

Żeby wyjąć i sprawdzić te kabelki całą plastikowa obudowe karty musze zdjąć

0
  • #28 26 Cze 2017 20:14
    Robert B
    Poziom 43  

A w uzupełnieniu, jak odepniesz niebieski (PWM), to wentylator ruszy z pełną prędkością :)

0
  • #29 26 Cze 2017 20:28
    damian1238
    Poziom 6  

Teraz zobaczyłem że chyba sa podłączone pod jedno gniazdo 4pin, od 1 wiatraka idą kolorowe kable od drugiego jeden czarny ? Który łączy tylko? Czy jak to jest

0
  • #30 26 Cze 2017 21:01
    Robert B
    Poziom 43  

Pokaż zdjęcie, bo twój opis jest jakiś niejasny.

0