Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WS 442 palą się elementy, bezpiecznik nie zadziałał

Kamilsser 26 Cze 2017 18:42 981 18
  • #1 26 Cze 2017 18:42
    Kamilsser
    Poziom 3  

Witam, wiem ,że było już parę podobnych tematów, jednak postanowiłem się i tak poradzić i poprosić i pomoc(Proszę o jakieś proste wytlumaczenie ponieważ jest początkujący). Uszkodzone są prawdopodobne tranzystory T516, T508, T510,rezystor r528,538. Kupiłem jednak wszystkie tranzystory bo już wcześniej próbowałem wymienić tylko te uszkodzone i nadal poszedł dym.
    Ogólnie brakowało też jednego rezystora R36 i wymieniając niektóre podejrzane planuje wymienić(mam już kupione) : T502,T504,T509, T510, T511, T512 (BD140) T507, T508 (BD135) R526, R528, R538, R540, R542,R544 Sprawne: R534,R532. W drugim kanale sprawdziłem tylko tranzystory znajdujące sie na radiatorze i wszystkie sprawne.
    Ogólnie napisałem co planuję wymienić i co sprawdziłem, co jeszcze warto sprawdzić w tym, jak i w przeciwnym kanale? Jak uruchomić wzmacniacz aby nie spalić nowo kupionych elementów po wlutowaniu i może które wlutować na początek? Słyszałem ,żeby wsadzić żarówkę zamiast bezpiecznika, czy dobrze planuję to zrobić ? Dodaje zdjęcie. I czy mogę zamiast BD135 dać BD139? WS 442 palą się elementy, bezpiecznik nie zadziałał

0 18
  • ambtechnic
  • #2 26 Cze 2017 19:01
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

Nie zamiast bezpiecznika tylko szeregowo żarówkę z bezpiecznikiem

Przekładni izolacyjne trzeba sprawdzić na tranzystorach końcowych, sterujących, stabilizacji prądu spoczynkowego

BD135, na DB139 można zamienić z tym że BD, który jest w stabilizacji prądu spoczynkowego powinien mieć grupę.

0
  • #3 26 Cze 2017 19:25
    Piko
    Poziom 19  

Witam.
    Bardzo często jest mniej lub bardziej delikatnie ukruszony kondensator ceramiczny jakieś 82-100pF. Mają upływności stąd może być zachwianie równowagi napięć i pstryk. Ja jak naprawiam takie końcówki nie podłączam obciążenia i włączam bez tranzystorów końcowych. Jeśli na samych BD masz zero na wyjściu wtedy możesz podłączyć sobie końcowy stopień. I na koniec koniecznie regulacja prądu spoczynkowego.
    Pozdrawiam Piko.

0
  • ambtechnic
  • #4 26 Cze 2017 19:43
    Kamilsser
    Poziom 3  

[quote="HD-VIDEO"]
    Jak sprawdzić te przekładnie izolacyjne? Co to znaczy, że powinien mieć grupę? Przepraszam, ale nie wiem :(
    Co do tej żarówki z bezpiecznikiem to tak: WS 442 palą się elementy, bezpiecznik nie zadziałał ?

[quote="Piko"]
    Na wyjściu tam gdzie głośniki musi być 0V ? Tranzystory końcowe to te wszystkie na radiatorze? Czyli sprawdzić jeszcze kondensatory ceramiczne i montować wszystko bez nich, żarówka szeregowo z bezpiecznikiem i można włączać i robić próbę?

PS. Jak kogoś oznaczyć?

0
  • #5 26 Cze 2017 21:32
    Piko
    Poziom 19  

[quote="Kamilsser"]

HD-VIDEO napisał:

Jak sprawdzić te przekładnie izolacyjne? Co to znaczy, że powinien mieć grupę? Przepraszam, ale nie wiem :(

Piko napisał:

Na wyjściu tam gdzie głośniki musi być 0V ? Tranzystory końcowe to te wszystkie na radiatorze? Czyli sprawdzić jeszcze kondensatory ceramiczne i montować wszystko bez nich, żarówka szeregowo z bezpiecznikiem i można włączać ...

Przekładki a nie przekładnie. I je sprawdzasz optycznie czy nie ma otworów, pęknięć, rozerwań po prostu uszkodzeń mechanicznych, bo wtedy jak przykręcisz blachę tranzystora może się werżnąć i dotykać radiatora co też po przykręceniu idzie "wymacać" omomierzem.
    Co do grupy? Na obudowie z reguły piszą cyfry np.16 to jest tzw. grupa.
    Końcowe tranzystory to te duże a do radiatora przymocowany jest jeszcze jeden mały (kompensacja temperatury) tak więc nie wszystkie z radiatora. ;)
    A co do żarówki? Hmmm ja akurat nie stosuję tej metody. Po prostu baczniej zwracam uwagę na całość przed włączeniem. A jeszcze jest pomocne przed włączeniem napięcia pomiar tak "pi razy oko" omomierzem identycznych miejsc kanału lewego i prawego. Nie powinno być rozbieżności. Jakaś tam tolerancja i owszem. Baw się i nie zniechęcaj się. Powodzenia .

0
  • #6 26 Cze 2017 22:49
    Kamilsser
    Poziom 3  

Jeszcze prosiłbym o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań i jutro próbuję składać ten wzmacniacz, jak się coś spali to wrócę po porady :D
    To w tych nowych tranzystorach te przekładnie raczej będą całe, sprawdzę w drugim kanale.
    1.Grupa 16 jest na obydwóch czyli mogę bd135 zastąpić bd139?
    2.Jak mam poznać który nie jest końcowy? Bo jeżeli ten bd135 zastąpię to będę miał tak: bd911,bd140,139,bd139,bd912 i nie wiem których nie montować na początku.
    3.Pod niektórymi tranzystorami które są na radiatorze mam coś takiego jakby kwadrat wycięty z plastiku, taka jakby podkładka plastikowa zanim położę tranzystor i przykręcę, czy coś takiego powinno być pod każdym? Bo mam tylko przy trzech.
    4.I jeszcze pytanie o jakiej wartości dać bezpiecznik, ile A? Powiem szczerze wsadziłem losowy i chyba dlatego nie zadziałał, bo elementy się paliły a bezpiecznik cały :)
    5. I jeszcze co do ustawiania później prądu spoczynkowego, znalazłem tu na forum jakiś opis, czyli mierzę napięcie na rezystorach emiterowych , przy układzie gdy jest włączony i kręcę potencjometrem R24 i ustawiam jakaś wartość? Czy ustawiam na obydwóch kanałach osobno? Czy przed pierwszym uruchomieniem ustawiam na 0, a dopiero jak wszystko działa ustawiam? Skąd wiedzieć jaki ustawić ten prąd spoczynkowy ?
    Z góry dzięki za odpowiedz :)

0
  • #7 26 Cze 2017 23:06
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

Kamilsser napisał:
    przekładnie

Automat poprawiania pisowni mi przestawił na te przekładnie - ma być przekładki izolacyjne radiator a wkładka radiatora tranzystora, są robione z miki lub silikonu i należy je wymienić na nowe lub zobaczyć czy nie są przetarte/popękane.

Dodatkowo wkręt mocujący tranzystor do radiator, też jest na osadzony na tulejce izolacyjnej.

BD z grupą 16 pasją

BD139/140 są sterującymi
    BD911/912 są końcowymi

Kamilsser napisał:
    jakby kwadrat wycięty z plastiku

To są właśnie te przekładki izolacyjne i muszą być pod wszystkimi 5-cioma tranzystorami dla jednego kanału

Bezpiecznik zwłoczny 1,25A/250V - sieciowy
    Bezpiecznik zwłoczny 400mA/250V - zasilacz przedwzmacniacza

WS 442 palą się elementy, bezpiecznik nie zadziałał

1
  • #8 27 Cze 2017 17:43
    Kamilsser
    Poziom 3  

Poskładałem wzmacniacz bez tranzystorów końcowych i na dolnych wyjściach na głośniki po włączeniu mam napięcie lekko ponad 3V pradu zmiennego ,co jest nie tak? W ogóle mam mierzyć z załączonym kanałem czy bez? Np. z załączonym kanałem A na wyjściu górnych głośników w miejscu na pierwszy głośnik jest napięcie stałe ok 25mV a w wyściu na drugi głośnik 190mV. Jak to zmierzyć i w jakim zakresie ma być aby było poprawnie?

0
  • #9 27 Cze 2017 22:40
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

Kamilsser napisał:
    3V pradu zmiennego

Jak już napięcia przemiennego. Masz zmierzyć napięcie stałe, powinno być w granicach +/- 100 mV. Jeżeli dobrze zmierzyłeś 25mV/190mV może być.

Kanał ma być aktywny, bez połączonego obciążenia, wzmocnienie na "0"

Podłącz słuchawki i sprawdź czy odtwarza poprawnie.

0
  • #10 27 Cze 2017 23:13
    Kamilsser
    Poziom 3  

Dałem napięcie stałe i na obydwóch kanałach na jednym wyjściu ok. 32 mV a na drugim ok. 190 mV . Niestety po podłączeniu słuchawek gra jedno ucho i jest strasznie dużo basu, chociaż basem ciężko to nazwać, właściwie trzeszczy :( Sprawdzam to wszystko bez tych dwóch tranzystorów końcowych na obydwóch kanałach, co robić? Znalazłem w jakiejś instrukcji ,że wymienić kondensator c511 i c512 na ten nadmiar basu, czy to może być przyczyną? A co z graniem na jedno ucho?
    Próbowałem sprawić te kondensatory , ale mój miernik nie ma opcji zmierzenia takiej pojemności, przebicia nie ma i jak przyłożę miernik to normalnie się ładuje, nie wiem jak je sprawdzić dokładniej

0
  • #11 28 Cze 2017 03:07
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

C511/C512 zostaw w spokoju; unikaj takich instrukcji.

Co do odtwarzania tylko jednego kanału; zwory "wejście/wyjście korektor" są założone poprawnie.

Nie wiadomo czy brak kanału nie jest to przyczyną przedwzmacniacza - należy zamienić miejscami sygnały kanałów, czyli sygnał kanału lewego K25 (przy potencjometrze balansu) trafia do stopnia końcowego kanału prawego K41 i K27 do K39

0
  • #12 28 Cze 2017 16:57
    Kamilsser
    Poziom 3  

Zwory założone poprawnie, po zmianie gra nadal jedno ucho, co robić? :)
    Nie wiem czy dobrze to zmierzyłem , ale jedną końcówkę miernika przyłożyłem do T504, a drugą za rezystor 508 i pokazuje mi napięcie około 7-8V a na schemacie jest 0,6V, czy ma to jakieś znaczenie?

0
  • #13 28 Cze 2017 21:29
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

To znaczy, że usterkę masz w przedwzmacniaczu. "Jedno ucho" - tu trzeba określać kanał L, kanał P

Zewrzyj K39 z K41, oba kanały powinny grać; potem trzeba naprawić przedwzmacniacz.

T504, - pomiar względem masy trzeba zrobić

0
  • #14 21 Sie 2017 21:25
    Kamilsser
    Poziom 3  

Wiem ,że dużo czasu minęło, wzmacniacz stał, ale chciałbym dalej próbować go naprawić :) Aktualnie jest zamienione miejscami i z K25 idzie do K41, a z K27 do K39. Przy takim stanie potencjometr działa jakoś na odwrót. Na początku grało oboje uszu, ale prawe bardzo cicho, a teraz gra tylko prawe bardzo cicho. Po zwarciu K39 z K41 cieżko mi powiedzieć ale jedno ucho się przyciszało chyba, a teraz nic się nie dzieje już czyli pewnie znowu się coś uszkodziło, ale dymu nie było. Co to znaczy pomiar względem masy? Zmierzyć napięcie? Dodaje załącznik z napięciami. WS 442 palą się elementy, bezpiecznik nie zadziałał

0
  • #15 22 Sie 2017 11:05
    elektryku5
    Poziom 37  

Sprawdź D502, ze względu na te 39V na emiterach.

0
  • #16 22 Sie 2017 19:18
    Kamilsser
    Poziom 3  

Sprawdziłem i wygląda na sprawny, był też wymieniany ostatnio. Teraz włączyłem wzmacniacz pochodził około minuty i podszedł jakiś mały dymek w okolicy włącznika, także wyłączyłem ,żeby dalej nic się nie paliło.

0
  • #17 22 Sie 2017 19:56
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

elektryku5 napisał:
    Sprawdź D502, ze względu na te 39V na emiterach.
    Myślisz, że jakby uszkodziła się ta dioda to było by tam 39V ? Nic podobnego, albo uszkodzony T502 lub T504 lub obydwa.

0
  • #18 22 Sie 2017 20:08
    elektryku5
    Poziom 37  

Nie wykluczam uszkodzenia tych tranzystorów, ale D502 można łatwo sprawdzić mierząc w układzie spadek napięcie na niej (powinno być 8.2V), zaraz potem zmierzenie wskazanych tranzystorów, bo 39V to za dużo nawet po uszkodzeniu diody.

0
  • #19 22 Sie 2017 21:55
    Kamilsser
    Poziom 3  

Wylutowałem obydwa tranzystory i sprawdzając sposobami jakimi znalazłem na internecie wyglądają na sprawne. Wymieniałem je ostatnio na nowe, mogę wymienić jeszcze raz jeśli ma pomóc. Przez opcję HFE w mierniku pokazuje około 350 co według jakiejś strony jest akceptowalną wartością. Sprawdzałem też innym sposobem znalezionym na youtube na kanale reduktor szumu. Boję się go teraz włączać po tym dymie w okolicy włącznika. I co tu robić?

0