Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stycznik 3 fazowy uruchamiany włącznikiem schodowym z sygnalizacją pracy

27 Cze 2017 16:59 1152 6
  • Poziom 6  
    Witam
    Mam następujący problem do rozwiązania.
    W piwnicy chcę umieścić urządzenie (silnik 3 fazowy 2,2 kW uruchamiany pod obciążeniem) i chciałbym dorobić do niego możliwość uruchamiania z kondygnacji wyżej jak i również tuż przy nim. Odległość 1 włącznika od urządzenia powiedzmy około 20m. Dodatkowo zależy mi na tym, aby właśnie w tym punkcie była sygnalizacja, czy silnik jest załączony czy nie.
    Moim pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest zamontowanie stycznika 3 fazowego z cewka 230V, która będę uruchamiać przełącznikiem schodowym (jednym przy silniku, drugim oddalonym o 20m).
    Zatem miałoby to wyglądać tak
    Zasilanie:
    Gniazdo 3 fazowe -> stycznik -> silnik
    Układ włączający:
    Wyciągnięta jedna faza z gniazdka 3 fazowego -> układ 2 przełączników schodowych -> cewka stycznika

Chciałbym podciągnąć dodatkowo jakiegoś leda sygnalizującego, czy napięcie na silnik jest podane czy nie (dla uproszczenia myślę, że wystarczy mi informacja czy cewka jest załączona czy nie). Dlatego chciałbym podciągnąć kabel 5 żyłowy (czy dla przełącznika obciążonego cewką wystarczy 1mm2?), w którym trzy żyły wykorzystam do przełączania włącznika, a dwie podłączone do cewki do zasilania żarówki LED.

Dodatkowo chciałbym zamontować wyłącznik bezpieczeństwa (grzybka). I tu mam pytanie czy wystarczy go podłączyć na zasilanie cewki czy lepiej szukać jakiejś wersji 3 fazowej i rozłączać wszystkie 3 fazy bezpośrednio?

Dodatkowo mam pytanie o zabezpieczenia. Gniazdo 3 fazowe jest podpięte w skrzynce bezpieczników (okolo 35m wcześniej) do bezpieczników nadprądowych, różnicowo-prądowy, przeciwprzepięciowy oraz główny wyłącznik. Należy zastosować jakieś dodatkowe zabezpieczenie przy silniku, czy może główna linia zabezpieczająca cały dom wystarczy ?
    Wszystko robię tylko dla siebie i chciałbym, aby było bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Bardzo proszę o sugestię, czy taki układ będzie poprawnie działał oraz ewentualnie co można w nim poprawić.
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Witam.

Silników załączanych poprzez stycznik nie uruchamia się łącznikami "stałymi", jakimi są zwykłe wyłączniki załącz-wyłącz.
    Do tego jest układ przycisków Z-W, dublowanych wielokrotnie, co spełni założenie sterowania z kilku miejsc.
    Sygnalizacja ma być podłączona pod zaciski pomocnicze stycznika, i po problemie.
    Natomiast grzybek (wyłącznik bezpieczeństwa) w układzie sterowania, szeregowo z przyciskiem (przyciskami) wyłącz.
    Nie zapomnieć o termiku do silnika.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 12  
    Jak już kolega się powyżej wypowiedział, że zwykły załącz-wyłącz nie służy do uruchamiania obwodów silnika (należy kupić przyciski tak zwane No-Nc).
    A ja mam od siebie pytanie, jaki jest prąd znamionowy silnika?
  • Poziom 6  
    Bardzo dziękuję za pomoc.
    Odpisuję dopiero teraz, ponieważ byłem za granicą.
    Jeśli chodzi o dane silnika to niestety nie wiem nic, tabliczka jest nieczytelna i widzę jedynie moc.

Mam jednak problem ze znalezieniem schematu dotyczącego zdublowania tych włączników. Czy mógłbym poprosić o rozwinięcie tego prostego schematu (znalezionego w internecie) o dodatkowy włącznik i wyłącznik ? Wydaje mi się, że dodatkowy NO (włącznik) wystarczy dać równolegle do pierwszego NO, natomiast NC (wyłącznik) dać szeregowo do pierwszego NC. Czy taki schemat będzie poprawny?

Czy mógłbym również poprosić o wyjaśnienie dlaczego taki układ jest poprawny, a z wyłącznikiem schodowym nie?

• Pomocny post
    Poziom 27  
    Układ z przyciskami sterowniczymi NO i NC jest poprawny ponieważ po zaniku napięcia maszyna zostaje wyłączona .
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    A tu masz na szybko tzw. zdalne sterowanie :

• Poziom 6  
    Maciek051996
    Bardzo dziękuję za wytłumaczenie. To faktycznie ma sens,

elpapiotr
    Tak to sobie wyobrażałem, bardzo dziękuję za pomoc.