Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator mocy SSR dla grzałki elektrycznej

mtweeman 27 Jun 2017 23:03 1350 4
 • #1
  mtweeman
  Level 9  
  Hej,

  chciałbym wykorzystać regulator mocy SSR do ograniczenia mocy grzałki elektrycznej z 5500W do ok. 3500W. Zamiast potencjometru po stronie sterującej chciałbym umieścić na stałe rezystor. Czy opornik o mocy 2W podobnie jak rezystor nastawny podany w katalogu producenta będzie odpowiedni? Regulator byłby oczywiście wyposażony w odpowiedni radiator.

  Z góry dziękuję za każdą pomoc/podpowiedź.
 • #2
  Steryd3
  Level 33  
  Kilka SSRów już w życiu miałem w rękach ale na podstawie Twojego opisu nic nie wiadomo. By ktoś mógł coś poradzić musi wiedzieć z czym dokładnie ma do czynienia...potrzebny jest więc jakiś typ SSRa, schemat lub jego zasadniczy fragment tyczący się problemu. Bez tego trudno mówić o jakiejś konkretnej radzie.
  Normalny SSR to nic innego jak zastąpienie klasycznego przekaźnika/stycznika układem elektronicznym który posiada ekwiwalent cewki sterującej oraz styków. Tak więc ogólnie na samym gołym SSR regulacja mocy nie jest możliwa...trzeba jeszcze mieć coś co nim będzie sterować.
  Przypuszczam więc, że jest to jakaś specjalne odmiana SSRa lub raczej jakiś sterownik mocy...ale bez typu to i tak stoimy w miejscu.
 • #4
  Steryd3
  Level 33  
  Tak. Potencjometr pracuje w tym przypadku jako rezystor o nastawnej rezystancji więc można go zastąpić odpowiednim rezystorem a raczej odpowiednio połączonymi rezystorami(dla uzyskania właściwej wartości odpowiadającej pożądanej mocy). Zakładając, że na grzałce 5,5kW chcesz uzyskać 3,5kW (bo myślę, że w pierwszym poście pomyliłeś W z kW) to musisz obniżyć moc od 63,6% z mocy nominalnej. Z dokumentacji wynika, iż rezystor ten powinien mieć prawie 200kΩ i 2W mocy.
 • #5
  mtweeman
  Level 9  
  Dziękuję za pomoc! W pierwszym poście rzeczywiście zakradł się błąd. Poprawiłem, żeby nie wprowadzać w błąd innych użytkowników.