Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa boxu chłodzącego dla laptopa

Fabro 28 Jun 2017 11:19 1155 7
 • #1
  Fabro
  Level 8  
  Witajcie,

  Mam zamiar zbudować dla siebie pudło chłodzące dla swojego laptopa, który nagrzewa się niemiłosiernie podczas pracy na nim (obróbka filmów, renderowanie). Wiem, że niestety był to mój błąd kupując laptopa do tego ale z racji tego, że często gdzieś wyjeżdżam musiałem mieć coś mobilnego.  Wracając do tematu - mam plan budowy pudła zrobionego z blachy o grubości 2-3cm. Wymiary blach o średnicy laptopa 15,6" + 10cm do długości oraz szerokości. Budowa wstępnie miała mieć tylko dołączone dwa wiatraki na spodzie oraz po dwa małe wiatraczki na boki jednak stwierdziłem, że to nie wystarczy tym bardziej, że niedługo lato sięgnie zenitu i temperatury mogą podskoczyć. Stąd też wpadłem na pomysł by wykorzystać do tego lodówkę turystyczną, która nie jest używana a ma sprawny układ chłodzący. Moje pytanie brzmi - czy jest sens rozkładania układu i instalowaniu go w takiej konstrukcji przy odpowiedniej izolacji? Całość znajdowała by się nad laptopem, a powietrze doprowadzane byłoby dwoma dużymi wiatrakami.

  Być może ktoś spotkał się już podobnym pomysłem albo może komuś obiło się o uszy jak można wykorzystać chłodziarkę z lodówki turystycznej?

  Dzięki za wszelakie propozycje/uwagi.
  Pozdrawiam.
 • #2
  macgyver96
  Level 17  
  Pomysł z lodówka nie ma szans, weź pod uwage fakt że laptop generuje pewnie z 50W strat, jedzenie w lodówce ma tylko temperaturę pokojową a i to lodówce troche zajmuje żeby je ochłodzić.

  W ogóle ciężko laptopa schłodzić bez zaawansowanych modyfikacji typu ogniwo peltiera z dużym radiatorem lub sam duży radiator tyle że w ten sposób laptop zostałby uziemiony.

  Jeśli podstawka chłodząca nie wystarcza to polecam wymianę laptopa na pc, to nie jest sprzęt przeznaczony do takiej pracy.
 • #3
  Fabro
  Level 8  
  Pracuję na laptopie głównie w domu a mobilność potrzebowałem na wyjazdy służbowe lub studia stąd też wybór musiał paść na laptopa.
  W domu mam już zaplanowane też biurko gdzie jestem w stanie podwiesić box z chłodzeniem i miejsca na radiator z ogniwiem peltiera też się zmieści.
  Na dobrą rękę nie potrzebuję zamrozić laptopa a potrzebuję by chociaż obieg powietrza był dobry. Niestety podstawki są słabym rozwiązaniem dla Lenovo Y50-70 gdzie temperatury procesora w stresie potrafią osiągnąć do 90 stopni.
 • #4
  E8600
  Level 40  
  Fabro wrote:
  potrafią osiągnąć do 90 stopni.

  A co ty spodziewałeś się temperatur takich jak w stacjonarce? Hehe chłodzenie nie wiele pomoże. Procesory mobilne wytrzymują takie temperatury gorzej z połączeniami lutowanymi. :)
 • #5
  rtj71
  IT specialist
  Jak wyżej: nie ma to sensu, jaki masz model laptopa? Jak wygląda w nim układ chłodzenia? Pasta termoprzewodząca jest nowa? Czy układ chłodzenia jest czysty?
 • #6
  Fabro
  Level 8  
  E8600 wrote:
  Fabro wrote:
  potrafią osiągnąć do 90 stopni.

  A co ty spodziewałeś się temperatur takich jak w stacjonarce? Hehe chłodzenie nie wiele pomoże. Procesory mobilne wytrzymują takie temperatury gorzej z połączeniami lutowanymi. :)


  Może nie temperatur pokroju 40 stopni no ale jednak przy dłuższej pracy to na nadgarstku czuje się lekki dyskomfort gdy zaczyna grzać :)

  rtj71 wrote:
  Jak wyżej: nie ma to sensu, jaki masz model laptopa? jak wygląda w nim układ chłodzenia? Pasta termoprzewodząca jest nowa? układ czysty?


  Laptop był niedawno czyszczony od wszelakiego kurzu. Przy kupnie była wymieniana pasta termoprzewodząca na nową. Od początku natomiast temperatury sięgały pokroju 70-80 stopni. Z tego co się dowiedziałem jest to normalne dla tego typu laptopa. Cały układ pod obudową wygląda następująco: https://www.notebookcheck.pl/fileadmin/Notebooks/Lenovo/IdeaPad_Y50-70_59-427489/12.jpg

  Powiem tylko, że zimą gdy pracowałem przy otwartym oknie i temperatura w pokoju była w okolicach 16 stopni temperatury nie przekraczały 80 stopni w stresie co było z resztą też odczuwalne.
 • #7
  E8600
  Level 40  
  Jedyne co można zrobić to podnieść prędkość wentylatorów i założyć słuchawki na uszy aby szumu nie było słychać. Obudowa się nagrzewa bo w laptopach jest też odpowiedzialna za odprowadzanie ciepła szczególnie jeśli jest aluminiowa lub magnezowa.