Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

miernik ut 526 nie wykonuje pomiaru rezystancji pętli zwarcia

melpin 28 Cze 2017 16:57 1623 17
  • #1 28 Cze 2017 16:57
    melpin
    Poziom 9  

witam mam taki mały problem z miernikiem niskiej klasy Uni-t ut 526. wszystkie pomiary wykonuje poprawnie gorzej jest jeśli chodzi o pomiar pętli zwarcia za każdy razem wskazuje > 2.00 k ohma. czy miał może ktoś taki problem? proszę o pomoc

0 17
  • #2 28 Cze 2017 18:00
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

A możesz opisać jak robisz ten pomiar? (gdzie wpinasz przewody : do miernika, do instalacji).
    Wydaje mi się, że chcesz wykonać pomiar "pętli zwarcia" na otwartym obwodzie, "zgodnie" z instrukcją.

Na początek zewrzyj końcówki przewodów pomiarowych i wykonaj test (sprawdź czy miernik pokazuje 0).

0
  • #3 28 Cze 2017 18:28
    kj1
    Specjalista elektryk

A czy ten miernik ma funkcję pomiaru rezystancji pętli zwarcia?

0
  • #4 28 Cze 2017 18:31
    kozi966

kj1 napisał:

"Ma", ale to się nazywa ciągłość przewodów ochronnych, którą w instrukcji ktoś nazwał rezystancją pętli zwarcia :D

0
  • #5 28 Cze 2017 19:37
    kj1
    Specjalista elektryk

A więc nie ma. Ciągłość przewodu ochronnego to nie jest rezystancja pętli zwarcia.
    Pomiar RCD też jest raczej "połowiczny". Mierzony jest tylko czas zadziałania RCD. Jak dla mnie istotniejszy jest prąd zadziałania.

0
  • #6 29 Cze 2017 19:21
    melpin
    Poziom 9  

kozi966 napisał:
    A możesz opisać jak robisz ten pomiar? (gdzie wpinasz przewody : do miernika, do instalacji).
    Wydaje mi się, że chcesz wykonać pomiar "pętli zwarcia" na otwartym obwodzie, "zgodnie" z instrukcją.

Na początek zewrzyj końcówki przewodów pomiarowych i wykonaj test (sprawdź czy miernik pokazuje 0).

wykonując pomiar robię tzw zerowanie czyli zwieram przewody ze sobą naciskam przycisk TEST miernik zaczyna wydawać ciągły sygnał i zeruje rezystancję po naciśnięciu przyciski zero później wyłączam TEST wkładam przewód czerwony do fazy a niebieski z krokodylkiem do bolca PE. wynik jest bez pomiaru wskazuje > 2 kΩ. chociaż rozłączę przewody z gniazda i zrobię pomiar na such tzn bez połączenia końcówek pomiarowych oraz z gniazdem a nawet gdy przewodów nie ma w mierniku podczas próby pomiaru miernik wskazuje > 2kΩ

Dodano po 27 [minuty]:

kj1 napisał:

Sprzedający i producent twierdzi że wykonuje ten pomiar ale dla mnie to jest też bardziej ciągłość przewodów. Miernik testuje rcd ale tylko czas niby nie wiem jak to jest z pomiarem rezystancji izolacji czy tak naprawdę dobrze wykonuje no ale w końcu tak się nzywa miernik rezystancji izolacji ut 526

0
  • #7 29 Cze 2017 20:42
    kozi966

melpin napisał:
    wykonując pomiar robię tzw zerowanie czyli zwieram przewody ze sobą naciskam przycisk TEST miernik zaczyna wydawać ciągły sygnał i zeruje rezystancję po naciśnięciu przyciski zero później wyłączam TEST wkładam przewód czerwony do fazy a niebieski z krokodylkiem do bolca PE. wynik jest bez pomiaru wskazuje > 2 kΩ. chociaż rozłączę przewody z gniazda i zrobię pomiar na such tzn bez połączenia końcówek pomiarowych oraz z gniazdem a nawet gdy przewodów nie ma w mierniku podczas próby pomiaru miernik wskazuje > 2kΩ

Nie rozumiesz co mierzysz. Ten miernik nie mierzy impedancji pętli zwarcia. Nie wolno go podłączać w taki sposób bezpośrednio pod napięcie.
    To tak, jakbyś miernikiem za 10zł chciał zrobić pomiar rezystancji w gniazdku.
    Instrukcja jasno wskazuje sposób pomiaru BEZ NAPIĘCIA.

melpin napisał:
    Sprzedający i producent twierdzi że wykonuje ten pomiar ale dla mnie to jest też bardziej ciągłość przewodów.

To im go zanieś i każ wykonać pomiar pętli zwarcia. Bo rezystancję to można zmierzyć, wyłączając napięcie i zwierając przewody L i PE od strony rozdzielnicy, gdzie pomiar wykonujemy np. w gniazdku. Nie nadaje się on natomiast, do oceny wartości prądu zwarcia potrzebnej do SWZ.

0
  • #8 29 Cze 2017 22:06
    e-sparks
    Specjalista elektryk

kj1 napisał:
    Jak dla mnie istotniejszy jest prąd zadziałania.
    Dla Ciebie może tak, ale dla pomiarowca ten pomiar jest bezwartościowy.

Co z tego, że RCD zadziała przy prądzie 30mA po 1 (jednej) sekundzie?

2
  • Pomocny post
    #9 29 Cze 2017 22:52
    masonry
    Poziom 30  

e-sparks napisał:
    Co z tego, że RCD zadziała przy prądzie 30mA po 1 (jednej) sekundzie?

Dokładnie tyle samo co zadziałanie RCD w czasie np. 0,25s ale przy prądzie 1A. :D
    Jeden woki blondynki drugi brunetki, a dla mnie kolor włosów nie ma znaczenia więc mierzę i prąd i czas zadziałania, pomimo że czas nie jest obowiązkowy.

2
  • #10 30 Cze 2017 05:50
    kj1
    Specjalista elektryk

e-sparks napisał:
    Dla Ciebie może tak, ale dla pomiarowca ten pomiar jest bezwartościowy.

?????
    Pomiar prądu jest bezwartościowy???
    To jak ten pomiarowiec oceni, czy RCD jest sprawne?

masonry napisał:
    pomimo że czas nie jest obowiązkowy.

Właśnie, dlatego napisałem, że pomiar prądu jest istotniejszy niż pomiar czasu zadziałania
    Kolego e-sparks, zatem uważasz, że ten miernik właściwie "mierzy" RCD?

0
  • #11 30 Cze 2017 08:33
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Pomiar progu zadziałania może i być przydatny do jakiejś diagnostyki, ale do raportu wpisuje się czas zadziałania. A test i pomiar dokonuje się naprzemiennie na zboczu narastającym i opadającym dla połowy ΔIn, ΔIn i 5ΔIn.
    Jeżeli znana jest wartość IPZ na wejściu rozdzielnicy, to w praktyce jest możliwe wyznaczenie IPZ danego obwodu odbiorczego mierząc tylko rezystancję L+PE

1
  • #12 01 Lip 2017 10:16
    melpin
    Poziom 9  

wszystko rozumiem ale zastanawia mnie dlaczego miernik ten nakazuje wykonać pomiar bez napięcia 230 V , jednak że mierzy go własnym napięciem 5 V i niby prądem zwarcia 1.8 mA tak niby jest napisane w instrukcji.

0
  • #13 01 Lip 2017 11:22
    kozi966

melpin napisał:
    wszystko rozumiem ale zastanawia mnie dlaczego miernik ten nakazuje wykonać pomiar bez napięcia 230 V

Niestety ale nie rozumiesz.
    Ten pomiar o który szanownemu chodzi, to nie pomiar IPZ, a tak na prawdę pomiar ciągłości obwodu - omomierz. Żadnego prądu zwarcia tu nie ma.
    Ktoś źle wpisał w instrukcji tego urządzenia, że można mierzyć "coś zwarciowego".

0
  • Pomocny post
    #14 01 Lip 2017 12:14
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

Sprawdziłem w instrukcji w języku angielskim - tam się ta funkcja nazywa:
    Low-Resistance Continuity - czyli pomiar ciągłości (omomierz).

Zakres pomiaru 0.01Ω do 2000 Ω
    Napięcie pomiaru:5V,
    prąd pomiaru >200mA (do 2Ω)

Wydaje mi się, że instrukcja w języku polskim jest celowo błędnie przetłumaczona, aby wprowadzać w błąd.
    Na pierwszy rzut oka miernik ma funkcję pomiaru rezystancji pętli zwarcia, którą w rzeczywistości nie posiada.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #15 15 Wrz 2017 21:04
    melpin
    Poziom 9  

Darom napisał:
    Witam

Sprawdziłem w instrukcji w języku angielskim - tam się ta funkcja nazywa:
    Low-Resistance Continuity - czyli pomiar ciągłości (omomierz).

Zakres pomiaru 0.01Ω do 2000 Ω
    Napięcie pomiaru:5V,
    prąd pomiaru >200mA (do 2Ω)

Wydaje mi się, że instrukcja w języku polskim jest celowo błędnie przetłumaczona, aby wprowadzać w błąd.
    Na pierwszy rzut oka miernik ma funkcję pomiaru rezystancji pętli zwarcia, którą w rzeczywistości nie posiada.

pzdr

No tak piszą i wprowadzają w błąd.a możesz ogarnąć ja powinno się mierzyć np rezystancje uziemienia tym miernikiem bo niby ma tą funkje?
    -DAREK-

0
  • #16 15 Wrz 2017 21:53
    CYRUS2
    Poziom 37  

Kolego Melpin !
    Za języka obcego nie można tłumaczyć "słowo w słowo " bo wychodzą bzdury.
    Dotyczy to zwłaszcza tekstów technicznych.

Nie jest wykluczone, że producent celowo manipuluje -- tylko po to żeby wyrób sprzedać.
    Typowy przykład to rozdzielczość miernika - nie mąjąca związku z dokładnością pomiaru.
    Sugeruje większą klasę miernika.

0
  • #17 15 Wrz 2017 22:28
    plum1978
    Poziom 23  

Według mnie , miernikami takich producentów , pomijając brak dobrego tłumaczenia specyfikacji możesz mierzyć " hobbystycznie " dla własnych potrzeb. Ale według mnie pomiar SWZ nie jest takim pomiarem. Sam ma cęgi tego producenta i według mnie są niezłe w stosunku cena/ jakość , ale pomiary odbiorcze takim sprzętem bym się bał wykonywać, chyba, że naprawdę dobre lobolatorium wystawi Ci świadectwo wzorcowania takiego miernika. Osobiście mam przyrządy Fluk -e , sprzęt drogi i też nie pozbawiony wad, n niższej półce cenowej polecam Metrel -a - naprawdę porządny sprzęt za przyzwoite pieniądze.

0
  • Pomocny post
    #18 17 Wrz 2017 12:06
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam kolęgę melpin

Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam - brak czasu.
    Proponuję nie sugerować się tym co jest błędnie napisane w instrukcji polskiej. Ten miernik nie ma pomiaru IPZ i nie ma pomiaru rezystancji uziemienia.

Jedyne pomiary rezystancji to:
    - pomiar ciągłości (omomierz)
    - pomiar rezystancji izolacji(dla U=250/500/1000V)

pzdr
    -DAREK-

0