Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester elementów elektronicznych M328, LCR-T4.

TechEkspert 21 Wrz 2017 21:21 30600 426
  • #301 21 Wrz 2017 21:21
    Adamcyn
    Poziom 33  

DiZMar napisał:
    powinien wyświetlić komunikat, że wynik poza zakresem jak to robią zwykłe mierniki czy inne "proste" urządzenia mierzące chociażby wagi

Jesteś bardzo krytyczny wobec tego testera - pewnie nie dostałeś od Gulsona śrubokręta na osłodę. :)

Wystarczy wzmianka w instrukcji:
    Jeżeli kolejne pomiary różnią się znacznie od siebie, to jest możliwość, że mierzony element jest poza zakresem pomiarowym testera.

Tester elementów elektronicznych M328, LCR-T4.Tester elementów elektronicznych M328, LCR-T4.Tester elementów elektronicznych M328, LCR-T4.

• Ups
  • #302 21 Wrz 2017 21:31
    DiZMar
    Spec od TV

Adamcyn napisał:
    ...
    Jesteś bardzo krytyczny wobec tego testera - pewnie nie dostałeś od Gulsona śrubokręta na osłodę. :)
    ...

Śrubokręt dostałem oczywiście. To nie zmienia mojej rzetelnej oceny. Trudno nazwać prawidłowością nieprawidłowość. Poza zakresem to poza zakresem a nie dowolne losowe wskazanie. Prosta waga poza zakresem piszczy lub w inny sposób wskazuje, że przekroczono zakres a nie po kolejnych położeniach tej samej masy wskazuje za każdym razem inną. Zwykły woltomierz nawet wychyłowy opiera wskazówkę o końcowy ogranicznik lub nawet ją niszczy przy zbyt dużym przekroczeniu zakresu. Ciężarowiec przy zbyt ciężkiej sztandze ją poprostu rzuca. Dać więcej przykładów?

• #303 21 Wrz 2017 21:51
    Adamcyn
    Poziom 33  

Wracając do pomiaru indukcyjności - wartość kilkudziesięciu Henrów kojarzyła się mi z mnóstwem żelaza i miedzi.

A tu taki mały transformator...

Sprawdziliście moje wyliczenia?
    Jestem słaby w przecinkach :cry:

• #304 22 Wrz 2017 04:46
    pawelr98
    Poziom 34  

Zamówiłem sobie ten testerek z gadżetów.
    Akurat się przyda bo mam do posegregowania kilkadziesiąt tranzystorów TO-92 z wylutu.

Mam tylko pytanie co do zasilania.
    Ile maksymalnie można podać ?

Bateryjek 9V nie używam bo przyrządy przerabiam na zasilanie zewnętrzne.

Dwie zenerki ZX5.6 (5.6V 12.5W) i zwykły prostownik.

• #305 22 Wrz 2017 08:05
    Christophorus
    Poziom 40  

To rozwiązanie ze zdjęcia jest co najmniej niewygodne. Profesjonalizm wykonania tego zasilacza przemilczę.

Osobiście zastosował bym akumulatorek - odpowiednik baterii 6F22. Dodatkowo na wypadek rozładowania akumulatorka zasilanie z małego zasilacza wtyczkowego. Zasilacz ten dołączany byłby do multimetru lub testera za pomocą typowego wtyku zasilającego odłączającego baterię (akumulatorek) po podłączeniu zasilacza.

• #306 22 Wrz 2017 08:05
    DiZMar
    Spec od TV

Dodaj do zenerki w podparcie szeregowo 2 diody prostownicze (kierunek przewodzenia) a otrzymasz ok.7V i w zupełności wystarczy. Zasil to kilkunastoma V.
    Ja stosuję stary akumulator żelowy 6V/1,3Ah i myślę, że raz na rok doładowanie wystarczy.

• #307 22 Wrz 2017 08:56
    eurotips
    Poziom 33  

Przetwornica StepUp jest w cenie jednej baterii 9V razem z kosztami wysyłki.
    Do tego bateria ze starego telefonu. Za kolejne 3 zł moduł do ładowania tej baterii.
    Wszystko wielokrotnie sprawdzone w praktyce i działa jak należy. Napięcie wyjściowe z przetwornicy ustawiamy na 7V jeśli nie przeszkadza nam komunikat że bateria słaba, jęsli nie chcemy go oglądać to podkręcamy na 8.5V i wtedy znika ale niepotrzebnie grzejemy wtedy stabilizator szeregowy i skracamy czas pracy.

• Ups
  • #308 22 Wrz 2017 11:29
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

A bateria 9V starcza na rok i nie wiem po co kombinujecie.

• Ups
  • #310 22 Wrz 2017 18:17
    Jawi_P
    Poziom 29  

pawelr98 napisał:
    Bateryjek 9V nie używam bo przyrządy przerabiam na zasilanie zewnętrzne.

To przerabianie, kombinacje mają w ogóle jakiś sens? Rozumiem, by robić je z nudów, i tylko chyba z tego powodu :)
    Ani to estetyczne, ani ekonomiczne, ani ergonomiczne.
    Jeden multimetr u mnie jest na 4xAA, ciągnie prąd jak szalony, ma zew. gniazdo zasilania. Używam zasilacza bo jest oryginalnie. Drugi miernik na 6F22 (9V), wymieniam bateryjkę średnio myślę raz na 2 lata. Jaki sens jest się z tym babrać? Ten tester z Elektrody, będzie zasilany też oryginalną baterią bo nie widzę sensu póki co by go przerabiać na coś innego.

• #311 22 Wrz 2017 18:48
    pawelr98
    Poziom 34  

bestler napisał:
    A bateria 9V starcza na rok i nie wiem po co kombinujecie.

W miernikach uniwersalnych często zużywały się znacznie szybciej.

Spadki napięcia baterii pogarszały precyzję pomiaru diód oraz rezystorów małej wartości.

Zdarza się mi robić długie pomiary. Ostatnio na przykład przez około godzinę mierzyłem prąd bazy tranzystora który pracował przy 90°C(KD502 przy mocy niemal 60W).

Do tego o ile paluszki można kupić niemal wszędzie to z bateriami 9V różnie bywa.
    Aby kupić taką baterię czasami musiałem iść dalszy kawałek do innego sklepu.

A tak po prostu podpinam pod ten zasilaczyk i mam spokój.Miernik ze zdjęcia ma w środku zenerkę 7.5V która obniża napięcie do wymaganego poziomu.

Jak wspomniałem wcześniej tester będzie robił długie serie pomiarów.
    Mam dużo elementów z wylutu do sprawdzenia.

Zależnie od tego co rozmontowuję potrafi nawet trafić się kilkanaście tranzystorów po paru minutach.Mam sporo złomu elektronicznego który służy mi za źródło podzespołów.

Samych cewek,transformatorów czy dławików mam pełne małe wiaderko.

• #313 22 Wrz 2017 20:02
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Mi w miernikach, które włączone są często 10h/dobę bateria starcza na dość długo, kilka miesięcy myślę, że do pół roku. W wyjazdowym mierniku używanym powiedzmy godzinę raz na trzy dni już nie pamiętam kiedy zmieniałem baterię, ale bardzo dawno. Używam jednakowych mierników MY68.
    W omawianym testerze baterie mam od roku, używam go co kilka dni i bateria pokazuje 8,99 zresztą już od jakiegoś czasu jest podobna wartość.

Ale... mam miernik cęgowy firmy Sonel, w którego używam raz na kilka tygodni (pomiary raczej krótkie, do kilku minut max) a bateria siada często co osobiście mnie wkurza - ale nic z tym nie mogę zrobić, poza wożeniem ze sobą zapasu.
    Miałem też kiedyś miernik jakiś tani, nie pamiętam marki i bateria też co chwile padała, już się go pozbyłem.

Moim zdaniem dużo zależy od konkretnego miernika, niektóre zużywają szybciej baterie inne wolniej.
    Tak samo jak z myszami komputerowymi, kiedyś miałem taką zasilaną R6 i musiałem wymieniać raz w tygodniu. Potem następne moje myszki były o niego lepsze, bateria wytrzymuje pół roku albo dłużej.

• #314 22 Wrz 2017 21:11
    Jawi_P
    Poziom 29  

E8600 napisał:
    Oj widzę, że nie tylko ja nie lubię 6F22 (9V).

No ja tez nie lubię, ale za chny nie chciało by mi się zmieniać układu zasilania, kiedy taka bateria wytrzymuje miesiące lub lata. Pewnie, że gdybym musiał zmieniać baterie choć raz na 4-6 miesięcy to może bym się zastanowił, ale już prędzej nad akumulatorem, który jest w cenie dobrej baterii.
    Choć posłuchałem ostatnio kolegów z forum i kupiłem te baterie w Carefur, alkaliczne za 5pln z hakiem. Zresztą w sklepach jak patrzę, elektronicznych online są i po 4,x pln, też alkaliczne. Czyli przy okazji zakupów tez można pomyśleć o dołożeniu do zamówienia. I niech sobie leży. O zmianie zasilania to pomyśle jak staną się naprawdę trudno dostępne.

• #315 22 Wrz 2017 21:17
    gumisie
    Poziom 32  

"Tester elementów elektronicznych". Super gadżet. Tak może by go przetestować i podzielić się konkretnymi uwagami a nie wnikać w to jakiego zasilacza lub bateri użyć do zasilania tego testera.
    Szkoda że tym testerem nie można zmierzyć indukcyjności poniżej 10µH, ale dodam że tester który otrzymałem, w przypadku pomiaru indukcyjności, to różnica tylko 2%. od faktycznej (posiadam miernik indukcyjności) to chyba plus dla tego testera.
    Pozdrawiam

• #316 23 Wrz 2017 00:13
    pawelr98
    Poziom 34  

bestler napisał:

Ale... mam miernik cęgowy firmy Sonel, w którego używam raz na kilka tygodni (pomiary raczej krótkie, do kilku minut max) a bateria siada często co osobiście mnie wkurza - ale nic z tym nie mogę zrobić, poza wożeniem ze sobą zapasu.
    Miałem też kiedyś miernik jakiś tani, nie pamiętam marki i bateria też co chwile padała, już się go pozbyłem.

Od chińczyków można kupić ciekawe akumulatorki.

W typowej obudowie 6F22 mamy akumulatorek lipo,przetwornicę 9V oraz układ ładowania.

Ładowanie poprzez microUSB.
    Robią też takie bateryjki w wariancie AA oraz AAA.

Sam bym kupił ale taka 9V kosztuje 25-30zł/sztukę.

Pojemność też taka sobie bo 400mAH (zresztą nieco zawyżona według tych co rozkręcali i testowali ogniwo).

Jedną z rzeczy którą chcę zobaczyć to jak zareaguje na TL431 przy pinie REF zwartym do katody.W takiej konfiguracji zachowuje się jak dioda zenera 2.5V.

• #317 23 Wrz 2017 00:31
    gumisie
    Poziom 32  

pawelr98 napisał:
    Jedną z rzeczy którą chcę zobaczyć to jak zareaguje na TL431 przy pinie REF zwartym do katody.W takiej konfiguracji zachowuje się jak dioda zenera 2.5V.
    Szanowny kolego, o ile jesteś szczęśliwym posiadaczem tego testera, to nic prostszego jak podłączyć owego TL_a.

• #318 23 Wrz 2017 11:29
    Adamcyn
    Poziom 33  

pawelr98 napisał:

Jedną z rzeczy którą chcę zobaczyć to jak zareaguje na TL431 przy pinie REF zwartym do katody.

Mój tester pokazuje dwie diody połączone szeregowo (1-3), lub równolegle (1-2) i (2-3).
    Uf=2,5 V i Uf=820 mV

• #319 26 Wrz 2017 10:51
    vodiczka
    Poziom 42  

Zaciekawiło mnie co pokaże tester w przypadku trzech jednakowych rezystorów połączonych w gwiazdę i wpiętych w trzy piny testera.
    Rezystory 680Ω 5%, rezystancja zmierzona multimetrem 665-672Ω

Zdjęcie po prawej, pokazuje wynik po odwróceniu końcówek o 180°

• #320 26 Wrz 2017 12:23
    E8600
    Poziom 30  

Tester zamówiony mam nadzieję, że przyjdzie cały w zestawie z wkrętakiem i abym można go skręcić hehe. Powiem tak byłem sceptyczny ale po części mnie przekonaliście. Przyda się głownie do cewek i tranzystorów. Po testach widać, że czasem potrafi się pogubić ale nie jest to sprzęt dla totalnego laika. Jedyne co bym dołożył to wyłącznik na przewód zasilający aby nie czerpał niepotrzebnie energii (wiem, że niewiele ale zawsze bateria dłużej wytrzyma) jak leży w szufladzie oraz jak przejdzie w tryb testowania szczegółowego aby przyspieszyć kolejny pomiar odłączając zasilanie.

• #323 26 Wrz 2017 13:16
    vodiczka
    Poziom 42  

E8600 napisał:
    Takie rozwiązanie tutaj podpatrzyłem.
    Albo to inne rozwiązanie albo ten prezenter coś pokręcił. U mnie (trzy pierwsze od lewej) zarówno górne jak i dolne styki to układ 1-2-3.

Adamcyn napisał:
    A co z kalibracją?
    Nie kalibrowałem testera. :cry: Na czym polega kalibracja?

• #324 26 Wrz 2017 13:19
    huluk
    Poziom 29  

Kalibracja jest opisana w 1 poście, na samym początku wątku!

Cytat:
    Po rozpakowaniu nowego testera należy przeprowadzić kalibrację, robimy to łącząc ze sobą wyprowadzenia 1-2-3 minimalną rezystancją (np. dwoma zworkami ze srebrzanki albo zbędnych końcówek rezystorów). Przyciskamy mikrostyk i rozpoczyna się kalibracja, na 38% zostaniemy poproszeni o usunięcie zworek, na 82% podłączamy do wyprowadzeń 1-3 wcześniej przygotowany kondensator o pojemności większej niż 100nF.

• #325 26 Wrz 2017 13:21
    wojtek1234321
    Poziom 28  

vodiczka napisał:
    Nie kalibrowałem testera. :cry: Na czym polega kalibracja?

Tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3354445.html "Po rozpakowaniu nowego testera należy przeprowadzić kalibrację, robimy to łącząc ze sobą wyprowadzenia 1-2-3 minimalną rezystancją (np. dwoma zworkami ze srebrzanki albo zbędnych końcówek rezystorów). Przyciskamy mikrostyk i rozpoczyna się kalibracja, na 38% zostaniemy poproszeni o usunięcie zworek, na 82% podłączamy do wyprowadzeń 1-3 wcześniej przygotowany kondensator o pojemności większej niż 100nF."

• #326 26 Wrz 2017 13:21
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

vodiczka napisał:
    a czym polega kalibracja?
    Na odłączonym zasilaniu zwiera się piny 123, załącza zasilanie i wciska przycisk. Potem należy postępować w/g wskazówek na ekranie. Zresztą opis jest na YT w jakimś tutorialu. Nie wiem (ja też nie kalibrowałem - sprawdziłem że mierzy poprawnie, więc uznałem, ze to zbędne) czy ten model też tak się kalibruje.

Kolega mnie ubiegł... :)

• #328 26 Wrz 2017 17:51
    Adamcyn
    Poziom 33  

398216 Usunięty napisał:

vodiczka napisał:
    a czym polega kalibracja?
    Na odłączonym zasilaniu zwiera się piny 123, załącza zasilanie i wciska przycisk.

W filmie z #322 w 12:10 autor mierzy podwójnie zwarty (w 3 D :)) tranzystor , co tester uznał za rozpoczęcie kalibracji.
    Potwierdzacie?

• #329 26 Wrz 2017 18:03
    CMS
    Moderator

Potwierdzam. Umieszczenie w testerze, uszkodzonego elementu z trzema wyprowadzeniami, który stanowi permanentne zwarcie (tranzystor, podwójna dioda), lub zwarcie "na mili ohmy", powoduje rozpoczęcie kalibracji.

• #330 26 Wrz 2017 19:22
    rafcio_21
    Poziom 26  

Zgadza się że przy uszkodzonym elemencie (zwartym) tester traktuje jako rozpoczęcie kalibracji, jest to dość denerwujące, ale jak sobie wgramy nowego softa to ten problem nie występuje. Sami decydujemy kiedy chcemy go kalibrować wchodząc w rozszerzone menu i wybraniu opcji kalibracji.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME