Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester elementów elektronicznych M328, LCR-T4.

TechEkspert 30 Gru 2019 17:50 79929 589
    gumisie
    Poziom 40  
    WS38 napisał:
    Czy ktoś może mi w wielkim skrócie wyjaśnić o co chodzi z tym skaczącym natężeniem? Co to za zjawisko?
    Fizyczne. Żarówka o większej mocy, pobiera większy prąd.
  • flexghzflexghz
    kwok
    Poziom 39  
    Nie czytałem od początku.
    Podłącz tester do baterii, przetestuj kilka różnych elementów jednocześnie mierząc pobór prądu z baterii. Jeśli max zamierzony pobór będzie mniejszy niż 100mA to zasilacz w zupełności wystarczy.
    Ja bym się obawiał czy napięcie nie będzie zbyt wysokie. Bateria nowa coś troszkę ponad 9V. Sam tester działa znakomicie nawet przy 6V. Pytanie czy w zasilaczu jest jakiś kondensator, bo jeśli tylko trafo i mostek to po podłączeniu kondensatora napięcie wzrośnie do ponad 12V.
    gumisie
    Poziom 40  
    kwok napisał:
    Pytanie czy w zasilaczu jest jakiś kondensator, bo jeśli tylko trafo i mostek to po podłączeniu kondensatora napięcie wzrośnie do ponad 12V.
    WS38 napisał:
    Zasilacz UNITRA ZATRA model ZS 0.15/9/3
    220 V ; 50 Hz ; 5.5 VA
    9 V ; 150 mA

TechEkspert napisał:
    Tester zasilany jest z baterii 9V i podczas pomiaru pobiera prąd 12-15mA, natomiast w trybie uśpienia wg. opisu 20nA (ale w praktyce wartość prądu powinna być niższa, nie udało mi się zmierzyć wartości prądu w trybie uśpienia).
    vodiczka
    Poziom 43  
    Janusz_kk napisał:
    Zapominasz o amperomierzu.
    Co ty moje nieszczęście uczepiłeś się tego amperomierza z linku, który podałeś a raczej niewłaściwego bezpiecznika założonego w miejscu oryginalnego?
    Już w poście #557 prawidłowo wytypowałem przeciążenie zasilacza co potwierdził post #565
    Z ciekawości zmierzyłem rezystancję bezpiecznika rurkowego 160mA, wynosi 3,2Ω
    kwok napisał:
    Nie czytałem od początku.
    kwok napisał:
    Pytanie czy w zasilaczu jest jakiś kondensator...
    Gdybyś przeczytał to byś nie pytał ;)
    gumisie
    Poziom 40  
    vodiczka napisał:
    Gdybyś przeczytał to byś nie pytał ;)
    Gdyby wszyscy czytali, zrozumieliby w jakim celu Kol. TechEkspert napisał ten artykuł.
    vodiczka
    Poziom 43  
    gumisie napisał:
    Natężenie prądu skacze przy podłączeniu miniwiertarki a nie żarówki.
    WS38 napisał:
    Przy pracującej wiertareczce pomiary były następujące:
    Napięcie stałe równiutko 9 V.
    Natężenie skaczące od 96 mA do 101 mA.
    Różnica w natężeniu ok. 4%, pewnie wynika z pracy komutatora.
  • flexghzflexghz
    gumisie
    Poziom 40  
    vodiczka napisał:
    gumisie napisał:
    Natężenie prądu skacze przy podłączeniu miniwiertarki a nie żarówki.
    WS38 napisał:
    Przy pracującej wiertareczce pomiary były następujące:
    Napięcie stałe równiutko 9 V.
    Natężenie skaczące od 96 mA do 101 mA.
    Różnica w natężeniu ok. 4%, pewnie wynika z pracy komutatora.
    Odpuść (my), sobie dalsze dywagacje.
    Ważne jest to, że ten zasilacz nadaje się do tego testera.

Pozdrawiam.
    kwok
    Poziom 39  
    Dobra, fotka jest to już wiadomo że jakaś stabilizacja napięcia jest = można użyć.
    E8600
    Poziom 38  
    Dane z pierwszego postu.
    TechEkspert napisał:
    Tester zasilany jest z baterii 9V i podczas pomiaru pobiera prąd 12-15mA, natomiast w trybie uśpienia wg. opisu 20nA

Podpinanie tego testera pod zasilacz jest niezasadne mimo iż sam jestem wrogiem baterii 9 V.
    Zasilacz odbiera mobilność sprzętu.

Ten tester działa poprawnie na silnie rozładowanej baterii wiem bo sam ostatnio zmieniałem baterię po ponad roku użytkowania z napięciem 6,5 V (a była założona markowa ale używana z napięciem 8 V).
    Teraz wsadziłem nową baterię ale najtańszą 2 zł sztuka. :D

Z naprawionego zasilacza zrób sobie lampkę nocną do kontaktu jeśli koniecznie chcesz go wykorzystać. :D
  • flexghzflexghz
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    E8600 napisał:
    Podpinanie tego testera pod zasilacz jest niezasadne
    Wręcz przeciwnie. Jest zasadne gdy testera używa się stacjonarnie. Dlaczego? Bo nie trzeba się martwić, ze bateria padnie w najmniej odpowiednim momencie.
    No i nic nie stoi na przeszkodzie by podłączenie wtyczki zasilania testera odłączało wewnętrzną baterię - masz i mobilność i brak kłopotów.
    gumisie
    Poziom 40  
    E8600 napisał:
    Podpinanie tego testera pod zasilacz jest niezasadne mimo iż sam jestem wrogiem baterii 9 V.
    398216 Usunięty napisał:
    No i nic nie stoi na przeszkodzie by podłączenie wtyczki zasilania testera odłączało wewnętrzną baterię - masz i mobilność i brak kłopotów.
    Potwierdzam, ja mam tak zrobione.
    vodiczka
    Poziom 43  
    E8600 napisał:
    Co racja to racja ale czy tester musi być mobilny? Kwestia użytkowania. Ja np. używam laptop praktycznie stacjonarnie.
    Kupiłem go zamiast komputera aby nie obawiać się, że wyłączą mi zasilanie i ewentualnie dokupywać UPS.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    gumisie napisał:
    ja mam tak zrobione.
    Ja w swoim miałem tak do momentu w którym sobie uświadomiłem, że możliwość korzystania z testera w terenie nie jest mi do niczego potrzebne. Wywaliłem więc baterię (co by się nie wylała, lub spuchła) i od kilku lat "leci" na zasilaczu. Zresztą takim samym jak w #573 poście... :)
    miroslaw wielki
    Poziom 24  
    Ten z kolorowym wyswietlaczem jest świetny. Ale w jednym mi się zgniótł wyswietlacz. Ciekawe czy sa dostępne oddzielnie.
    WS38
    Poziom 12  
    Kolego GUMISIE tak to ten typ zasilacza ze zdjęcia.
    I to rozwiązanie o podwójnym rodzaju zasilania - gdy podłączenie wtyczki zasilania testera odłącza wewnętrzną baterię też mi się podoba.
    Jaki element najlepiej tu wykorzystać gniazdo i wtyk DC czy zwykły przełącznik suwakowy?
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Są gniazda ze stykiem rozwieranym poprzez bolec wtyczki zasilacza. Najwygodniej.
    KStanek
    Poziom 22  
    Prąd (natężenie) skacze pewnie dla tego że równie zachowuje się uzwojenie silnika, różny opór stawia wiertarka na silnik a to łożysko z uYte a to inna cześć i dla tego skacze.
    gumisie
    Poziom 40  
    WS38 napisał:
    Jaki element najlepiej tu wykorzystać gniazdo i wtyk DC czy zwykły przełącznik suwakowy?
    Gniazdo rozłączające, tak jak:
    398216 Usunięty napisał:
    Są gniazda ze stykiem rozwieranym poprzez bolec wtyczki zasilacza. Najwygodniej.
    jasiu2604
    Poziom 13  
    Witam w czasie pomiaru bierze około 30mA

napewno się nada.
    tygrysss
    Poziom 21  
    Witam w nowym roku, dziś otrzymałem swój tester jednak niestety uszkodzony :( Po podłączeniu baterii, na dosłownie 0.1s pojawia się napis testing, a następnie czarny ekran... spotkał się ktoś z podobnym zachowaniem?
    Pozdrawiam