Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester elementów elektronicznych M328, LCR-T4.

TechEkspert 28 Cze 2017 18:35 30516 426
  • Tester elementów elektronicznych M328, LCR-T4.
    Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych pojawi się w lipcu 2017 w gadżetach elektroda.pl. Tester automatycznie wykrywa rodzaj i układ wyprowadzeń podłączonego elementu, oraz wyświetla zmierzone parametry badanej części. Tester zasilany jest z baterii 9V i podczas pomiaru pobiera prąd 12-15mA, natomiast w trybie uśpienia wg. opisu 20nA (ale w praktyce wartość prądu powinna być niższa, nie udało mi się zmierzyć wartości prądu w trybie uśpienia).

Badany element podłączamy dowolnie pod trzy (lub dwa) dostępne wyprowadzenia, pomiar rozpoczyna się po przyciśnięciu mikrostyku. Przed pomiarem pojemności, badane kondensatory należy rozładować. Po rozpakowaniu nowego testera należy przeprowadzić kalibrację, robimy to łącząc ze sobą wyprowadzenia 1-2-3 minimalną rezystancją (np. dwoma zworkami ze srebrzanki albo zbędnych końcówek rezystorów). Przyciskamy mikrostyk i rozpoczyna się kalibracja, na 38% zostaniemy poproszeni o usunięcie zworek, na 82% podłączamy do wyprowadzeń 1-3 wcześniej przygotowany kondensator o pojemności większej niż 100nF.

Rodzaj badanych elementów i sprawdzane parametry:
    -kondensatory: pojemność 25pf-100 000uF, ESR, Vloss
    -tranzystory bipolarne NPN, PNP: hFE, Uf
    -tranzystory polowe MOSFET kanał N, kanał P: napięcie progowe bramki i pojemność
    -tranzystory polowe JFET złączowe: Vgs, I
    -diody i diody podwójne: napięcie przewodzenia i pojemność
    -rezystory, pomiar rezystancji dwóch rezystorów jednocześnie: do 50MΩ
    -Indukcyjność 0.01mH-20H oraz rezystancja uzwojenia
    -tyrystory, triaki
    Takie możliwości znajdują się w opisie, ale warto sprawdzić to we własnym zakresie.

Ponieważ jeden obraz jest lepszy niż wiele słów, poniżej animowany gif z wynikami testów diod, tranzystorów bipolarnych i polowych, tyrystora, rezystorów, kondensatorów i indukcyjności, na końcu tego tekstu znajdziecie także wideo z testów urządzenia.
    Dokładność testera M328 w porównaniu z multimetrem wypada bardzo korzystnie.
    Pierwsza kolumna to informacyjnie rodzaj badanego elementu, druga to wynik pomiaru multimetrem, trzecia to niepewność pomiaru multimetrem, czwarta to wynik pomiaru testerem, w piątej kolumnie różnica między wskazaniem multimetru a testera.

elementmultimetrniepewność +/-testerróżnica wskazań
    rezystor118Ω0,54Ω117,3Ω0,7Ω
    rezystor9,97kΩ0,04kΩ10,18kΩ0,21kΩ (2%)
    rezystor99,4kΩ0,4kΩ99,12kΩ0,28kΩ
    rezystor1,518MΩ0,02MΩ1,521MΩ0,003MΩ
    rezystor10,11MΩ0,2MΩ10,17MΩ0,006MΩ
    dławik0,107mH / 0,08Ω0,012mH / 0,06Ω0,10mH / 0,7Ω0,007mH / 0,62Ω (775%)
    dławik5,14mH / 8,44Ω0,2mH / 0,09Ω5,23mH / 8,9Ω0,09mH / 0,46Ω (5%)
    dławik9,83mH / 14,42Ω0,3mH / 0,12Ω10.2mH / 15,0Ω0,37mH / 0,58Ω (4%)
    kondensator0,28nF0,03nF0,277nF0,003nF
    kondensator4,70nF0,07nF4,854nF0,154nF
    kondensator99,5nF1,1nF103nF3,5nF
    kondensator983nF0,01nF1013nF30nF (3%)
    kondensator100uF4uF99,63uF0,37uF
    kondensator985uF54uF968,1uF16,9uF
    dioda0,555V0,007V0,683V0,128V (23%)
    dioda0,250V0,004V0,339V0,089V (35%)

Byłem naprawdę zaskoczony gdy okazało się, że w wielu przypadkach różnica wskazania jest zbliżona do niepewności pomiaru multimetrem. Tam gdzie różnica była min 10x większa niż niepewność pomiaru wpisałem procentową różnicę względem wyniku pomiaru multimetrem a wynikiem z testera. Do pomiaru rezystancji i pojemności został wykorzystany multimetr Sanwa PC500a a do pomiaru indukcyjności UT58D.
    Widoczny jest błąd przy pomiarze niskich rezystancji elementów indukcyjnych, oraz przy pomiarze spadku napięcia na diodzie (prawdopodobnie tester bada diody innym prądem niż multimetr i dlatego pojawiły się różnice).
    Jestem ciekawy jaki jest rozrzut parametrów i jakie dokładności uzyskają pozostałe egzemplarze testera, jeżeli przeprowadzicie próby ze swoimi testerami napiszcie proszę w tym temacie jakie wyniki udało się uzyskać. Chętnie zapoznam się z Waszą opinią o tym pożytecznym urządzeniu które, moim zdaniem przyda się w każdym warsztacie.
    Jako bonus: zmiana firmware i dodanie własnego logo w LCR-T4.

Link

Fajne!
  • Ups
  • #2 28 Cze 2017 21:30
    p.obelix
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Brakuje informacji za ile punktów będzie dostępny ten przyrząd. Może już wiadomo ?

• #3 28 Cze 2017 22:31
    koala106
    Poziom 39  

Miałem i używałem ten tester - świetnie się sprawdził, teraz dałem go ojcu, a sam używam nowszego na kolorowym wyswietlaczu z wbudowanym akumulatorem.

• Ups
  • #4 28 Cze 2017 22:39
    HD-VIDEO
    Poziom 34  

Ten model nie ma zabezpieczenia, np. przed naładowanym kondensatorem, przydało by się aby HEX też był dostępny do tego modelu w razie czego

• #5 28 Cze 2017 23:05
    pawelr98
    Poziom 34  

Przydałoby się w warsztacie.

Najbardziej przydatny jest chyba pomiar indukcyjności.Mógłbym klecić własne cewki na podstawie złomu elektronicznego.Większość rdzeni jest no-name więc indukcyjność takiej cewki to zagadka.

Czekam z niecierpliwością na pojawienie się tego gadżetu.

Trzeba będzie nazbierać jeszcze nieco punktów do tego czasu.

• #6 28 Cze 2017 23:18
    Karaczan
    Poziom 39  

Mam takiego żółtka T4 zmodowanego. Jest nawet temat o tym modelu u nas na forum.
    Bardzo ciekawy sprzęt, z całkiem fajnymi funkcjami i generalnie wystarczającej dokładności w amatorskich zastosowaniach. Potrafi więcej niż nie jeden multimetr, będąc przy tym prostym w obsłudze i interpretacji wyników.

Brawo za pomysł, zapewne przyda się nie jednemu Elektrodowiczowi! ;)

• Ups
  • #7 29 Cze 2017 00:12
    george2002

Poziom 17  

mozekam napisał:
    Podobnie jak koala106 używam testera w białej obudowie z kolorowym wyświetlaczem.

Urządzenie przydatne chociażby po to, aby szybko sprawdzić, czy element jest w ogóle sprawny.

A jak z dokładnością tego białego z LCD kolorowym w porównaniu tego żółtego który przedstawił kolega TechExpert :) ?

• #8 29 Cze 2017 00:25
    Jawi_P
    Poziom 29  

Kubas napisał:
    a gdzie to mozna nabyc?

http://www.ebay.pl/itm/LCR-T4-LCR-T5-GM328A-M...hash=item25d2b87838:m:mhnYBVFs3gY23RwV2vp9KxA
    Różne, można wybierać do woli lub w Polsce tylko ceny wiadomo będą trszkę wyższe.

• #9 29 Cze 2017 01:22
    HD-VIDEO
    Poziom 34  

Te testery bazują na tym samym projekcie i różnice są tylko w zastosowanych wyświetlaczach i w sposobie zasilania np. akumulatorem 3,7V typu 14500.

Wszystkie korzystają z rezystorów 1%, 680Ω/470kΩ, rzadziej z lepszego napięcia odniesienia a resztę robi oprogramowanie.

Taki graficzny też jest atrakcyjniejszy, niż wyświetlacz 2x 16 znaków alfanumerycznych.

Wersja DIY ma otwarty kod źródłowy i często są poprawki lub dokładane są jakieś funkcje a te "chińskie", nie widać na jakiej wersji oprogramowania one działają; kto ją poprawiał.

Jak są jakieś "bugi" w oprogramowaniu nie ma jak tego poprawić.

• #10 29 Cze 2017 05:29
    koala106
    Poziom 39  

Dla mnie dokładność pomiaru jaka jest - starcza w zupełności. Traktuje to jako tester, czy elementy są sprawne - w multimetrach jakie miałem brakowało mi pomiaru dużych pojemności - tutaj 47.000 uF bez zająknięcia. Beta i Rds orientacyjnie i szybko określa, czy dany element jest ok. Duże przekłamanie na diodach - multimetr co innego.

• #11 29 Cze 2017 11:05
    Stanley_P
    Poziom 26  

Kubas napisał:
    a gdzie to mozna nabyc?

Witam

Właśnie niedawno nabyliśmy do firmy kilka takich gotowców w obudowie, jak zaprezentował na fotce @mozekam, tylko oznaczonych T7. Jak domniemywam nowsza wersja, choć z zewnątrz wygląda identycznie. Kupione w Polsce, chociaż wiadomo skąd były sprowadzane. Sklepu nie będę reklamował, każdy ma przecież Google. Jeśli komuś nie zależy na czasie dostawy, fakturze, itp. można nabyć bezpośrednio u Chińczyka, np. na Aliexpress. Około 30$.

Powiem może tak: wciąż jestem pod wrażaniem. Oczywiście nie jest to może przyrząd superprofesjonalny, lecz uważam bardzo pomocny dla elektronika-amatora, czy warsztatowca. Zaryzykuję wręcz stwierdzenie, że w obecnych czasach wręcz niezbędny. Tym bardziej, że cena w stosunku do możliwości jest uważam bardzo niewygórowana. Obsługa banalna: podłączamy badany element w zasadzie niemal w dowolny sposób, naciskamy Start i... gotowe. Gdybym takie coś posiadał ze 30 lat temu, chyba bym ze szczęścia chodził po suficie ;)

W porównaniu do zaprezentowanego w pierwszym poście, ten "gotowiec" dodatkowo może:
    - mierzyć diody Zenera do 30V (sprawdzałem: na pinach A,K faktycznie pojawia się napięcie około 37V),
    - sprawdzać piloty na podczerwień (widoczna na obudowie dioda IR),
    - posiada wbudowany akumulator Lion (napięcie pokazywane przy uruchomieniu urządzenia), ładowany przez standardowe złącze microUSB. Zatem odpada wymiana baterii, a naładować można z każdego portu USB, czy zasilacza "od komórki".
    Zresztą na necie są filmy z prezentacją możliwości tych urządzeń.
    Pozdrawiam.

• #12 29 Cze 2017 11:18
    koala106
    Poziom 39  

Ja kupiłem swojego na Aliexpress - szło 3 tygodnie, pod wrażeniem jestem też - cena niecałe 30$ - zarobiło na siebie z nawiązką. Generalnie teraz dla elektronika Aliexpress jest prawdziwą kopalnią - masa ciekawych urządzeń i pomysłów, jakbym 20 lat temu takie miał - to jak przedmówca bym latał:) ale i dzisiaj się przydaje mimo mniejszej ilości czasu na dłubanie.

• #14 29 Cze 2017 13:22
    Stanley_P
    Poziom 26  

Głownie do robienia cewek/dławików? No chyba, że ktoś ma takie główne hobby ;) Przecież toto potrafi wykryć(!) i zmierzyć(!) niemal wszelkie elementy dyskretne z szuflady elektronika (albo naprawianego sprzętu klienta). Wkładasz rezystor i po chwili masz rezystor i rezystancję, wkładasz kondensator - masz kondensator i pojemność, diodę - jest dioda (widzisz gdzie A, gdzie K, spadek napięcia na złaczu), tranzystor - jest tranzystor (rodzaj, np. polowy, bipolarny, rodzaj złącza np. N, P, wykrywa wyprowadzenia np. jest gdzie BCE, wzmocnienie, itp.) - i tak dalej, etc. Rzecz jasna zapewne nie rozpozna wszystkiego w 100% prawidłowo, np. próbowałem jakiś tranzystor FET - pokazywał S i D w zależności od podłączenia (bramkę zawsze prawidłowo), nie zastąpi multimetru, czy przyrządów specjalizowanych, np. mostków RLC, itp.
    Powiem może tak: ten tester na pewno doceni każdy, kto zajmuje się elektroniką warsztatową. A zwłaszcza ci, którzy swoją przygodę zaczynali jakieś 25 i więcej lat temu, a nie teraz, gdy niemal wszystko jest... gotowe. Ten przyrządzik zresztą też ;)
    Pozdrawiam.

P.S. Aha, oczywiście również wykrywa/mierzy cewki/indukcyjność. Sprawdziłem nawet na szybkiego na trafie sieciowym - wykryło, zmierzyło,

EDIT
    Zresztą, coby nie bić piany, niech każdy kto nie widział a zainteresowany, z polskim lektorem:
    https://www.youtube.com/watch?v=JmE2hxT4u2o

• #17 29 Cze 2017 15:59
    vodiczka
    Poziom 42  

MiernikZKauflanda napisał:
    Nie wie ktoś przez jaki okres czasu można będzie dostać ów tester i ile sztuk będzie?
    Chcesz otrzymać to odwiedzaj regularnie sklep :)
    Gulson nie podaje ile sztuk "rzuca na sklep" a jak długo będzie to zależy od popytu.
    Pierwsza partia USB Keweisi KWS-V20 rozeszła się w ciągu kilku dni a teraz leżą i czekają na chętnych.

• #18 29 Cze 2017 16:08
    Stanley_P
    Poziom 26  

E8600 napisał:
    Link
    Kolega już ten układ rozpracował i rozbudował. ;)

Tylko żeby było jasne: Ty teraz piszesz o urządzeniu z pierwszego postu topicu. Ja pisałem o innym modelu, "gotowcu", zawierającym już m.in. opcję testowania diód Zenera, pilotów IR, akumulator i port USB do ładowania, kolorowy wyświetlacz, oraz jest zamknięty w obudowie.
    Natomiast oba od razu, bez żadnych modyfikacji pozwalają mierzyć indukcyjność ;)

• #20 29 Cze 2017 19:12
    TechEkspert
    Redaktor

Nie wiedziałem, że jest wersja "kolorowa" tego testera :)

@mozekam super, porównanie zawsze się przyda.

@HD-VIDEO czy posiadasz link do wersji DIY tej konstrukcji z otwartym kodem źródłowym?

@E8600 spodziewałem się że 775% wzbudzi zainteresowanie,
    porównałem bęzwzględną różnicę między wynikiem pomiaru multimetrem a wskazaniem testera,
    tam gdzie różnica była min. 10x większa niż niepewność pomiaru multimetrem wskazałem dodatkowo wartość procentową,
    określającą ile procent wskazania multimetru stanowi wspomniana różnica wskazań (taki rodzaj zobrazowania błędu).

Tak się składa, że pomiar niskich rezystancji uzwojenia jest obarczony sporym błędem.
    Przykładowy dławik wg. multimetru miał rezystancję 0,08Ω +/-0,06Ω a tester wskazał 0,62Ω co jest wartością ponad 7x większą niż wskazanie miernika,
    czyli 775% :)

@Adamcyn sklep to raczej nie jest, bardziej dystrybucja gadżetów,
    jest pustawo bo wszytko zostało wybrane, były zestawy lutownicze, były też ESP8266: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3338096.html
    jest szansa na wiele innych ciekawych rzeczy, szczegóły tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16522042#16522042

• #21 29 Cze 2017 21:18
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Używam identycznego testera jak w pierwszym wątku i dla wygody oraz bezpieczeństwa umieściłem go w praktycznej, wygodnej i taniej obudowie z transparentnym wieczkiem:

Tester elementów elektronicznych M328, LCR-T4. Tester elementów elektronicznych M328, LCR-T4.

Oryginalne gniazdo ZIF jest powiedzmy umiarkowanej jakości i po kilku razach blaszki się wyrabiają i wyprowadzenia elementu po umieszczeniu w gnieździe nie będą miały dobrego styku. Drugim problemem związanym z tą podstawą była niemożność umieszczenia w niej elementów o grubszych niż np. rezystory 1/4 W nóżkach - po prostu wyprowadzenia o większej średnicy jak nóżki tranzystorów mocy do tej podstawki nie pasują a wręcz ją niszczą. Na szybko zastosowałem tymczasowe - jak mi się wtedy wydawało rozwiązanie, które okazało się jak dla mnie bezbłędne i raczej nie będę już nic przerabiał.

Tester elementów elektronicznych M328, LCR-T4. Tester elementów elektronicznych M328, LCR-T4.

Zastosowane są jak widać zwykłe śrubki, tulejki izolacyjne do tranzystorów np. TO220, końcówki oczkowe lutowane, podkładki i nakrętki. Od zewnętrznej strony umieściłem kawałek laminatu na wypadek gdyby zaszła potrzeba przylutowania elementu, jednak jak do tej pory, a używam testera w tej obudowie już z przeszło rok lutowanie nie było konieczne. Wszystkie pomiary z powodzeniem wykonać można przytrzymując na kilka sekund wyprowadzenia elementu dociśnięte do widocznych końcówek. Ogólnie polecam takie obudowanie testera, koszt ok 20zł czyli niewielki, pracy znikoma ilość, trochę kleju z pistoletu i mamy pewność, że nic nie uszkodzimy i tester posłuży nam długi czas.

Tester elementów elektronicznych M328, LCR-T4. Tester elementów elektronicznych M328, LCR-T4. Tester elementów elektronicznych M328, LCR-T4. Tester elementów elektronicznych M328, LCR-T4. Tester elementów elektronicznych M328, LCR-T4.

Zastosowaną obudowę znaleźć można na aukcjach wpisując w wyszukiwarce: PUSZKA NATYNKOWA HERMETYCZNA 120x80x50 S-BOX 216P, są różne rozmiary i kształty przez co znajdują one zastosowanie również do innych urządzeń w moim serwisie.

• #22 29 Cze 2017 21:20
    silvvester
    Poziom 24  

Też zauważyłem błąd przy pomiarze BF199. Drugi błąd to zmiana wartości wyświetlanej w zależności od napięcia zasilającego baterii. Z innych niedogodności, to słaba wyświetlana rozdzielczość indukcyjności i brak pomiaru poniżej 20 kilku pF.

• #24 30 Cze 2017 11:28
    Stanley_P
    Poziom 26  

TechEkspert napisał:

Tak się składa, że pomiar niskich rezystancji uzwojenia jest obarczony sporym błędem.
    Przykładowy dławik wg. multimetru miał rezystancję 0,08Ω +/-0,06Ω a tester wskazał 0,62Ω co jest wartością ponad 7x większą niż wskazanie miernika,
    czyli 775% :)

A sprawdzałeś jaką pokazuje minimalną rezystancję (zwarcie)? Z ciekawości spojrzałem w swoim T7 - wykrywa rezystor 0,00-0,01Ω, czasem "wskoczy" 0,03-0,04, zwarcie robiłem na chwytaczkach dostarczonych w zestawie.

P.S. Podobnie jak wspominali już przedpiścy, urządzenie traktuję bardziej jako tester niż przyrząd pomiarowy, chociaż w większości zastosowań warsztatowych uważam za wystarczająco dokładny. Rzekłbym nawet, uwzględniając zwłaszcza cenę - zadziwiająco dokładny ;)

• #25 30 Cze 2017 11:37
    @GUTEK@
    Poziom 30  

Stanley_P napisał:
    A sprawdzałeś jaką pokazuje minimalną rezystancję (zwarcie)? Z ciekawości spojrzałem w swoim T7 - wykrywa rezystor 0,00-0,01Ω, czasem "wskoczy" 0,03-0,04, zwarcie robiłem na chwytaczkach dostarczonych w zestawie

Wykonałeś kalibrację testera?

• #27 30 Cze 2017 18:16
    TechEkspert
    Redaktor

@Stanley_P dziękuję za podpowiedź, zapomniałem napisać o kalibracji urządzenia.
    Dodałem do materiału informację o kalibracji.

W testowanym egzemplarzu zwarcie wyprowadzeń pomiarowych daje następujące wyniki:
    1-2 0.66Ω
    2-3 0.00Ω
    1-3 0.02Ω

• #29 30 Cze 2017 20:20
    Stanley_P
    Poziom 26  

TechEkspert napisał:
    @Stanley_P dziękuję za podpowiedź, zapomniałem napisać o kalibracji urządzenia.

Podziękuj raczej koledze @@GUTEK@, pierwszy użył tego słowa ;)
    TechEkspert napisał:
    W testowanym egzemplarzu zwarcie wyprowadzeń pomiarowych daje następujące wyniki:
    1-2 0.66Ω

No i chyba się wyjaśniła kwestia "zawyżonego" pomiaru rezystancji cewki tego dławika 0,62Ω.
    Spróbuj powtórzyć pomiary tego samego elementu podpiętego do pozostałych kombinacji wyprowadzeń (1-3,2-3). Tutaj dodam, że w moim T7 pomiar rezystancji "zwarcia" niezależnie od wybranej kombinacji daje podobne wyniki ok. 0,00-0,01Ω. Może trafiłem na lepszą podstawkę ;)

• #30 30 Cze 2017 20:41
    @GUTEK@
    Poziom 30  

Jeszcze jedno mi się przypomniało. Tylko teraz nie sprawdzę bo na tym sofcie co mam jest inaczej.

Jak włączy się tester trzymając wciśnięty przycisk przez kilka sekund to można ustawiać kontrast wyświetlacza. O tym chyba też nie było wcześniej napisane.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME