Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie radiem z kierownicy - adapter

28 Cze 2017 19:03 546 2
  • Poziom 20  
    Witam

Muszę wykonać adapter do sterowania aftermarketowym radiem z kierownicy. Oryginalnie przyciski włączają w obwód rezystory, tworząc dzielnik napięcia. Napięcie to jest odczytywane przez "komputer pokładowy" i odpowiednie polecenia wysyłane są do radia szyną danych. Nowe radio potrzebuje (tak samo jak to), włączenia pomiędzy dwa przewody odpowiednich rezystorów. Oczywiście wartości te są inne, a nie mam możliwości odpięcia sterowania od komputera pokładowego.

Zrodził się więc pomysł pomiaru napięcia występującego na przewodzie (Atmega8 na przykład) i po analizie włączaniu w drugi obwód odpowiednich rezystorów. Tylko czym to zrealizować, co polecacie? MOSFET czy jakieś malutkie przekaźniki? Może ktoś ma jakiś inny pomysł?

Z góry dziękuję za pomoc ;)
  • Poziom 38  
    Witam,
    zazwyczaj punktem odniesienia dla tych sieci rezystorów jest masa.
    Możesz więc dołączać odpowiednie rezystory do masy za pomocą tranzystorów mosfet z kanałem n.
    Równie dobrze można te rezystory dołączać do masy za pomocą pinów mikrokontrolera. Musi to być mikrokontroler, w którym można pin konfigurować jako wejście albo wyjście, czyli nie może to być na przykład 8051. Kiedy chcesz dołączyć rezystor do masy ustawiasz pin jako wyjście ze stanem niskim, kiedy chcesz go odłączyć, ustawiasz jako wejście, robi się wówczas wysoka impedancja.
    Należy oczywiście sprawdzić czy zakres napięć na tej drabince rezystorów nie przekracza napięcia zasilania mikrokontrolera.

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Dzięki wielkie, takiej odpowiedzi oczekiwałem :) Na pomysł z wejściem/ wyjściem bym chyba nie wpadł. Jeszcze raz dziękuję ;)