Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Automatyka/Montaż] Uziemianie ekranu w przewodzie sterowniczym i nie tylko.

28 Cze 2017 19:41 1776 4
  • Poziom 3  
    Cześć Wszystkim. Z racji że to moje pierwsze kroki i na razie tylko początki i na razie tylko praktyka ale mam kilka pytań.

Pytanie Pierwsze.
    Wprowadzam do szafy przewód numerowany ekranowany 18x1,0 (prawdopodobnie 2YSLCY-J, z przeźroczystą pierwszą izolacją) mam uziemić jego ekran. Fachowiec doradza by z dołu szafy go naciąć do ekranu przesunąć troszkę pierwszą izolacje tak by nałożyć opaskę zaciskową ślimakową a pod nią przewód PE. Czy to jest zgodne ze sztuką? I jak zrobić by ten przewód PE nie wypadł kiedyś spod tego zacisku. Zacisnę go jeszcze trytką nie daleko zacisku. Przewód PE typu linka, zacisnąć tulejkę na końcówkę przewodu? Co radzicie ? O ile to zgodne ze sztuką bo jak ten ekran inaczej uziemić gdyż jego raczej w prosty sposób się go nie ściągnie tak by kombinować zrobieniem warkocza, przynajmniej ja nie mam pojęcia jak.

Pytanie Drugie.
    Ten sam przewód podłączam na listwę X W przewodzie mamy 18 przewodów 17 czarnych numerowanych i jeden PE Brakło na jeden zaciski, został 18 PE, każą mi ten podłączyć jako 18. W szkolę uczą inaczej - nie wolno. To wolno czy nie wolno? oczywiście oznaczniki są.

Pytanie 3
    Z ciekawości.
    Mam taki zacisk jak na zdjęciu dlaczego to się nazywa "Blok zaciskowy uziemienia" chodzi mi tylko o słowo uziemienia jak tu są zaciski nie tylko na uziemienie. I drugie którego nie rozumiem po co jest i do czego może służyć ta niby przesuwana pomarańczowa blokada ?
    [Automatyka/Montaż] Uziemianie ekranu w przewodzie sterowniczym i nie tylko.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 24  
    Powiem ci jak robilismy, podczas modernizacji stacji WN i to na terenie całej Polski. Przewód ochronny (6mm2) był przylutowany do ekranu, który był w postaci pasków blachy ocynkowanej. Na to była założona termokurczka. Uziemienie ekranu tylko na jednym z końców kabla. Ten przewód nie był montowany pod listwę zaciskowa, lecz końcówką oczkową do miedzianej śruby wewnątrz szafy. Do tej samej śruby była przykręcona także żółtozielona linka miedziana 35mm2 a drugi jej koniec był przykręcony do stalowej konstrukcji aparatury WN. Jeszcze się nie zdarzyło, żeby jakakolwiek komisja podczas odbiory się czepiła tego.
  • Poziom 27  
    Co do nazwy, pewnie chodzi o to, że każda złączka posiada zacisk, który ma połączenie z PE poprzez szynę TH.
    Uziemienie ekranu można również zrealizować poprzez specjalnie dławice metalowe, dedykowane do tego celu.
    Na przewodzie żółto-zielonym nie może być innego potencjału niż PE.
    Pomarańczowa "blokada" służy do rozłączania jednej pary styków.
  • Poziom 24  
    e-sparks napisał:
    Zamiast rzeźbić w g.. (kupie) lepiej użyć rozwiązań dedykowanych do takich zastosowań.

Tu nie było mowy o rzeźbieniu. Takie były i pewnie dalej sa na stacjach WN. Połączenie w tym przypadku MUSIAŁO być lutowane i nie było mowy o żadnym innym.