Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony inwerter po burzy

28 Cze 2017 19:43 3462 44
  • Poziom 14  
    Po dzisiejszej burzy, gdzie piorun uderzył w słup u sąsiada mam uszkodzone sporo sprzętów w domu w tym inwerter od elektrowni. Widać na płycie przepalone podzespoły. Dom mam ubezpieczony w tym oddzielnie instalacje pv. Nie wiem jak ubezpieczyciel podchodzi do tego typu spraw czy będę musiał wyceniać naprawę czy dają jakieś opcje wyboru ? Nie wiem jak się przygotować do wizyty agenta ?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 29  
    Miałeś od strony sieci ograniczniki przepięć, ew jakie? Ja wiele nie pomogę, tylko się interesuje, bo sam zamierzam w taką mini elektrownie zainwestować.
  • Poziom 33  
    Napisz jakie przepięciówki i uziom miałeś.
    Potem przeczytaj ten ciekawy temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3280763-60.html

P.S.
    U siebie mam taki dylemat jak prawidłowo uziemić konstrukcję nośną paneli oraz sam minus paneli. Druga sprawa to jak przeprowadzić przewody DC w pobliżu połączonych z piorunochronem rynien.

Wymyśliłem tak:
    Konstrukcja paneli będzie uziemiona grubym przewodem 6mm2 lub więcej do wspólnego dla PE i piorunochronu uziomu w postaci bednarki oraz kilku szpilek 3m. Punkt przyłączenia konstrukcji do uziomu będzie w postaci osobnego zacisku łączącego przewód miedziany bezpośrednio z bednarką, pod ziemią. Zawinięte antykorozyjnym bandażem. Wątpliwości budzi kwestia korozji elektrolitycznej. Może jeszcze prysnąć farbą przed zawinięciem?

Minus paneli przyłączony bez rezystora i bez bezpiecznika do PE w rozdzielni fotowoltaicznej. Druga wersja że przez rezystor lub bezpiecznik. Nie wiem co wybrać?

Przewody DC w pobliżu rynien są dodatkowo osłonięte pianką 1cm stosowaną do izolacji termicznych rur. Kąt do rynny 90stopni. Odległość od piorunochronu 3m.

Po liczniku mam standardowe przepięciówki Moeller. Jak na razie nic się nie spaliło od 8 lat.

Dobrze?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 14  
    Jakie to konkretnie modele nie pamiętam, jutro postaram się sprawdzić. Znam ten temat i to on m.in. skłonił mnie do ubezpieczenia instalacji jako (tak mi się wydaje) najpewniejszego zabezpieczenia. Dlatego skupiam się nad sprawą rozmowy z agentem, może ktoś był w takiej sytuacji ?
  • Poziom 33  
    Ja w zasie burzy odłączam inwerter od sieci i nie mam problemu bo jak jest pochmurno to i tak są małe uzyski z Pv. A ryzykować się nie opłaca. Nawet przejściówka nie pomoże jak piorun strzeli.
  • Poziom 29  
    Jan Werbinski, przewód 6mm² to do lampki nocnej... Uziemienie konstrukcji to 50mm² miedź, nawet jak konstrukcja stalowa i zakotwiona w ziemi. Pracuję przy obsłudze masztów GSM i pomimo że są stalowe na solidnej płycie żelbetonowej, to anteny, RRU, ODU i wszystko u góry podłączone do miedzianej szyny wyrównawczej, a ta do otoku w ziemi właśnie kablem 50mm². Nigdy nie miałem pożaru, większej awarii i wszystko cały czas włączone.
  • Poziom 33  
    Nie chce mi się wierzyć w 50mm2 miedzi jeśli bednarka w ziemi ma 100 mm2 a odgromy fi 8 czyli 50 mm2 stal.
    Dom to nie maszt. Inne ryzyko.
    Ponadto instalacja odgromowa wystaje ponad solary.
    Uziemienie konstrukcji jest funkcjonalne a nie odgromowe.
    Do odprowadzania piorunów jest piorunochron.
  • Poziom 1  
  • Poziom 33  
    Powinny wiedzieć jeśli je poinformujemy zapewniając odpowiednie położenie i odległości pomiędzy instalacjami.
    W przeciwnym przypadku powinniśmy w całym domu prowadzić PE miedzią 50 mm2.
    Żadne ubezpieczenie nie chroni przed następstwami.

Wikipedia:
    "Uziemienie ochronne (ang. protective earthing lub protective grounding w USA[1]) – połączenie dostępnych dla dotyku metalowych części przewodzących urządzeń elektrycznych z uziomem o rezystancji uziemienia skoordynowanej z charakterystyką zabezpieczenia zwarciowego w celu zapewnienia ochrony przeciwporażeniowej. Jest środkiem ochrony przeciwporażeniowej dodatkowej w układzie TT oraz IT. Pojęcie to jest obecnie eliminowane z użycia w odniesieniu do instalacji niskiego napięcia.

Uziemienie funkcjonalne (ang. functional earthing) lub inaczej uziemienie robocze (ang. operational earthing[2]) to uziemienie określonego punktu obwodu elektrycznego w celu zapewnienia prawidłowej pracy urządzeń elektrycznych w warunkach zwykłych i zakłóceniowych. Uziemienie robocze umożliwia ochronę sieci niskiego napięcia przed skutkami przeniesienia się na nią wyższego napięcia. Uziemienie robocze wykonuje się w instalacjach i urządzeniach elektrycznych połączonych bezpośrednio z siecią rozdzielczą lub zasilanych z układu o napięciu wyższym niż 1 kV przez transformator lub przetwornicę.

Uziemienie odgromowe – służy do odprowadzenia do ziemi udarowych prądów wyładowań atmosferycznych.

Uziemienie pomocnicze – wykorzystuje się dla celów ochrony przeciwporażeniowej oraz w układach pomiarowych i zabezpieczających."

Na jakiej podstawie mam dać 50mm2 do uziemienia funkcjonalnego lub ochronnego w typowej instalacji domowej?
  • Poziom 25  
    Jan_Werbinski napisał:
    Napisz jakie przepięciówki i uziom miałeś.
    Potem przeczytaj ten ciekawy temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3280763-60.html

P.S.
    U siebie mam taki dylemat jak prawidłowo uziemić konstrukcję nośną paneli oraz sam minus paneli. Druga sprawa to jak przeprowadzić przewody DC w pobliżu połączonych z piorunochronem rynien.

Wymyśliłem tak:
    Konstrukcja paneli będzie uziemiona grubym przewodem 6mm2 lub więcej do wspólnego dla PE i piorunochronu uziomu w postaci bednarki oraz kilku szpilek 3m. Punkt przyłączenia konstrukcji do uziomu będzie w postaci osobnego zacisku łączącego przewód miedziany bezpośrednio z bednarką, pod ziemią. Zawinięte antykorozyjnym bandażem. Wątpliwości budzi kwestia korozji elektrolitycznej. Może jeszcze prysnąć farbą przed zawinięciem?

Minus paneli przyłączony bez rezystora i bez bezpiecznika do PE w rozdzielni fotowoltaicznej. Druga wersja że przez rezystor lub bezpiecznik. Nie wiem co wybrać?

Przewody DC w pobliżu rynien są dodatkowo osłonięte pianką 1cm stosowaną do izolacji termicznych rur. Kąt do rynny 90stopni. Odległość od piorunochronu 3m.

Po liczniku mam standardowe przepięciówki Moeller. Jak na razie nic się nie spaliło od 8 lat.

Dobrze?

Jeżeli jest zachowana odpowiednia przerwa izolacyjna pomiędzy urządzeniami (panelami) a inst. odgromową o czym piszesz dalej "Ponadto instalacja odgromowa wystaje ponad solary." to połączenie przewodem 6mm2 jako ochrona przed porażeniem jest wystarczające.
    A ten punkt połączenia przewodu do bednarki to chyba nie chcesz wykonać w ziemi i zasypać, owijając jakimś bandażem, bednarka powinna wychodzić z ziemi na wysokość ok 0,3m i dopiero połączona
  • Poziom 29  
    Jeżeli kilka KW paneli i inwertory podłączone do sieci nazywasz typową instalacją domową, to podłącz sobie tym przewodem 6mm². Ja zawsze połączenie wyrównawcze stosuję o 1,2 rozmiary grubsze niż reszta przewodów.
  • Poziom 33  
    web69 napisał:
    Jeżeli kilka KW paneli i inwertory podłączone do sieci nazywasz typową instalacją domową, to podłącz sobie tym przewodem 6mm². Ja zawsze połączenie wyrównawcze stosuję o 1,2 rozmiary grubsze niż reszta przewodów.

Jaki przewód stosujesz dla uziemień ochronnych, a jaki dla funkcjonalnych?
    Co to są "inwertory" i "KW"?

Dodano po 4 [minuty]:

3301 napisał:

A ten punkt połączenia przewodu do bednarki to chyba nie chcesz wykonać w ziemi i zasypać, owijając jakimś bandażem, bednarka powinna wychodzić z ziemi na wysokość ok 0,3m i dopiero połączona

Tak właśnie zrobię. Połączenie zaciskowe bednarki w ziemi z bednarką wyprowadzoną na podmurówkę, a dopiero tam przewód miedziany. Będzie łatwo sprawdzić czy jest OK.
    Jaka powinna być minimalna odległość w.w. połączenia od miejsca gdzie z tą samą zakopaną w ziemi bednarką łączy się piorunochron?
    Jak to estetycznie schować w warstwie ocieplenia, żeby była możliwość rozłączenia i np pomiaru? Oglądając puszki w sklepie nie znalazłem nic dedykowanego.
  • Poziom 14  
    Jestem po pierwszej ekspertyzie. Uderzenie poszło od strony portu RS485, co wyjaśnia dlaczego nie zadziałało żadne zabezpieczenie prądowe czy napięciowe. Teraz czekam na kosztorys ewentualnej naprawy.
  • Poziom 25  
    chrobry25 napisał:
    Jestem po pierwszej ekspertyzie. Uderzenie poszło od strony portu RS485, co wyjaśnia dlaczego nie zadziałało żadne zabezpieczenie prądowe czy napięciowe. Teraz czekam na kosztorys ewentualnej naprawy.

A tak dla potomnych mógłbyś opisać swoją instalację: gzie inwerter, w budynku mieszkalnym czy na zewnątrz i w jakiej odległości od budynku, ten kabelek od RS był prowadzony po zewnątrz? i jaka długość, czy na nim mogło się wy indukować napięcie w związku z pobliskim wyładowaniem? czy panele są chronione przez inst. odgromową? czy są połączone z szyną PE czy też z inst. odgromową?
  • Poziom 14  
    Inwerter znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym 30m od domu a panele na gruncie ok 30m od pomieszczenia gospodarczego. Panele tzn. konstrukcja nośna uziemiona. Przewód komunikacyjny dł. ok 50m biegnie ziemią i kilka metrów w samym pomieszczeniu i domu po ścianie. Instalacji odgromowej nie posiadam - jeszcze. Mam jeszcze dwa sterowniki w których uszkodziły się wszystkie wejścia czujnikowe wraz z samymi czujnikami.
  • Poziom 24  
    Czy możesz napisać w jakiej firmie udało Ci się ubezpieczyć instalację PV? U mnie pod ubezpieczenie udało się dodać kolektory słoneczne do grzania cwu. Jednak fotowoltaika nie była w ofercie ubezpieczenia. Stąd moje pytanie, może u konkurencji uda się ubezpieczyć tylko 2 instalację PV.
  • Poziom 14  
    Mam ubezpieczone w Gothear.
  • Poziom 24  
    Możesz napisać mniej więcej jakie stawki za ubezpieczenie samych PV? czy nie masz takich inforamcji?

EDIT: Ok już widziałem, za ubezpieczenie 18 paneli w instalacji wartej około 25000 (ca. 5kWp) koszt ubezpieczenia 250 PLN. Więc rewelacji nie ma, albo należało by powiedzieć że drogo - bo za ubezpieczanie mieszkania w Warszawie o wartości 500 tyś. płacę 340 PLN. A dom + garaż + budynek gospodarczy + kolektory słoneczne do grzania wody ( gdzie w Gothear tylko 7,2 netto kolektorów chcą 300 PLN ) ja w sumie płacę 370 PLN.

Ale jak najbardziej temat warty przemyślenia w przypadku zdarzeń losowych, i nie tylko. Pewnie jedna z nielicznych firm która ubezpiecza PV, i sobie liczą.

A pytanie co gwarancja w przypadku zdarzeń lisowych np. przepięcie w sieci, czy piorun na inwertery mam 10 lat gwarancji?
  • Poziom 24  
    Napiszcie czy udało wam się odzyskać z ubezpieczenia jakieś pieniądze .
  • Poziom 14  
    Wczoraj przelali odszkodowanie. 100% pokrycia strat.
  • Poziom 24  
    Musiałeś przedstawić rachunki ?
  • Poziom 14  
    Przedstawiłem rachunki zakupu oraz tzw. ekspertyzy z serwisu.
  • Poziom 24  
    Ile kosztuje taka ekspertyza kosztuje ?
  • Poziom 14  
    Mnie kosztowała 100zł. Ale może być różnie. Co ważne sam koszt ekspertyzy też został uwzględniony w odszkodowaniu.
  • Poziom 35  
    Podepne sie pod temat. Jesli montazu nie wykonywala firma z uprawnieniami to ubezpieczyciel wyplaci ewentualne odszkodowanie?
  • Poziom 33  
    kosmos99 napisał:
    Podepne sie pod temat. Jesli montazu nie wykonywala firma z uprawnieniami to ubezpieczyciel wyplaci ewentualne odszkodowanie?

Nie ma prawnego wymogu uprawnień.
  • Poziom 35  
    Prawnego moze nie ma, ale ubezpieczyciele chetnie ubezpieczaja, ale jak przychodzi do wyplaty to roznie moze z tym byc...
  • Poziom 33  
    kosmos99 napisał:
    Prawnego moze nie ma, ale ubezpieczyciele chetnie ubezpieczaja, ale jak przychodzi do wyplaty to roznie moze z tym byc...

Trzeba czytać warunki, negocjować i zmieniać ubezpieczyciela. A najlepiej być bogatym i się nie ubezpieczać. Tylko biedni potrzebują ubezpieczeń. ;-)
  • Poziom 35  
    Jan_Werbinski napisał:
    A najlepiej być bogatym i się nie ubezpieczać. Tylko biedni potrzebują ubezpieczeń.

Bogaci sie raczej nie bawia w panele, bo na rachunki za prad nie zwracaja uwagi :-)
  • Poziom 33  
    kosmos99 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    A najlepiej być bogatym i się nie ubezpieczać. Tylko biedni potrzebują ubezpieczeń.

Bogaci sie raczej nie bawia w panele, bo na rachunki za prad nie zwracaja uwagi :-)

Wszystkich bogatych ludzi, których znam cechuje oszczędność, a jeśli wydają pieniądze to dlatego że ich na to stać. Nigdy nie wyrzucają ich w błoto i nie rezygnują z oszczędności. Oglądają każdą złotówkę.
    Chyba że mówimy o ich dzieciach, które wszystko dostały za nic, to zupełnie inna sprawa.