Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sumowanie mocy dwóch zasilaczy od laptopa i budowa zasilacza serwisowego.

HotIce 28 Cze 2017 22:14 552 5
  • #1 28 Cze 2017 22:14
    HotIce
    Poziom 17  

Witam!
    Kupiłem taki sterownik w celu budowy zasilacza serwisowego - https://www.aliexpress.com/item/RD-DPH32305-C...Voltage-converter-color-LCD/32762131242.html.. Mam zasilacz od Xboxa 12V, 14A. Myślałem że kosztem amperów uzyskam 30V, 5A. Niestety przetestowałem i osiągane jest najwyżej 20V, 5A. Potem wyczytałem że aby osiągnąć pełną wydajność czyli jak myślę 30V, 5A niezbędne jest podłączenie zasilania powyżej 18V, 180W. Zasilacze 24V, 200W są do kupienia ale to dodatkowy koszt i są dość duże do planowanej obudowy. Pomyślałem że podłączę równolegle dwa zasilacze od laptopa np 19v, 3,7A i uzyskam odpowiednią moc. Czy takie łączenie jest poprawne i ma sens? a może kupić trafo 24V, 10A? ale waga ze 3kg...

0 5
  • #2 28 Cze 2017 22:44
    bogi
    Poziom 28  

W zasilaczach z laptopa połączonych szeregowo nie będziesz miał możliwości regulacji napięcia. Będziesz musiał zrobić zewnętrzną regulację.
    Zasilacze możesz połączyć szeregowo uzyskasz ok. 40V i prąd jak podajesz 3,7A. Połączenie równoległe spowoduje przepływ prądów wyrównawczych pomiędzy zasilaczami.

0
  • #3 28 Cze 2017 22:56
    Jawi_P
    Poziom 33  

To jest przetwornica typu Buck-Boost. Jeżeli będziesz chciał pobierać z niej przy 30V te jej znamionowe 5A, a na wejściu dasz zasilanie np. 19V, to ze źródła będzie brany dużo większy prąd niż ten na wyjściu. Sprawność przetwornicy też spadnie.
    Pytanie czy ta przetwornica w trybie boost potrafi dać 5A?
    Generalnie, najlepszym wyjściem jest transformator, musi być 180-200W co najmniej.
    Waga to chyba mało istotny parametr zasilacza warsztatowego?

Dodano po 2 [minuty]:

bogi napisał:
    Zasilacze możesz połączyć szeregowo uzyskasz ok. 40V i prąd jak podajesz 3,7A. Połączenie równoległe spowoduje przepływ prądów wyrównawczych pomiędzy zasilaczami.

Jak zasilacze będą takie same, to chyba bardzo niewielki?
    Generalnie lepiej dać wyższe napięcie i dążyć do tego by przetwornica pracowała w trybie step-down.

Dodano po 1 [minuty]:

bogi napisał:
    W zasilaczach z laptopa połączonych szeregowo nie będziesz miał możliwości regulacji napięcia. Będziesz musiał zrobić zewnętrzną regulację.

Ale po co ta regulacja? Autor chce to wykorzystać jako przetwornicę wstępną zamiast transformatora itp. Regulacją zajmie sie moduł, który już kupił.

0
  • #4 30 Cze 2017 09:02
    HotIce
    Poziom 17  

Wersja przetwornicy którą kupiłem może podwyższać i obniżać napięcie wyjściowe w stosunku do wejściowego. Podłączyłem dwa podobne zasilacze szeregowo, zamienniki do laptopów Dell, 19.5v, 4.62A. W ten sposób udało się uzyskać pełną moc czyli 5A przy 30V, na wyświetlaczu pokazuje się dodatkowo 160W. Obciążenie zrobiłem z kilku żarówek. Zabieram się teraz za obudowę z pleksi, jak zrobię to umieszczę zdjęcia. Czy będzie problemem że brakuje uziemienia? te zasilacze zamienniki nie wykorzystują linii uziemienia, tylko dwa przewody, zero i faza..

0
  • #5 30 Cze 2017 09:38
    Jawi_P
    Poziom 33  

HotIce napisał:
    Wersja przetwornicy którą kupiłem może podwyższać i obniżać napięcie wyjściowe w stosunku do wejściowego. Podłączyłem dwa podobne zasilacze szeregowo, zamienniki do laptopów Dell, 19.5v, 4.62A. W ten sposób udało się uzyskać pełną moc czyli 5A przy 30V, na wyświetlaczu pokazuje się dodatkowo 160W.

To znacznie lepsze niż łączenie równolegle. Choćby dla sprawności.
    HotIce napisał:
    Czy będzie problemem że brakuje uziemienia?

Dla urządzenia nie. Jeśli te zasilacze umieścił byś we wspólnej obudowie, to można podłączyć również przewód uziemiający do obudowy.

0
  • #6 26 Lut 2018 20:14
    HotIce
    Poziom 17  

Po nieudanych próbach tworzenia obudowy z plexi która nie nadaje się do tego celu - za twarda i krucha, wykonałem obudowę z malowanej blachy. Zasilacz serwisowy powinien być uziemiony ale jak uziemić poprawnie dwa zasilacze od laptopa(gołe, wyjęte z plastikowej obudowy) we wspólnej obudowie, które są od niej odizolowane, a tylko jeden zasilacz jest w wersji z uziemieniem? do obudowy podłączam kabel z gniazdka 230v uziemiajacy, a potem do obudowy pin uziemiajacy jednego zasilacza a co z drugim który nie ma pinu uziemienia?

0
  Szukaj w 5mln produktów