Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel zasilający 12,9kW i zabezpieczenie przedlicznikowe

29 Cze 2017 07:57 2751 37
  • Poziom 4  
    Witam,
    zaintrygowało mnie to co zrobił u mnie elektryk. Przepinam 3 fazy (z 3 osobnych liczników) na jeden licznik + wykonane zostały nowe obwody elektryczne w domu. Cała skrzynka wymieniona, nowe bezpieczniki itd.

Kabel zasilający wchodzi u mnie do piwnicy (tam jest stara metalowa skrzynia typu "baczność - nie ruszaj się, nie dotykaj" :)) w niej są bezpieczniki topikowe 25A na każdą fazę. Kabel z tej skrzyni biegnie już do domowej skrzynki z rozdzielnicą (o której mowa na wstępie). Przewody mają "na oko" przekroje ok. 4mm2 (miedź). W skrzynce mam /plombowalne/ zabezpieczenie przedlicznikowe 3x25A, do niego wchodzą te kable ok. 4mm2. Co jest ciekawe: z zabezpieczenia elektryk wypuścił 3x2,5mm2 i zastanawiam się czy taka jest powszechna praktyka? W mojej amatorskiej opinii powinno to być co najmniej 4mm2 na wyjściu z zabezpieczenia (przydział mocy na 3 fazy: 12,9kW). Proszę o Wasze opinie.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Moderator Energetycy
    Trochę to zagmatwane, trudno zrozumieć ten układ.
    Może rysunek/schemat byłby pomocny ?
    kadexorek napisał:
    Przepinam 3 fazy (z 3 osobnych liczników) na jeden licznik +
    A tego ni w ząb pojąć nie mogę. To razem 6 drutów czy jak ?
  • Poziom 4  
    Oto schemat:

Kabel zasilający 12,9kW i zabezpieczenie przedlicznikowe [/img]

Te przewody z piwnicy mają minimum 4mm2 albo i więcej i stąd obawa o 2,5mm2 na czerwono.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 42  
    Nie wiem nic o typie sieci ani o strukturze instalacji ale raczej na pewno przewody z piwnicy powinny być grubsze. O tych 2,5 już wogole nie wspominam. Jak jest zrealizowana ochrona?
  • Poziom 4  
    Być może są grubsze, wydaje mi się że mają 4mm2, ale może jest więcej. Tylko jeżeli na fazę jest zabezpieczenie 25A to czemu (nawet jeżeli to jest 4mm2) jest to za mało? Przecież 4mm2 spokojnie uciągną 25A i sporo więcej. Oczywiście mowa o miedzi. Bardziej martwi mnie to absurdalne 2,5mm2 i nie wiem co mam sądzić o tym elektryku...

Nie wiem nic na temat struktury sieci, ani na temat ochrony. To podłączenie do domku jednorodzinnego.
  • Moderator Energetycy
    kadexorek napisał:
    Nie wiem nic na temat struktury sieci, ani na temat ochrony. To podłączenie do domku jednorodzinnego.
    A to jest ważne. Bez tego dalej nie ruszymy.
  • Poziom 4  
    Rozumiem, że chodzi o strukturę instalacji w domu? Nie wiem co mam napisać, jest 18 obwodów 2,5mm2 miedź i tyle. W domu będą sprzęty typu: zmywarka, piekarnik, czajnik elektryczny, 2x TV, kocioł gazowy, lodówka + oświetlenie. Kabel zasilający z sieci idzie w ziemi.
  • Poziom 42  
    Układ sieci. Te twoje 4 mm w przypadku TN to za mało, nie ze względu na wytrzymałość a właśnie ze względu na ochronę przeciwporazeniową. Jak jest zrealizowane uziemienie? Gdzie znajduje się punkt podziału?
    Zakładam że skoro została wykonana przebudowa instalacji to jest to zrobione zgodnie z obowiązującymi przepisami. Czyli instalacja trzy lub piecioprzewodowa z wydzielonym przewodem PE.
  • Moderator Energetycy
    kadexorek napisał:
    Rozumiem, że chodzi o strukturę instalacji w domu? Nie wiem co mam napisać, jest 18 obwodów 2,5mm2 miedź i tyle. W domu będą sprzęty typu: zmywarka, piekarnik, czajnik elektryczny, 2x TV, kocioł gazowy, lodówka + oświetlenie. Kabel zasilający z sieci idzie w ziemi.

Nie, chodzi o strukturę instalacji w części zasilającej - do i od licznika.
  • Poziom 28  
    kortyleski napisał:
    Te twoje 4 mm w przypadku TN to za mało, nie ze względu na wytrzymałość a właśnie ze względu na ochronę przeciwporazeniową.

Właśnie ze względu na wytrzymałość mechaniczną przewodu PEN, który także pełni funkcję ochronną. Dlatego jego przekrój nie może być mniejszy niż 10mm^2 Cu i 16mm^2 Al. Nawet przy prądzie udarowym(piorunowym) nie dojdzie do eksplozji przewodu przy takich przekrojach. Przy 4mm^2 przewód może eksplodować(odparować). Przynajmniej tak wynika z badań śp. prof. Sowy. Wiadomo co się stanie jak dojdzie do przerwania przewodu PEN.
    Na razie nie wiadomo jaki układ sieci zasilającej ma autor.
  • Poziom 4  
    Z tego co widzę mogę stwierdzić, że to układ TN-C, więc faktycznie będzie potrzeba 10mm2 z tego wszystkiego wnika. Hm.
  • Poziom 42  
    Niestety paprakow jest taka ilość na rynku a każdy sygnuje się mianem elektryk. Takich niestety powinno się na publicznych forach pietnowac. Nadal nie napisałeś jak wygląda u ciebie uziemienie punktu podziału tego niby PEN.
  • Moderator Energetycy
    Znowu to mityczne uziemienie punktu podziału.
    Pokutuje i jeszcze długo będzie straszył ludzi.
  • Poziom 42  
    A dlaczego mityczne? Zresztą nie ma tu co dyskutować. Autor nie ma PEN więc i nie ma co dzielić. Instalacja do weryfikacji i niezbędnych poprawek.
  • Moderator Elektrotechnika
    kortyleski napisał:
    Autor nie ma PEN więc i nie ma co dzielić.

A dlaczego przesądzasz że nie ma PEN .
  • Poziom 42  
    Bo do rozdzielnicy ma przewód 4/2,5 mmkw? A co jeszcze tam namodzone to nie wiemy. Ipz... Tego też nie wie nikt.
    kortyleski napisał:
    Bo do rozdzielnicy ma przewód 4/2,5 mmkw? A co jeszcze tam namodzone to nie wiemy. Ipz... Tego też nie wie nikt.

A co ma do skrzynki? Poza tym temat dyżurny, czy brak 10mm2 w instalacji zastanej przesądza o braku PEN ?
  • Poziom 42  
    Jak najbardziej tak. Ale widać normy obowiązują wybiórczo. PEN aż do punktu podziału ma mieć określony przekrój i już. Inaczej nie możemy tego przewodu tak nazwać.

Dodano po 5 [minuty]:

Przypomnę że niedawno instalacja była modernizowana, rozbudowana. Tu nie ma stanu zastanego. Tu należy dostosować się do bieżących przepisów. Należy wykonać projekt, wykonać instalację według projektu, opomiarowac, wystawić kwity. Jak sądzę w przypadku autora żadna z tych czynności wykonana nie została.
  • Moderator Energetycy
    Krzysztof Reszka napisał:
    kortyleski napisał:

A co ma do skrzynki? Poza tym temat dyżurny, czy brak 10mm2 w instalacji zastanej przesądza o braku PEN ?

Tak, przesądza.
    Ma tam przewód zerowy, to wszystko.
  • Poziom 42  
    kortyleski napisał:
    Jak najbardziej tak.
    Bzdura.
    Dlaczego?
    Ano dlatego, że gdyby nie była to bzdura to nie można by wykonywać instalacji według standardów jeśli w.l.z. nie zostanie wymieniona.
    Nie można by wykonać instalacji w jednym pomieszczeniu wykorzystując istniejące doń dwużyłowe zasilanie.
    Nie można by dobudować jednego gniazda do istniejących gniazd z zerowaniem.
    A nie jest to prawda, bo przewód zerowy to "starszy brat" PEN.
    elpapiotr napisał:

Przewód zerowy był tam jakieś 30 lat temu .
  • Moderator Energetycy
    elpapiotr napisał:

A teraz jest 30-letni przewód PEN ?
  • Poziom 4  
    Jestem na dzisiaj umówiony z pracownikiem firmy energetycznej na podpięcie licznika 3-faz. Czy podczas podłączania licznika przekroje zostaną zakwestionowane i niezbędne będą poprawki? Chciałbym żeby tak było i żeby elektryk poprawił to co zrobił źle. Z drugiej strony może jest tak, że pracownik firmy energetycznej podłącza i ma w nosie jakie są przekroje, bo nie on podpisał druk oświadczenia o instalacji tylko elektryk z uprawnieniami....

Poprawie się bo to moje przejęzyczenie z pośpiechu " zerowanie było tam 30 lat temu"
    elpapiotr napisał:

Oczywiście.
    Parę miesięcy temu zaproponowałem by temat zerowania poruszyć w dziale elektrycy , bez echa. I dlatego takie tematy dyżurne się pojawiają.
  • Moderator Energetycy
    No proszę - PEN o przekroju 4 mm²
    Pewnie się przechrzcił, tylko nie wiem, w którym momencie.
    Piotrze wiem żeś wiekowy jako i ja . Wiec dziwię się że ty dziwisz się że może być taki PEN.
    A wystarczy trochę poszperać po starych rozporządzeniach , przepisach i się wyjaśni .
  • Moderator Energetycy
    Dlatego dalej twierdzę, ze to przewód zerowy umieszczony w instalacji z zasilaniem w nowym układzie sieciowym.
    Nigdy nie stanie się PEN-em, bo nie może.
    elpapiotr napisał:
    Nigdy nie stanie się PEN-em, bo nie może.

Dlatego że nie ma 10 mm2 ?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Poprawie się bo to moje przejęzyczenie z pośpiechu " zerowanie było tam 30 lat temu"
    Cytat:
    elpapiotr napisał:

Oczywiście.

Ja również- jak kolega elpapiotr jestem odmiennego zdania. :) Diabeł tkwi w szczegółach. Mam mieszane uczucia co do sieci, wiem co to odbiornik (przedłużenie sieci) i zerowanie (tabliczka przy trafo). Zerowanie było, jest i jeszcze będzie nam towarzyszyło przez....jakiś czas. :)

Edit:
    Dlatego że nie ma 10 mm2 ?

Dokładnie tak! Elektrycy znają, wiedzą i widzą różnicę. Wiedzą co to zerowanie, przewód zerowy, zerujący, widzieli tabliczkę przy trafo, mostek na przewodzie zerowym sieci, znają wymagania dla przewodu PEN! Oczywiście piszę o ELEKTRYKACH, a nie elektrykusach...