Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ravanson PM-90 - ile załadować czynnika R407C

Bertos87 29 Cze 2017 12:14 2196 10
  • #1 29 Cze 2017 12:14
    Bertos87
    Poziom 16  

Witam

Mam klimatyzator przenośny Mr Ravanson PM-90

Ravanson PM-90 - ile załadować czynnika R407CRavanson PM-90 - ile załadować czynnika R407C
    o poniższych parametrach:
    • wydajność chłodzenia: 9000 Btu
    • czynnik chłodniczy R407C
    • moc: 1050W
    • przepływ powietrza 350m3/h
    • wydajność oszuszania: 27l/24h
    • wymiary: 338x573x785 mm
    • waga: 28 kg
    • zakres ustawienia temperatury: 18-30°C
    W którym chciałem uzupełnić czynnikiem R407C, jednakże nie wiem jaka ilość wymagana dla niego. Dzwoniłem do OFICJALNEGO serwisu lecz powiedziano mi że to bardzo stary model i związku z tym nie obsługują go. Dobiłem "na oko" 100g lecz sprężarka nagrzewała się - zapewne za mało czynnika.

0 10
  • #2 29 Cze 2017 14:06
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Bertos87 napisał:
    Witam

Mam klimatyzator przenośny Mr Ravanson PM-90

Ravanson PM-90 - ile załadować czynnika R407CRavanson PM-90 - ile załadować czynnika R407C
    o poniższych parametrach:
    • wydajność chłodzenia: 9000 Btu
    • czynnik chłodniczy R407C
    • moc: 1050W
    • przepływ powietrza 350m3/h
    • wydajność oszuszania: 27l/24h
    • wymiary: 338x573x785 mm
    • waga: 28 kg
    • zakres ustawienia temperatury: 18-30°C
    W którym chciałem uzupełnić czynnikiem R407C, jednakże nie wiem jaka ilość wymagana dla niego. Dzwoniłem do OFICJALNEGO serwisu lecz powiedziano mi że to bardzo stary model i związku z tym nie obsługują go. Dobiłem "na oko" 100g lecz sprężarka nagrzewała się - zapewne za mało czynnika.

Na oko, to można...
    W moim przypadku też serwis nie umiał podać ilości gazu, ale znajomy po usunięciu nieszczelności napełnił za pomocą wskazań ciśnienia (podobno weszło około 450g).
    Sprężarka podczas pracy się nagrzewa. zbyt mało czynnika nie jest tak groźne jak nadmiar, bo wtedy przeciążamy sprężarkę (prąd może być 2-3x większy od nominalnego) i zadziała termik, ale jest ryzyko spalenia sprężarki lub uszkodzenia zaworów.

0
  • #3 29 Cze 2017 15:22
    Bertos87
    Poziom 16  

Dzięki ogromne za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie: Co może być przyczyną że czynnik chłodniczy ma dużym opór i nie chce iść w układ - wchodzi około 100g R410c R407c. Napełniam z bezpośrednio z butli wężem z manometrem przy wyłączonej sprężarce. W przypadku włączonej czynnik wraca do butli według wagi butli

0
  • #4 29 Cze 2017 17:43
    Wlodek22
    Poziom 27  

Temperatura i związane z nią ciśnienie.
    Grzej butlę I chładzaj urządzenie, lub zamontuj zawór serwisowy na ssaniu.

0
  • #5 29 Cze 2017 18:31
    p.obelix
    Specjalista urządzeń chłodniczych

To w końcu jaki gaz napełniasz i jaki masz w układzie bo widzę same nieścisłości.

Bertos87 napisał:
    Co może być przyczyną że czynnik chłodniczy ma dużym opór i nie chce iść w układ - wchodzi około 100g R410c

Czynnik się napełnia na pracującym układzie. Temperatura na manometrze dla danego czynnika powinna być w granicach 0-5 stopni C Pomiaru oczywiście dokonujemy na stronie ssącej.

0
  • #6 29 Cze 2017 18:48
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

p.obelix napisał:
    To w końcu jaki gaz napełniasz i jaki masz w układzie bo widzę same nieścisłości.

Bertos87 napisał:
    Co może być przyczyną że czynnik chłodniczy ma dużym opór i nie chce iść w układ - wchodzi około 100g R410c

Czynnik się napełnia na pracującym układzie. Temperatura na manometrze dla danego czynnika powinna być w granicach 0-5 stopni C Pomiaru oczywiście dokonujemy na stronie ssącej.

I to na ssaniu, a najczęściej w mobilnych klimach końcówka (zalutowana) jest na tłoczeniu. Wiec jest trochę roboty, by czynnik ten co jest odciągnąć, wlutować trójnik + zaworek i dopiero napełniać układ po zrobieniu próżni.

Swoją drogą to PM-90 to jakiś koszmar. Miałem z 2-3 przypadki uszkodzenia turbiny. Ten co projektował ten klimatyzator, to chyba specjalnie tyle wkrętów nawalił.

0
  • #7 29 Cze 2017 23:16
    Bertos87
    Poziom 16  

Wlodek22 napisał:
    Temperatura i związane z nią ciśnienie.
    Grzej butlę I chładzaj urządzenie, lub zamontuj zawór serwisowy na ssaniu.

Odwróciłem butle z czynnikiem i grzałem suszarką budowlaną na wyłączyłem klimatyzatorze weszło max 250g. Gdy gdy tylko uruchomiłem klimatyzator/sprężarkę wróciło 100g czynnika do butli.
    Zawór serwisowy ZAWSZE wlutowuję tak samo jak robię próżnię i sprawdzam szczelność układu azotem i zostawiam na noc

p.obelix napisał:

Z pośpiechu pisałem - oczywiście napełniam R407c - ten sam jaki powinien być w układzie.

p.obelix napisał:
    Bertos87 napisał:
    Co może być przyczyną że czynnik chłodniczy ma dużym opór i nie chce iść w układ - wchodzi około 100g R410c R407c

Jak wyżej - gdy tylko włączyłem klimatyzator wróciło do butli 100g. Nie sprawdzałem jeszcze temperatury od strony ssącej jutro dam znać

MARCIN.SLASK napisał:
    p.obelix napisał:

Bertos87 napisał:
    Co może być przyczyną że czynnik chłodniczy ma dużym opór i nie chce iść w układ - wchodzi około 100g R410c R407c

I to na ssaniu, a najczęściej w mobilnych klimach końcówka (zalutowana) jest na tłoczeniu. Wiec jest trochę roboty, by czynnik ten co jest odciągnąć, wlutować trójnik + zaworek i dopiero napełniać układ po zrobieniu próżni.

Było zrobione tak jak to opisałeś - wykonane według sztuki.
    MARCIN.SLASK napisał:
    Swoją drogą to PM-90 to jakiś koszmar. Miałem z 2-3 przypadki uszkodzenia turbiny. Ten co projektował ten klimatyzator, to chyba specjalnie tyle wkrętów nawalił.

Turbiny czyli dmuchawy ? Jeżeli tak to są dwie : górna i dolna - wydaję mi się, że są sprawne ale dla pewności obie sprawdzę. Z tymi wkrętami to faktycznie tragedia - nie dość żeby się dostać do miejsca to trzeba wszystko odkręcić mając 2 garście wkrętów to jeszcze trzeba zdejmować części obudowy według kolejności

0
  • #8 30 Cze 2017 07:42
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Bertos87 napisał:

Turbiny czyli dmuchawy ? Jeżeli tak to są dwie : górna i dolna - wydaję mi się, że są sprawne ale dla pewności obie sprawdzę. Z tymi wkrętami to faktycznie tragedia - nie dość żeby się dostać do miejsca to trzeba wszystko odkręcić mając 2 garście wkrętów to jeszcze trzeba zdejmować części obudowy według kolejności

Pisałem tylko, ze ja tak miałem (uszkodzona dolna turbina - uszkodzona mechanicznie) i aby ją wymienić, to praktycznie trzeba całość porozkręcać.

Bertos87 napisał:

p.obelix napisał:
    Bertos87 napisał:

Jak wyżej - gdy tylko włączyłem klimatyzator wróciło do butli 100g. Nie sprawdzałem jeszcze temperatury od strony ssącej jutro dam znać

Jak napełnienie jest na ssaniu, to nie ma możliwości, ze czynnik z klimatyzatora przeciśnie do butli. Pamiętaj by robić próżnię w układzie.

0
  • #9 06 Lip 2017 18:57
    jack63
    Poziom 42  

p.obelix napisał:
    Czynnik się napełnia na pracującym układzie.

Nie koniecznie. Ja napełniam stacją do odzysku i to od strony tłocznej. Na wagę oczywiście. Jest to najszybsze, pewne i najlepsze przy czynnikach zeotropowych jak właśnie R407C.
    Poza tym ładowanie cieczy, a przy 407C to bezwględna konieczność (!), na sprężarkę rotacyjną jest dla niej niebezpieczne!
    p.obelix napisał:
    Temperatura na manometrze dla danego czynnika powinna być w granicach 0-5 stopni C Pomiaru oczywiście dokonujemy na stronie ssącej.

Powiedzmy, że bliżej 0oC i to przy pełnym obciążeniu cieplnym parownika! Czyli temp. otoczenia powyżej 25oC i wentylator na max. Do tego spora cierpliwość aby układ się ustabilizował.
    Bertos87 napisał:
    gdy tylko włączyłem klimatyzator wróciło do butli 100g.

Coś robiłeś źle lub coś jest źle z układem chłodniczym.
    Tym sposobem masz spaprany czynnik w butli. :cry:
    Uważaj. R407C to straszne gówno. Rozdziela się niemożebnie i jak nie podasz świeżej cieczy , to w układzie masz inny czynnik o nieznanych parametrach. Jak gdzieś napisał Wlodek22 z R407C ucieka R134A i zostajesz z czym podobnym do R410A. A to już nie to samo co miało być i zaczynają się problemy.

0
  • #10 07 Lip 2017 00:02
    Chris_W
    Poziom 37  

Wg statystycznej prawidłowości mocy chłodniczej do napełnienia - powinieneś mieć ok 350g.
    Z objawów wynika ze masz zawór na tłoczeniu, nie wiem jak to możliwe skoro wlutowałeś na ssaniu.
    Jest metoda napełnienia bez stacji - podłączasz pod urządzenie, najlepiej jakby było zimne (stało na chłodzie), podłączasz butle - butla na wagę i grzejesz palnikiem butle i odliczasz ile ubywa. Rozwarstwienia nie unikniesz w tym wypadku ale na świeżym czynniku można to zaniedbać.
    Jack63 - to rozwarstwienie jest przereklamowane - ma znaczenie przy usterkach gdzie ucieka czynnik powoli (kilka tygodni) a potem dobijamy, a on znów ucieka - finalnie mamy w układzie całkiem inny czynnik a urządzenie wariuje. Natomiast przy dopełnianiu na wypróżniowany układ wszystkie trzy składniki wchodzą prawie jednocześnie - tylko trzeba sprawić żeby warstwa cieczy "syfonowała" podczas dopełniania - czyli butla do góry nogami.

0
  • #11 07 Lip 2017 07:36
    jack63
    Poziom 42  

Chris_W napisał:
    to rozwarstwienie jest przereklamowane

Trochę tak :D Jednak lepiej dmuchać na zimne. Szczególnie jak są problemy z rozróżnieniem ssania od tłoczenia...
    Chris_W napisał:
    tylko trzeba sprawić żeby warstwa cieczy "syfonowała" podczas dopełniania - czyli butla do góry nogami.

Zależy z jak dużej butli napełnia i ile jest w niej czynnika. Jak mało, to żadnego syfonu nie będzie...

0