Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

elektroniczny przerywacz kierunkowskazow na 6V

31 Lip 2005 14:26 6096 23
  • Poziom 12  
    Witam
    Potrzebuje schemacik jakiegos prostego ukladu...ma to byc przerywacz do motocykla... prosze o pomoc moze ktos juz takie cos robil(mile widziane schematy) z gory dziekuje
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Witam.

T1 - może być np. BC557
    T2 - może być np. BDX18 lub inny - zależy od zastosowanych żarówek (moc).
    Częstotliwość migania - ok. 1 HZ

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    zarowki jakie posiadam to 6V21W razem sa 4 wiec jakie zastosowac???
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Zrób sobie na 555 i na wyjściu daj przekaźniki. Nawet jest taki układzik chyba z Norda czy innego Jabela. Dajesz na wyjściu przekaźniki i możesz podłączyć co tam chcesz.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Witam.

T2 - BDX18 lub podobny będzie w sam raz.

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    "zrob sobie na 555" ... prosilbym o jakis schemacik bo nie jestem bardzo obcykany w te kolcki...
  • Poziom 12  
    pytanie do elbob : a kondensatory to najlepiej chyba jak by byly na 10V albo 16V tak???? bo ja mam instalacje 6V... no a kondesator 500uF moze byc zastapiany 470uF???? bardzo proszę o odpowiedź pozdrawiam

Dodano po 16 [minuty]:

a i jeszcze jedno czy zamiast BDX18 moze byc BDX87C ???? dzieki z gory
  • Poziom 32  
    Witam.

Zatosuj kondensatory na napięcie 16V.
    Kondensator 500uF możesz zastąpić kondensatorem 470uF - zawsze przecież możesz dołożyć kondensator ok. 30uF (równolegle).
    Potrzebne Ci są tranzystory o polaryzacji PNP.
    Tranzystor BDX87C, to NPN, więc się nie nadaje do tego układu - jeżeli już, to np. BDX88C.
    Możesz zastosować np.: BD318, BDX30, BD912 itp.

Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    dzieki wielkie za pomoc...i tak pewnie jeszcze napisze bo znajac mnie to pewnie cos mi sie nie uda:D ale jak sie uda to tez napisze ze sie udalo pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Witam ponownie zlutowalem swoj 1 uklad elektroniczny w zyciu i...nie dziala:cry: tzn jak wlacze kierunkowskaz to pali sie on świtałem ciągłym i nie mruga...nie wiem co jest...sprawdzalem wszystkie połączenia i jest jakby ok...ale mam jedno podejrzenie ze moze zle wlytowalem tranzystory...ze schematu wynika ze środkowa nóżka to baza...ale jak odroznic te boczne która jest ktora...obralem zasade ze trznzystor jest napisami do góry i wtedy nozki sa odpowiednio ze schematem czy tak ma byc? prosze pomozcie
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Witam.

Jeżeli wszystko dobrze połączyłeś i nie działa tak jak należy, to możesz spróbować zmniejszyć wartość rezystora 100Ω np. do ok.80Ω lub rezystorów: 500Ω - do np. ok. 390Ω i 300Ω - do np. ok. 220Ω.

Nie wiem jakich tranzystorów użyłeś?
    Tutaj masz karty katalogowe m.in. z oznaczaniami wyprawadzeń:
    http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/
    BDX18 - http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/Semelab/sf_bdx18.pdf
    BC557 - http://alfa.iele.polsl.gliwice.pl/elenota/Philips/bc556_557_4.pdf

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    uzylem tranzystorów BC558 i BD912
  • Poziom 12  
    sam już nie wiem czemu to nie działa...na początku zobaczyłem ze źle był przylutowany tranzystor to zmieniłem kolejność nóżek...zmieniałem rezystory...nic...wstawiłem trymery(chyba tak się nazywają regulowane rezystory)...NIC...jak włącze kierunek świeci swiatłem ciągłym i nie mryga...:|. połączenia sprawdzałem już dużo razy...pomóżcie
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Jeżeli źle wlutowałeś tranzystory to pewnie już po nich. Sprawdź je miernikiem do mierzenia diod.

Trymetry to regulowane kondensatory, regulowane rezystory to potencjometry lub tzw. podkówki.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Witam.

Jeżeli chodzi o ten układzik, to w oryginale są zastosowane tranzystory germanowe: T1 - z serii AC... (PNP), T2 - z serii AD... (PNP).
    Układ sprawdzałem z tranzystorami: T1 - BC557 i T2 - BDX18. Do poprawnej pracy (miganie) należy zmniejszyć rezystor 100Ω do 82Ω. Przy wartości rezystora 100Ω żarówka raz mignie i świeci cały czas.

Co do sprawności nieprawidłowo podłączonego tranzystora - patrz uwaga kolegi powyżej.

Pozdrawiam.

PS.
    gajos3 napisał:
    tranzystory sa jakby dobre bo przewodza tylko w odpowiednich kierunkach tak jak dioda odwrotnie nie...pokombinuje jeszcze moze bedzie dzialac ja mam wszystko tak jak pisales elbob tylko zamiast BDX18 mam BD912

Dodano po 41 [minuty]:

a duże jest prawdopodobieństwo ze spaliłem tranzystory????

To, że zastosowałeś BD912 zamiast BDX18 nie ma znaczenia.
    Prawdopodobieństwo uszkodzenia tranzystorów zawsze istnieje (zależy jeszcze co i jak podłączyłeś źle).
    Nie zapomnij też o prawidłowej polaryzacji kondensatorów elektrolitycznych.
  • Poziom 12  
    tranzystory sa jakby dobre bo przewodza tylko w odpowiednich kierunkach tak jak dioda odwrotnie nie...pokombinuje jeszcze moze bedzie dzialac ja mam wszystko tak jak pisales elbob tylko zamiast BDX18 mam BD912

Dodano po 41 [minuty]:

a duże jest prawdopodobieństwo ze spaliłem tranzystory????

Dodano po 18 [minuty]:

pomylilem baze z emiterem :cry: moze nic sie nie stalo? a kondensatory są na 100% dobrze
  • Poziom 10  
    Witam.

Chciałem się zapytać co trzeba zmienić w tym układzie (elbob) jeśli zamiast żarówek zastosuje się diody (z powodu mniejszego poboru prądu, zależy mi aby był jak najmniejszy, a diody też świecą wystarczająco mocno, po jednej w każdym kierunkowskazie) ?

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    @elbob czy jest możliwość podmieniając któryś rezystor na potencjometr regulować częstotliwaść, jeżeli tak to który rezystor na jaki potencjometr
    POZDRAWIAM
  • Poziom 32  
    krisyo napisał:
    @elbob czy jest możliwość podmieniając któryś rezystor na potencjometr regulować częstotliwaść, jeżeli tak to który rezystor na jaki potencjometr
    POZDRAWIAM

Witam.

W układzie tym nie można regulować ani częstotliwości migania, ani czasu trwania świecenia żarówki.

Jeżeli potrzebujesz układu z regulacją, to zamieszczam poniżej.

Pozdrawiam.

PS.
    Tranzystory zastosowane w oryginalnym układzie, to: T1 = np. AC 540, T2 = np. AC 550, AD 430 (w zależności od mocy zastosowanej żarówki).
  • Poziom 14  
    dzięki, a jeszcze pytanie, ponieważ mam w simsonie normalny mechaniczny do którego wchodzą tylko dwa przewody, jak teraz podąćzyć ten elektroniczny który oprócz plusa i minusa ma również wyprowadzenia na Zarówkę
    POZDRAWIAM
  • Poziom 23  
    Masz 4 wyjścia w kostce. 59a to wejście ładowania (z cewki), 31b to masa, 49 to plus po stacyjce a 49b to wyjście na przełącznik kierunkowskazów.
  • Poziom 14  
    tak tylko że ja mam wersję bez elby, i tam jest przerywacz osobno, i ma dwa wyprowadzenia i nie wiem jak ten podłączyć
  • Poziom 12  
    Zrobiłem układ ale nadal nie działa a gdy włacxze kierunek to pali się światłem ciągłym spróbuje zrobić jeszcze ten drugi układ jak mi się uda to się odezwe
    Pozdrawiam i dzieki wielkie za pomoc