Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ursus C360-3p - Jak rozpoznać typ alternatora?

29 Cze 2017 17:16 2472 13
 • Poziom 4  
  Witam. Padł mi regulator napięcia w Ursusie C360-3p (RC1/12B), w związku z tym chciałem kupić nowy. Niestety, nie wiem jaki mam alternator - 6 czy 9 diod. Próbowałem sprawdzić to miernikiem (DT9205a). Podłączyłem multimetr do styku 30 (ten na śrubę) i tego obok (na wsuwkę z plastikową kostką) - wszystkie kable podpięte normalnie. W jedną stronę obwód był ciągły. Dla pewności szukałem przekaźnika kontrolki ładowania, ale go nie znalazłem. Na obudowie od strony koła pasowego nie ma oznaczeń (po regeneracji altek wrócił z zeszlifowaną). Jest może jeszcze jakiś sposób, by sprawdzić rodzaj alternatora? Rozbiórka nie wchodzi w grę. Na obrazku obecny sposób podłączenia alternatora.
  Ursus C360-3p - Jak rozpoznać typ alternatora? Ursus C360-3p - Jak rozpoznać typ alternatora?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Jak po odłaczeniu przewodu od szczotek zgasnie kontrolka masz instalacje ciagnika na 9d.
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Wygląda na 9 diod .

  Z poloneza kup regulator 9 diod i zamontuj . Dobrze go przykręć do masy .
 • Poziom 4  
  W pierwszym poście dodałem zdjęcie alternatora. Przewód od szczotek to ten zielony?

  EDIT: Po odłączeniu zielonego kabla od alternatora kontrolka dalej świeci. Dopiero po odłączeniu tego kabla od regulatora (może być wtedy nawet podpięty do alternatora - nic to nie zmienia) kontrolka zgasła.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 36  
  Masz źle podłączony regulator do alternatora... Alternator 9 diodowy.
  Według schematu który wrzuciłeś powinieneś zamienić przewody miejscami (napięcie po kontrolce idzie na styk 15 regulatora a następnie na diody wzbudzenia!!
  Styk 67 regulatora do styku 67 alternatora (szczotka, u Ciebie kolor przewodu zielony)
  Do styku 15 regulatora idzie napięcie z kontrolki ładowania i jednocześnie do styku D+ alternatora (wsuwka w plastikowej oprawce, u Ciebie kolor brązowy).
 • Poziom 19  
  Kontrolka ładowania musi być podłączona do + po przekręceniu stacyjki , a drugi przewód z kontrolki do zacisku do zacisku 15 regulatora i diod wzbudzenia alternatora - jak kolega zauważył zacisk obok szczotek .
 • Poziom 38  
  Witam .
  Jak odłączył przewód 15 na regulatorze(powinny być dwa-kontrolka -zacisk D+alternatora),to oznacza że ma alternator 9-cio diodowy.Po odłączeniu przewodu 67(DF) regulatora,lub na alternatorze,gdyż kontrolka dostaje masę z cewki regulatora napięcia.Drugim sposobem jest pomiar napięcia na zaciskach B+(30 alternator Polonez,Fiat) i na zacisku w plastikowej obudowie.Jeżeli jest jenakowe(dozwolona odchyłka 0.5V) ,to alternator jest na 100% 9-cio diodowy.Gdy napięcie jest niskie należy na tym zacisku zrobić pomiar napięcia (multimetr ustawiony na napięcie AC) ,napięcie powinno być około 7V.Oznacza to że alternator jest 6-cio diodowy.Jeszcze prościej jest sprawdzić kontrolką czy napięcie po włączeniu stacyjki jest na zacisku 15 regulatora.Jak jest to alternator 6-cio diodowy.
 • Poziom 19  
  Albo porostu sprawdzić multimetrem ustawionym na pomiar diod , rozłączyć kable od alternatora i sprawdzić czy są wskazania multimetru tylko w 1 stronę jeśli tak to ma 9 diod .
 • Poziom 38  
  Nie bardzo ,tak jak piszesz,gdyż przy 6-cio diodowym będzie przejście przez diody ujemne na masę,oczywiście też w jedną stronę.Alternator Poloneza ma śruby izolowane na pokrywie z faz ,i tam robiąc pomiar względem zacisku izolowanego można zrobić pomiar.Gdy jest przejście w obie strony to jest 6-cio diodowy.
 • Poziom 4  
  W kwestii zacisków - podłączone są dobrze, błąd był tylko na rysunku (rysowałem z pamięci). Kabel od kontrolki i kabel idący z alternatora do regulatora na styk 15 są ze sobą złączone jedną końcówką (konektorem). Kupiłem regulator RA2 na 9 diod.Napięcie ładowania we wszystkich (z wyjątkiem najniższych) partiach obrotów jest stałe i wynosi ok. 13,8-13,9V (wcześniej było ponad 15 i stale rosło).
 • Poziom 38  
  To się zgadza że jest 9-cioci diodowy ,jak wcześniej pisałem.Regulator właściwy zamontowane, ładowanie może być.Przewidencji zasilający alternator dobrze żeby był 6-10 mm.
 • Poziom 19  
  Poskładałeś ?
  Na początku ma świecić lampka czerwona , jak zapalisz traktor i prze gazujesz ma zgasnąć
 • Poziom 4  
  Jest dokładnie tak, jak piszesz.
  Dzięki wszystkim za pomoc :)