Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy warto wymienić Samsung SyncMaster 943 - na SyncMaster S22A450BW ?

ornery1 29 Cze 2017 17:17 213 2
  • #1 29 Cze 2017 17:17
    ornery1
    Poziom 11  

To jest zdaje się wersja 22 cale bez głośników:
    https://www.cnet.com/products/samsung-syncmaster-s22a450bw/specs/

Na Allegro można kupić za niewygórowaną cenę: nawet poniżej 300 - do około 350 zł, używany. Jednak nie wiem, czy dobrze patrzę - w tej specyfikacji, kąt widzenia w poziomie: +85 / -85 - czyli chyba łącznie około 170, więc standard dla tego typu matryc? - Bo widziałem już taką TN, która miała rzeczywiście jakieś 90 stopni, co jest i nawet chyba do przeżycia jeśli siedzi się na wprost...

Proporcje ekranu 16:10 - do takich jestem przyzwyczajony w moim obecnym 19" Syncmaster 943. I chyba zgadzam się z opinią, że to się przydaje - miejsce dla pasków narzędziowych przeglądarek i programów oraz mniej przewijania tekstu, więc na 22 calach wydaje mi się ok - może na większych ekranach jednak 16:9 ...nie wiem :)
    Zastosowanie, to komputer domowy, głównie przeglądanie internetu, czasem praca z dokumentami, albo oglądanie filmów (też online, póki co nie najwyższa rozdzielczość). Gry mnie w zasadzie nie interesują.

Monitor nie ma FullHD, a korzystam z karty zintegrowanej w Pentium G2020, Intel HD Graphic, ewentualnie HD2500, jeśli zmieniłbym procesor na trochę mocniejszy. Czy nie będzie problemu z jakością obrazu (jak to określić? ) - pogorszenia "wielkości" - rozmycia obrazu w filmach i czcionek, przy tej samej odległości od monitora jak obecnie na mniejszym. Właśnie w widzianym przeze mnie tanim monitorze 23' od Benq z matrycą TN, tak to wyglądało... (jakby).
    Oprócz tego widziałem, choćby tutaj na forum, że te Samsungi miały jakieś problemy z firmware, jednak do usunięcia we własnym zakresie...
    Czy opłaca się zatem taka wymiana? Czy jednak rozglądać się za czymś bardziej współczesnym, w zasadzie aby była też ulga dla suchych oczu - chyba wiek... Oraz ile latek taki sprzęt może jeszcze pociągnąć (naiwne pytanie) :?:

0 2
  • #2 29 Cze 2017 17:29
    Kasek21
    Poziom 43  

Monitor może być ale nie za taką sumę!

22" czy to Dell, Samsung, IIyama na matrycy TN to koszt max. 150-200zł.

0
  • #3 23 Lip 2017 21:15
    ornery1
    Poziom 11  

150-200 zł za TN... Chyba raczysz kpić - nawet nowe "zwykłe" monitory z TN normalnie chodzą po około 500zł, przepraszam. ;/
    Trochę poczytałem 'niebieskie forum'; tam piszą, że lepsze TN jakie ma własnie IIyama nie ustępują IPS - i wyższa cena jest uzasadniona, ale czy mnie stać, czy warto...

Natomiast zastanawiam się, jakiego monitora potrzebuję. Ten o który pytam w temacie ma podświetlenie Led, ale to oprócz większej energoszczędności w porównaniu z CCFL - zalet chyba brak...

Właśnie znalezione:
    Czy monitory CCFL są jeszcze produkowane?

i drugie:
    PCLab - Test 24-calowych monitorów w cenie do 700 zł - wypowiedź z 06-21-2017:

Cytat:
    TN z racji budowy może wyświetlić 262 tysiące kolorów, dlatego producenci wpadli na pomysł by tak jak podświetlenie migotały subpiksele, i tak się uzyskuje szerszą paletę barw, czemu o tym nie wspominacie skoro nawet osoby obyte w temacie monitorów o tym nie wiedzą?
    co z tego że podświetlenie już nie migocze, skoro cała matryca migocze z różną częstotliwością, dla oczu jest to gorsze niż migotanie podświetlenia

To oznacza, z tego co czytałem gdzie indziej, że potrzebne jest przy ledach 'flicker-free', choć i z tym, jak podano w pierwszym linku, różnie bywa...

Na VA / MVA natomiast smużenie w filmach przy ciemniejszych scenach... Niestety całkiem niewiele wiem o tych technologiach, ale chciałbym minimalnie większy - tak 22 cale, bo więcej też czytałem, że wcale nie najlepiej dla wzroku. :?: No i 16:10, to jednak już wyszło z użycia niemal, inne technologie niż TN, raczej dostępne już tylko w 16:9.
    Przy obecnym SyncMaster 943 jednak mam suche oczy, aż muszę się wspomagać kroplami; a jest na nim nawet opcja ustawienia częstotliwości odświeżania na 75Hz - na Windows, bo na Linux Mint nie widzę takiej (brak sterownika?) - ale chyba niewiele to zmienia.
    Są dni, że sporo siedzę - większość czasu to czytanie tekstu na stronach. Używam też intensywnie Qtyping, który służy mi do nauki angielskiego przez przepisywanie - no i literki w tym programie na monitorze FullHD, pewnie byłyby jeszcze mniejsze, dlatego myślałem o tym Samsungu 16:10, z Allegro, ale widzę, że to nie takie proste i pewnie nic dobrego by z tego nie było.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo