Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TPA3116D2 i zasilacz do LED - czy warte uwagi?

29 Cze 2017 19:03 2643 8
 • Poziom 27  
  Czy popularne chińskie wzmacniacze na TPA3116D2 są warte uwagi? Chodzi mi konkretnie o płytki XH-M189 2x50W oraz XH-M190 2x100W. Chcę podłączyć te dwie płytki do zasilacza 300W 24V 12,5A do LED za ok 62-67zł dostępnego na portalu aukcyjnym. I mam pytanie - czy to zagra ok? Czy zasilacz jest dobry mocowo i ogólnie jakościowo? Dają i mniejsze np od laptopa - to może dać podobny ale 200W - ma tą zaletę że nie ma wentylatora i będzie cichy? Ale różnica w cenie jest mała. Jak jest z jakością tych wzmacniaczy? Poza tym czy to białe złącze 3pin na płytkach tych wzmacniaczy jest podłączone równolegle z mini jackiem i czy jak zepnę je ze sobą kabelkiem 3pin to mogę podawać sygnał jednym mini jackiem na dwa wzmacniacze i regulować niezależnie głośność potencjometrami na ich płytce? Jak jest z nagrzewaniem tego typu wzmacniaczy - radiator mają dość mały - ale to w końcu klasa D. I czy uzyskują podaną moc? Ciekawe jak będą grały z JBL CS4 - mniejszy i CS6C - większy. Ciekawe jaka będzie jakość dźwięku na tych JBL pod tym wzmacniaczem.
 • Poziom 39  
  Wzmacniacze są klasy D i wymagają porządnego zasilania . Przy konstrukcji zasilaczy do oświetlenia LED ważne są inne parametry , pomija się w większości przypadków znaczące parametry dla zasilania wzmacniacza akustycznego. Zasilacze do LED zwykle są zasilaczami stało prądowymi.
  Co do samych modułów ,to jest o nich dość obszerny materiał w internecie. Można o nich powiedzieć jedno działają :D .
  Co do mocy to raczej jest to moc chwilowa jaką mogą one wykrzesać ze względu na warunki oddawania ciepła. Według mnie moc realna jest o połowę mniejsza . Ale przecież "moc nic nie znaczy" w porównaniu z efektywnością głośników :D.
  Jak będą grały z podanymi zestawami ? Podobnie jak grają te zestawy samochodowe obecnie . W sumie to bardzo subiektywna kwestia .

  Gniazdo koloru białego , owszem to wejście audio :

  TPA3116D2 i zasilacz do LED - czy warte uwagi?


  Link  Link


  Test podobnej konstrukcji ( solidniejszej w wykonaniu ) :


  Link
 • Poziom 27  
  To może dać mniejszy zasilacz - na drugim filmie jest 150W - to może dać 200W bez wentylatora? Co do wejścia audio to chodziło mi o to czy gniazda jack i to 3pin białe są połączone równolegle - chcę dwie płytki połączyć tym kabelkiem i podawać sygnał kabelkiem jack wpiętym do jednego z nich.
 • Poziom 39  
  Według mnie ,powtórzę się , moc zasilacza nie powinna odpowiadać jak na to wskazuje moc niby nominalna ,która w rzeczywistości jest możliwa do osiągnięcia przez 1 może 3 sekundy. Następnie zaczyna się praca na zniszczenie termiczne wzmacniacza :D . (Wniosek z praktycznego zniszczenia kilku egzemplarzy :) . )
  Najkorzystniej jest zakupić i przetestować sobie wzmacniacz dla własnego zastosowania i zastosować odpowiednie zasilanie i chłodzenie .

  Łączenie równoległe wejść wzmacniacza jest dość złym rozwiązaniem - zmienia się rezystancja wejściowa a więc i czułość wejściowa . Warto zastosować odpowiedni rozdzielacz , choćby wtórnik emiterowy .
 • Poziom 39  
  Zawsze sprawdzam produkt ,który potencjalnie chce zastosować ,aby wiedzieć czego można się spodziewać w przyszłości. Sprawdzam resurs , warunki graniczne pracy .
  Taki rozdzielacz ,to nic innego jak galwaniczny zwieracz poszczególnych pinów dwóch gniazd i wtyku .
 • Poziom 27  
  I on po kilku sekundach się palił czy jak? Wentylator nie pomoże? Nie ma zabezpieczenia? Taki TDA7375 już ma i odcina przy zwarciu albo przegrzaniu. A ten widzę też ma diodę zapobiegającą odwrotnemu podłączeniu zasilania. Także nie powinno być tak źle.
 • Poziom 39  
  Ash Ketchum napisał:
  Dają i mniejsze np od laptopa - to może dać podobny ale 200W - ma tą zaletę że nie ma wentylatora i będzie cichy?
  Ash Ketchum napisał:
  na drugim filmie jest 150W - to może dać 200W bez wentylatora?

  Z twoich wypowiedzi wynikało ,że raczej chcesz uniknąć wentylowania ?
  Wentylacja wymuszona poprawia trochę warunki termiczne , nie mniej jednak konstrukcja całego wzmacniacza jest dość delikatna technicznie i elektrycznie , a deklarowana sprawność 90%nie zawsze zgadza się z rzeczywistością( w poszczególnych egzemplarzach w zależności od obciążenia uzyskaliśmy sprawności od 78 do 88%) . Zakładając moc strat nawet na poziomie 10W ,to i tak jest to dużo dla tego termopada mimo deklaracji producenta .
  Układ owszem posiada zabezpieczenia w tym termiczne ,co z tego jak pracujesz na granicy zadziałania i wszystko jest długotrwale przeciążane ? Najczęściej pierwszy "poddaje się " laminat i ulega zwęgleniu z uszkodzeniem obwodów PCB.

  W tej prezentacji między innymi masz dość obszernie wyjaśnione wszystko ( 13:20 ) :


  Link
 • Poziom 27  
  Uniknąć nie chcę ,tylko uważam że ten mały wentylatorek z zasilacza może być hałaśliwy,dlatego wolałbym zasilacz bez wentylatora i chłodzić całość jakimś cichym większym wentylatorem sterowanym poziomem temperatury po umieszczeniu płytek i zasilacza w jakiejś obudowie.