Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch PIE631FB1E - Podłączenie płyty indukcyjnej bez przewodu ochronnego

kor83 29 Cze 2017 20:57 1446 12
  • #1 29 Cze 2017 20:57
    kor83
    Poziom 3  

Witam. Chcę podłączyć płytę indukcyjna 3 fazowa. Wiem że temat był wałkowany wiele razy ale podłączenia bez przewodu ochronnego nie znalazłem. Otóż posiadam w domu instalacje trojfazową tylko nie mam w nie przewodu ochronnego. W skrzynce mam tylko L1 L2 L3 N (chyba że to jest PEN bo tylko N nie może być jak dobrze pamiętam ze szkoły :p)
    W kuchni nie miałem pociagnietej siły. Więc wybrałem dwie najmniej obciążone fazy i przewód neutralny i podciagnołem do kuchni. Płyta i tak korzysta tylko z dwóch faz. I teraz trzeba to podłączyć.
    Na zdjęciu narysowalem jak bym to chciał podłączyć. Jest to schemat podłączenia mojej płyty.
    Przewody fazowe to raczej innej opcji podłączenia nie ma tylko bardziej mi chodzi o dodatkowe zmostkowanie PE z N tak jak to się robi z gniazdkami. Czy w ten sposób mogę podłączyć płytę? Bosch PIE631FB1E - Podłączenie płyty indukcyjnej bez przewodu ochronnego

• #2 30 Cze 2017 00:01
    peter falk
    Specjalista AGD

kor83 napisał:
    dodatkowe zmostkowanie PE z N

A po co? Tak Ci uziemienie do szczęścia potrzebne?

• #3 30 Cze 2017 01:00
    djlukas
    Poziom 27  

Kolego masz zły schemat podłączenia. Podłącz według trzeciego obrazka tam gdzie jest 2N.

peter falk napisał:

kor83 napisał:

Kolego peter falk ty tak poważnie czy sobie jaja robisz?

• #4 30 Cze 2017 15:53
    peter falk
    Specjalista AGD

djlukas napisał:

Całkiem poważnie.

• #5 30 Cze 2017 17:27
    skryn
    Admin grupy AGD

djlukas napisał:
    peter falk napisał:

kor83 napisał:

Teoretycznie Kolego tak, uziemienie jest potrzebne wg obowiązujących przepisów.
    Ale trzeba znać budowę tej płyty i stwierdzić, że wszystkie elementy metalowe są odizolowane od sieci z powodów konstrukcyjnych.
    Więc moduł zasilania jest odizolowany od potencjału poprzez plastikową obudowę.
    Poza tym, klient ma styczność bezpośrednio ze szkłem, a to jest doskonały dielektryk.
    Więc nie ma co na siłę "uziemiać" przyłącza, chociaż w związku z obowiązującymi przepisami się powinno.
    W wyniku pożaru np. obudowa plastikowa może się "zwęglić" nosząc w sobie zagrożenie porażenia prądem w wyniku dotknięcia płyty od spodu, do części metalowej. Zabezpieczenie różnicowo-prądowe nie zadziała w tym przypadku
    Ale Nagroda Darwina gwarantowana... :)

PS. Mostkowanie zera z PE (na przyłączu płyty) ma jakiś sens. Ale w przypadku "upalenia" się zera mogą być opłakane koszty... naprawy płyty :)
    Za duże ryzyko.

• #6 30 Cze 2017 20:57
    kor83
    Poziom 3  

Co do tego co napisał djlukas żebym podlaczyl wg. schematu z dwoma przewodami neutralnymi.

Z tego co czytałem trzeci sposób połączenia z 2N to nie w naszym kraju bo potrzebne są dwa przewody neutralne których u nas nie ma.

Co do podłączenia postanowiłem jednak ze nie będę mostkowac N z PE

• #7 30 Cze 2017 23:48
    djlukas
    Poziom 27  

No tu mój błąd bo za szybko na obrazki popatrzyłem. Chodzi mi o to żebyś podłączył L1 do zacisku 2 L2 do zacisku 3 a N wspólnie do zacisków 4 i 5 i nie podłączał nic do zacisku 1.

• #8 01 Lip 2017 11:54
    kor83
    Poziom 3  

A czemu mam nie podłączać do zacisku 1 skoro w schemacie tak jest?
    W sumie to się właśnie zastanawiałem czemu ta jedna faza jest podłączona do dwóch zacisków. Myślałem że może jest nieaktywny ten zacisk a podłącza się tylko po to żeby jeden przewód nie pozostał wolny.

• #9 01 Lip 2017 12:40
    skryn
    Admin grupy AGD

kor83 napisał:
    A czemu mam nie podłączać do zacisku 1 skoro w schemacie tak jest?
    W sumie to się właśnie zastanawiałem czemu ta jedna faza jest podłączona do dwóch zacisków. Myślałem że może jest nieaktywny ten zacisk a podłącza się tylko po to żeby jeden przewód nie pozostał wolny.

Właśnie, ten zacisk prowadzi donikąd. Jest wolny. A przewód podłączasz i "nie dynda"... :)

• #10 01 Lip 2017 12:50
    kor83
    Poziom 3  

Jesteś tego pewien na 100%? :P
    Bo dziwne że ten zacisk wogole jest skoro się go nie używa

• #11 01 Lip 2017 13:10
    djlukas
    Poziom 27  

Ja także słyszałem, że ten zacisk jest wolny i niektórzy podłączają pod niego wolną trzecią fazę.
    Ja zawsze zostawiam nie podłączony. Jeżeli kolega skryn tak pisze a zapewne serwisuje te urządzenia to pewnie tak jest.

• #12 01 Lip 2017 13:13
    skryn
    Admin grupy AGD

kor83 napisał:
    Jesteś tego pewien na 100%? :P
    Bo dziwne że ten zacisk wogole jest skoro się go nie używa

Jestem pewien na milion procent.
    Zacisk jeden lub dwa (foto nr jeden) jest niewykorzystany (wewnątrz).
    Brak zastosowania mostka powoduje bezstresowe podłączenie urządzenia. Dwie fazy są rozłączone.
    Ale i tak pamiętaj o tym, że aby korzystać z gwarancji, musi się odbyć fizyczna wizyta serwisanta z uprawnieniami, który podpisze się pod taką instalacją i zaopatrzy w pismo (papier) potwierdzające prawidłowe podłączenie sprzętu do istniejącej instalacji.
    Kropka i AMEN!

• #13 01 Lip 2017 13:28
    kor83
    Poziom 3  

Teraz już jestem spokojny. Dzięki za info. Pozdr.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME