Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem ze zwrotnica rl 1500

BlackBox23 30 Cze 2017 08:03 918 8
  • #1 30 Cze 2017 08:03
    BlackBox23
    Poziom 8  

Cześć mam problem ze zwrotnicami w Kolumnach rl 1500 . W jednej nie gra wysoko tonowy głośnik zaś w drugiej średnio tonowy. Głośniki są sprawne i nie wiem które kondensatory odpowiadają za przepływ dźwięku. Z góry dziękuję za odp. Problem ze zwrotnica rl 1500

• #2 30 Cze 2017 08:54
    marian133
    Poziom 37  

Musisz sprawdzić całą zwrotnicę miernikiem, bo nie tylko kondensatory mogły ulec uszkodzeniu.
    Pokaż zdjęcie tej kolumny, może warto wymienić elementy na nowe.

• #3 30 Cze 2017 11:15
    wkj
    Poziom 34  

Po kabelkach od głośników do zwrotnicy "idź" i analizuj które elementy są w danym torze pasma przenoszenia. A następnie pomierz je i wadliwe wymień.

• #4 04 Lip 2017 12:05
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Ten dławik na żelaznym rdzeniu transformatorowym jak z gramofonu Bambino - wymiata! To jeszcze wyższy stopień niedoskonałości niż cewki na rdzeniach ferrytowych.

• #5 04 Lip 2017 13:35
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Zawsze jest tak, ze w torze wysokotonowym są najmniejsze pojemności. Tu widzę, że są jakieś foliowe - wątpię by to one były problemem. Już bardziej przyjrzałbym się rezystorom - jeśli jest tak jak myślę, to w szereg z wysokotonowym jest ten 3,3 oma a ten drugi (większej mocy) w szereg ze średniotonowym.

Tomek Janiszewski napisał:
    Ten dławik na żelaznym rdzeniu transformatorowym jak z gramofonu Bambino - wymiata!
    Czemu? Duża indukcyjność w torze niskotonowym wymaga albo dużej i drogiej cewki powietrznej, albo mniejszej i zdecydowanie tańszej na rdzeniu - ze zdjęcia widać, że jest duża szczelina (podkładka z rezotexu?), więc co Ci przeszkadza tak wykonany dławik? A, że wprowadza nieco większe zniekształcenia niż powietrzna? W torze niskotonowym to jest nie aż tak ważne jak np. w średniotonowym, bo w tym zakresie słuch ma mniejszą czułość na tego typu zniekształcenia.
    Poza tym widziałem nie raz takie rozwiązanie w kolumnach i jakoś nic złego się nie działo - a kolumny były nawet z wyższej niż te Autora półki...

• #6 05 Lip 2017 11:06
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Tomek Janiszewski napisał:

Ten dławik na żelaznym rdzeniu transformatorowym jak z gramofonu Bambino - wymiata! To jeszcze wyższy stopień niedoskonałości niż cewki na rdzeniach ferrytowych.
    Nie przesadzaj. W kolumnach znacznie lepszych są stosowane cewki rdzeniowe. W kolumnach za 10 tysięcy też potrafią takie być i bynajmniej nie ferrytowe.

Kondensatorki foliowe nie padają tak łatwo. Prędzej masz opalone rezystory. Weź miernik i sprawdź czy są przejścia. Nawet bez wylutowywania.

• #7 09 Wrz 2017 12:13
    BlackBox23
    Poziom 8  

Kombinuję, robię przejścia i nie mogę sobie z tym poradzić. Zaznaczyłem na zdjęciu który kondensator odpowiada za dźwięk. Czy ktoś z was mógłby podjąć się naprawy bo oprócz tych zwrotnic mam jeszcze jedną parę pochodzące z innych kolumn. Tam również nie grają średnie tony.

Dodano po 37 [sekundy]:

Problem ze zwrotnica rl 1500

• Pomocny post
    #8 09 Wrz 2017 16:38
    DjMapet
    Poziom 42  

Zrób fotkę od strony druku i wrzuć.
    Ew. zimne luty poprawiłeś?
    Dawniej, niejednokrotnie rozgrzebywałem zwrotnice, szukając uszkodzonych elementów a finalnie najczęściej okazywało się, że powodem usterki były zimne luty.

Pozdrawiam.

• #9 09 Wrz 2017 21:13
    BlackBox23
    Poziom 8  

Dziękuję DjMapet za rozwiązanie problemu.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME