Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odczyt wartości napięcia.

01 Lip 2017 09:32 1341 7
 • Poziom 14  
  Witam.

  Walczymy z tematem odczytu wartości napięcia podawanego przez czujnik deszczu.
  Do monitoringu stanu pogody, przy realizacji układu automatyki szklarniowej, został zastosowany czujnik deszczu.
  Link
  Jego podstawowy tryb działania polega na zwarciu i rozwarciu (sucho/mokro) stycznika wewnętrznego. W stanie mokro, na przewodach sygnałowych wychodzących z płytki pojawia się napięcie powiedzmy od 0-60mV. Im bardziej zwilżona płytka czujnika tym większe napięcie.
  I teraz to napięcie chcemy zmierzyć na Raspberry.
  Jako że, RPi nie posiada pinów analogowych zastosowaliśmy nakładkę ARPI600
  Link
  Mamy z niej różne korzyści, ale podstawowa to przetwornik AD.
  Z przewodów sygnałowych czujnika kradniemy napięcie, poprzez podlutowane kabelki i doprowadzamy je bezpośrednio do Pinów A0 oraz GDN. Oczywiście zachowując polaryzację.
  I teraz pojawia się problem.
  Po zwilżeniu czujnika, napięcie wzrasta w zależności do poziomu zwilżenia. W miarę wysychania spada liniowo.
  Natomiast my odbieramy z A0/GDN, zupełnie losowe wartości (0000,0250,0168 itd).
  Jaka może być tego przyczyna?

  Próbowaliśmy zastosować odczyt z pośrednictwem płytki, Link z komparatorem. Wszytko jest OK i odczyty wydają się być prawidłowe. Jednak, płytka ta na pinach sygnałowych podaje swoje 5V, co powoduje, że przedstawiony wyżej czujnik fixuje i załącza na stałe funkcję podgrzewania powierzchni, bez względu na to, czy jest suchy czy mokry.
  Wydaje się jednak, że do odczytu napięcia powinien w zupełności wystarczyć pin analogowy!
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 39  
  Witam,
  Nie bardzo rozumiem "Z przewodów sygnałowych czujnika kradniemy napięcie, poprzez podlutowane kabelki i doprowadzamy je bezpośrednio do Pinów A0 oraz GDN" - prosze o szczegolowe wyjasnienie, tu bedzie wasz problem.
  Skoro macie te nakladki na RBPi to czemu nie kozystacie z nich jak nalezy, przykladowo:
  - czujnik deszczu ma wyjsie analogowe i cyfrowe
  - na wyjsciu cyfrowym bedzie stan niski gdy wykryje opady a wiec to podlczamy do RBPi i gdy oprogramowanie wykryje ze "jest deszcz" to odczytuje jedno z wejsc analogowych z dolaczonej plytki.
  - do plytki z przetwornikiem podlaczmy czujnik deszczu - jego wyjscie analogowe, nie zaszkodzi uklad calkujacy nawet o sporej stalej czasowej - opady deszczu sa "malo zmienne w czasie".
  W linkach jest sposob podlacznie np, do arduino - tym sie sugerujcie.
  Powinno dzialac.
  Otrzymujecie wartosci przypadkowe - przemysl co tak naprawde odczytujecie.
  Sprawdz zasilanie, niestabilne zasilanie powoduje problemy.
  Pozdrawiam
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 14  
  Czujnik o jakim wspominam, tzn. ten B+B służy do zupełnie innych zastosowań.
  Jest on przeznaczony bodaj do zamykania markiz okiennych. Nie ma on żadnych wyjść pozwalających na podłączenie z mikrokontrolerem.
  Ten z linku drugiego YL83 to typowy czujnik deszczu dla Arduino. Jednak jego jakość jest po prostu żadna. Przy zastosowaniu na zewnątrz - śniedzieje w krótkim czasie i nie nadaje się do poprawnego użytku.
  Ten z firmy B+B jest produktem jakościowym.
  Czujka firmy B+B pomiędzy układem elektronicznym, a samym czujnikiem ma 6 przewodów. Mają różne przeznaczenie. 2 z nich to sygnał. Sygnał jest wartością analogową, zmienną co do wartości napięcia w zależności od stanu nawilżenia czujnika. I tą wartość chcemy zmierzyć. Ponieważ te 2 wspomniane przewody łączą się bezpośrednio z płytką, po prostu (kradniemy) tj wyprowadzamy z nich 2 boczniki podłączając je do A0 i GDN nakładki ARPI600. Teoretycznie powinno działać, jako pomiar wartości napięcia. Podkreślam. Nie chcemy otrzymać odczytu cyfrowego (sucho/mokro), a wartość analogową odpowiadającą wielkości opadu.

  Czujnik firmy B+B z pierwszego linku, ma w sobie grzałkę. Służy ona do podgrzania powierzchni w przypadku wykrycia opadu. Dla szybszego suszenia czujki. W ten sposób po ustaniu opadu, płytka wysycha szybko, wykrywając stan - brak opadu. Wtedy nie ma sytuacji, że zalegająca na czujce woda opadowa zafałszuje odczyt.
  Podłączenie w opisany sposób do ARPI600 powoduje generowanie zupełnie losowych odczytów przy stanie na mierniku od 0-60mV.

  Jak wspomniałem, układ YL83 z drugiego linku, ma słąby jakościowo czujnik. Nie nadaje się on do użycia na zewnątrz. Ale przepuszczenie sygnału z czujnika B+B przez płytkę z elektroniką czujki YL83 pozwala odczytać prawidłowo napięcie!
  Jest jednak pewien problem. Piny na które wprowadza się sygnał z czujki są pod napięciem 5V w czujce YL83. Złączenie czujnika B+B z elektroniką od YL83 powoduje prawidłowy odczyt napięcia, ale napięcie na pinach YL83 uruchamia funkcję grzania płytki. Nie mogę więc zaakceptować połączenia tych 2 urządzeń.
 • Poziom 39  
  Witam,
  niestety link nie dziala - produkt wyprzedany wiec nie moge porownac.
  Pojecie "kradniemy" jakos mi nie pasuje, skoro masz te 6 wyjsc i na nich jest szukany sygnal to po co "kradniemy" ?
  Logiczne podlaczenie (no oko bo nie mam datasheet'u):
  - Zmiana stanu czujnika = wykrycie deszczu/zwilzenia powierzchni - wyzwala RBPi i uruchamia odczyt wartosci napiecia, nie ma sensu czytanie tego wejscia gdy jest suche.
  - Aby sprawdzic czy deszcz ustal proponuje co np. 1min wyslac opdowiedni sygnal aby wysuszyc czujnik, jezeli np. 30s suszenie nie daje sygnalu analogowego odpowiadajacego suchemu czujnikowi = deszcz nadal pada
  Podeslij datasheet'y
  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  Sprawa dziwna. Bo produkt jest. Zmiana linka??
  Nie ważne.
  Poniżej prawidłowy.
  Link
  W opisie produktu są linki do instrukcji w kilku językach.
  Z samych instrukcji nie wiele wynika niestety. Czujnik ów jest "fabrycznie" do zastosowania nieco innego niż samo rozpoznawanie deszcz/nie deszcz. On służy do wysterowania zewnętrznego urządzenia zamknij/otwórz, poprzez zawarty wewnątrz stycznik. Np markiza, okno - w przypadku wykrycia opadu.
  zbudowany jest on z części elektroniczno/elektrycznej i podłączonej do niej poprzez wtyk RJ na przewodach części czujnikowej.
  Sam czujnik występuje jako element oddzielnie dostępny i tu jest jego karta katalogowa wraz z opisem technicznym oraz 3 fotki na których niby jest rozrysowane połączenie elektryczne płytki czujki.
  Czujnik, Manual
  Czujnik działa w następujący sposób: po wykryciu opadu na pinach 2-3 płytki czujnika, pojawia się mierzalna wartość napięcia. Ma ona wartość od 0V (w pełni suchy) do 50-60mV (w pełni mokry). Jednocześnie po wykryciu wilgoci, załącza się grzałka wspomagająca suszenie płytki czujnika.
  Żeby spróbować wpiąć ów czujnik do naszych zastosowań, z pinów 2-3, widocznej na zdjęciu wtyczki RJ, wyprowadzamy sygnał do nakładki na RPi-Arpi600. Wpinamy + na A0 i - na GDN linii Arduino.
  Teoretycznie powinno się zmierzyć napięcie, gdyż ARPI ma przetwornik.
  To co opisałem-tj. wyprowadzenie napięcia z pinów 2-3 poza obwód samego czujnika, określiłem wcześniej jako "kradniemy".
  To wszystko powoduje, że z Raspberry z nakładką ARPI, dostajemy zestaw losowych zupełnie cyfr. Teoretycznie nie mają one żadnego związku z podanym napięciem.
  Próbowaliśmy podpiąć ów czujnik do podobnego działąjącego układu dedykowanego dla Raspberry/Arduino, YL-83. Zamiast płytki czujki YL wpinamy swój czujnik. I wszystko działa OK. Z tym, że na wejściu czujki YL jest napięcie. Połączenie naszego czujnika, z płytką czujnika YL powoduje załączenie grzałki w naszej czujce na stałe, a to jest nie dopuszczalne.
  I cała historia. Mam nadzieję, że wytłumaczyłem jasno.
  Czemu mając sygnał w postaci analogowego napięcia. W znanym poziomie. Nie możemy go odebrać na ARPI600 po złączu analogowym. Teoretycznie powinno się to zachowywać jak Arduino?

  Czemu chcę ten czujnik z pełną funkcjonalnością?
  My będziemy wykorzystywać pełen zakres wskazań. Nie tylko sucho/mokro.
  Chcemy przyjąć, że w zakresie napięcia od (np.) 40-60mv pada mocny deszcz, zamknij wietrzenie. od 40-20 pada słaby deszcz uchyl wietrzenie. od 0-20 pada kapuśniaczek zachowaj wietrzenie w pozycji nie zmienionej.
 • Poziom 23  
  bobi70 napisał:

  Czujnik działa w następujący sposób: po wykryciu opadu na pinach 2-3 płytki czujnika, pojawia się mierzalna wartość napięcia. Ma ona wartość od 0V (w pełni suchy) do 50-60mV (w pełni mokry). Jednocześnie po wykryciu wilgoci, załącza się grzałka wspomagająca suszenie płytki czujnika.
  Żeby spróbować wpiąć ów czujnik do naszych zastosowań, z pinów 2-3, widocznej na zdjęciu wtyczki RJ, wyprowadzamy sygnał do nakładki na RPi-Arpi600. Wpinamy + na A0 i - na GDN linii Arduino.
  Teoretycznie powinno się zmierzyć napięcie, gdyż ARPI ma przetwornik.
  To co opisałem-tj. wyprowadzenie napięcia z pinów 2-3 poza obwód samego czujnika, określiłem wcześniej jako "kradniemy".
  To wszystko powoduje, że z Raspberry z nakładką ARPI, dostajemy zestaw losowych zupełnie cyfr. Teoretycznie nie mają one żadnego związku z podanym napięciem.

  Robisz to źle! W linku który podałeś masz schemat samego czujnika z opisem. Czujnik to dwa kondensatory (grzebienie wytrawione na płytce) zasilane napięciem zmiennym z generatora na bramce. Podłączając się do do pinów 2 i 3 to po pierwsze obciążasz wyjście a po drugie mierzysz napięcie zmienne. W zależności od częstotliwości próbkowania przetwornika otrzymasz właśnie losowe wartości. Podłącz do tych wyjść oscyloskop zamiast multimetru i wtedy zobaczysz co tam jest.
 • Poziom 14  
  Jeśli jest tak jak piszesz, to temat mnie przerasta.
  Po pierwsze nie mam oscyloskopu.

  Przyszedł mi jednak do głowy pewien pomysł.
  Zdołałem ustalić że na pinach 1-6 jest napięcie 10,5V. Napięcie to jest na stałe. Po wyjęciu zworki ogrzewania napięcie ginie. Poza tym na tych pinach jest pewien opór. Płytka czujnika jest ciepła cały czas. A po wyjęciu zworki grzania i zgubieniu napięcia, staje się zimny.
  Wszystko by więc wskazywało na to, że na pinach 1-6 jest podawane napięcie służące do podgrzewania powierzchni czujki?
  Pomysł o jakim wspomniałem jest następujący.
  Sam czujnik, tzn jego część zewnętrzna+część elektroniczna drugiej czujki (podałem link), złączone ze sobą poprzez przewody z pinów 2-3 i podpięte do ARPI zdają się działać prawidłowo.
  Trzeba wyrzucić całą elektronikę fabryczną z problematycznego czujnika i zamienić ją płytką z komparatorem od YL83. Ona jest zasilana z RPi +5V. W ten sposób dostaniemy prawidłowe dane.
  Zasilanie oprogramować na Raspberry i podać 10V prądu stałego(?) z dowolnego zasilacza poprzez kartę z przekaźnikiem, podać najlepiej na takiej zasadzie, że kiedy czujka wyjdzie ze stanu suchy- niech się grzeje do momentu aż czujnik prze.stanie wykrywać wilgoć.
  Co sądzisz o tym?

  Inaczej będę miał trudności. Skoro twierdzisz, że robię to źle, to nie przychodzi mi do głowy żaden inny sposób jak połączyć sygnał s RPi
 • Poziom 23  
  bobi70 napisał:
  Przyszedł mi jednak do głowy pewien pomysł.
  Zdołałem ustalić że na pinach 1-6 jest napięcie 10,5V. Napięcie to jest na stałe. Po wyjęciu zworki ogrzewania napięcie ginie. Poza tym na tych pinach jest pewien opór. Płytka czujnika jest ciepła cały czas. A po wyjęciu zworki grzania i zgubieniu napięcia, staje się zimny.
  Wszystko by więc wskazywało na to, że na pinach 1-6 jest podawane napięcie służące do podgrzewania powierzchni czujki?

  Dokładnie tak jest, wynika to z przedstawionego schematu podłączenia czujnika.

  bobi70 napisał:
  Pomysł o jakim wspomniałem jest następujący.
  Sam czujnik, tzn jego część zewnętrzna+część elektroniczna drugiej czujki (podałem link), złączone ze sobą poprzez przewody z pinów 2-3 i podpięte do ARPI zdają się działać prawidłowo.
  Trzeba wyrzucić całą elektronikę fabryczną z problematycznego czujnika i zamienić ją płytką z komparatorem od YL83. Ona jest zasilana z RPi +5V. W ten sposób dostaniemy prawidłowe dane.
  To nie czujnik jest problematyczny. Po prostu ten czujnik jest przeznaczony do wykrywania deszczu na zasadzie jest/nie ma z regulacją progu zadziałania. Ja bym raczej poszedł w sprawdzenie czy da się odpowiedni sygnał znaleźć w oryginalnej elektronice. Wrzuć może jakieś dobre zdjęcia elektroniki, spisz układy scalone które tam są.

  bobi70 napisał:
  Zasilanie oprogramować na Raspberry i podać 10V prądu stałego(?) z dowolnego zasilacza poprzez kartę z przekaźnikiem, podać najlepiej na takiej zasadzie, że kiedy czujka wyjdzie ze stanu suchy- niech się grzeje do momentu aż czujnik prze.stanie wykrywać wilgoć.
  Co sądzisz o tym?
  Co do grzałki to jak najbardziej można tak zrobić.