Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

EPSON PX730WD - Czyszczenie głowicy, jakim płynem ?

kriss1974 01 Jul 2017 09:42 4722 7
    kriss1974
    Level 11  
    WITAM forumowiczów elektroda.pl
    Ostatnio zakupiłem używaną drukarkę Epsona PX730WD i na początku chodziła w miarę OK ale jak zakupiłem do niej samo restartujące się kartridże i wymienne tusze na aliexpres to zatkały się dwie głowice (LC i LM) i teraz jak chciałbym je udrożnić to czy muszę kupić jakiś specjalnie do tego modelu płyn czy wystarczy że będzie on tylko do drukarek EPSON ?
    Mieszkam we Francji i znalazłem u siebie taki płyn do regeneracji głowic EPSON-a jet d'encre.
    http://tiny.pl/g1l9k
    Z góry dziękuje za pomoc.
    I jeszcze jedno małe pytanie czy mogę przeczyścić gąbki na prowadnicy pod głowicą (patrz foto czerwone strzałki) i jak to zrobić, wylać tam płyn do czyszczenia głowić a potem odsączyć papierowym ręcznikiem ?
    I czy wałki (foto zielone strzałki) podawania papieru też można czyścić bo przy gęstym wydruku np. grafiki nieraz widać czarne plamy.
    i czarne plamy na wydruku.
    Dodam że jak ustawie na wydruk w mniejszym kontraście to plam nie ma ale obraz jest mniej ostry.
    kriss1974
    Level 11  
    Czyli każdy płyn który jest do czyszczenia głowić drukarek będzie OK ?
    Czy porwałem się z motyką na księżyc z tym pytaniem ?
  • Helpful post
    fifek62
    Level 23  
    Płyn do drukarek atramentowych epson będzie ok, trzeba nim zalać stacje czyszczącą a następnie zajechać karetką i zostawić na 3,4 dni jeśli zaschnięcie jest większe trzeba wykonać to ponownie, aż do udrożnienia głowicy. Tak te gąbki można odsączyć papierem toaletowym ale to nie one mogą brudzić tartki tylko te plastiki które ją trzymają możliwe że są zabrudzone tuszem i mają kontakt z papierem. Wałki czyści się przepuszczając puste strony i papier sam wyczyści. Ale możliwe że te plamy to są z przyczyny takiej, że cieknie z głowicy.
    kriss1974
    Level 11  
    fifek62 wrote:
    Płyn do drukarek atramentowych epson

A więc nie każdy płyn tylko taki do drukarek EPSON.
    Właśnie kupiłem coś takiego specjalnie do EPSON-a :
    https://www.amazon.fr/dp/6042526022/ref=pe_3044141_189395771_TE_3p_dp_1
    Ta stacja czyszcząca to ten kwadrat po prawej stronie drukarki gdzie karetka parkuje do czyszczenia głowicy ?
    A nie pompować płynu szczykawką bezpośrednio do otworów gdzie wchodzą kartridże i czy taki manewr może uszkodzić głowicę, bo tak było by chyba szybciej od moczenia ?
    Dzięki za pomoc.
    fifek62
    Level 23  
    kriss1974 wrote:
    Ta stacja czyszcząca to ten kwadrat po prawej stronie drukarki gdzie karetka parkuje do czyszczenia głowicy ?

Dokładnie tak.
    Można także przepompować ale trzeba uważać aby elektroniki nie zalać bo może być po drukarce. Metoda zalaniem jest bezpieczniejsza lecz potrzebuje więcej czasu,
    Płyn powinien być ok.
    kriss1974
    Level 11  
    fifek62 wrote:
    kriss1974 wrote:

Dokładnie tak.
    Można także przepompować ale trzeba uważać aby elektroniki nie zalać bo może być po drukarce. Metoda zalaniem jest bezpieczniejsza lecz potrzebuje więcej czasu,
    Płyn powinien być ok.

A co mam zrobić żeby karetka tam zaparkowała w tym kwadracie ?
    Włączyć program czyszczenia głowicy i podczas tego czyszczenia wyciągnąć kabel zasilania ?
    Bo głowica chyba obniża się do tego (korytka) kwadracika tylko wtedy jak dokonuje czyszczenia a normalnie jest odrobinę wyżej i nawet jak zaleje to korytko to głowica nie będzie sięgać do poziomu zalania, czy się mylę ?
  • Helpful post
    fifek62
    Level 23  
    Przy głowicy powinna być zębatka i po drugiej stronie także ale większa, kręcąc którąś z nich do siebie stacja czyszcząca opuści się oraz karetka z głowicą zostanie odblokowana. Następnie należy zalać ten kwadracik zajechać głowica i zakręcić w drugą stronę wtedy stacja się podniesie i sięgnie do głowicy.
    kriss1974
    Level 11  
    fifek62 wrote:
    Przy głowicy powinna być zębatka

U mnie sprawa wygląda tak że jak chcę przesunąć karetkę na lewą stronę to podczas pracy drukarki wyciągam kabel zasilający i w tedy karetka nie jest zablokowana ale ze stacją czyszczącą jest taki problem że jak ją zaleję płynem do czyszczenia i najadę na nią karetką to właśnie karetka zasłania tą zębatkę do podnoszenia stacji czyszczącej.
    Zrobiłem to odrobinę inaczej, pod karetką na całej długości jej prowadnicy poukładałem papierowe ręczniki zalane płynem czyszczącym i wtedy jak przesuwałem karetką w prawo i lewo to głowica ocierała się o te mokre papierowe ręczniki, potem pozostawiłem głowicę na tych papierowych ręcznikach na 12 godzin.
    Głowica się trochę odetkała ale około 10% zatkania pozostało więc pomyślałem że rozkręcę drukarkę tak żeby wyciągnąć głowicę i trochę lepiej wymoczyć ją w tym płynie udrożniającym.
    Z przepompowywaniem głowicy dałem sobie spokój bo naczytałem się w sieci że głowice EPSON-a nie lubią zbyt tego zabiegu.