Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens SF55M552 EU - Wlewa i wylewa wodę naprzemiennie

tomix 01 Lip 2017 11:20 504 9
  • #1 01 Lip 2017 11:20
    tomix
    Poziom 16  

Witam kolegów,

Popsuła mi się zmywarka, model jak w temacie. Jako, że jest naprawdę bardzo zadbana i w środku w wężach nie ma żadnego brudu/nalotu chciałbym ją reanimować.

Objawy: wlewa wodę do momentu, aż pływak pod płaszczem wodnym nie uniesie się do góry, załączenie krańcówki powoduje uruchomienie pompy spustowej i wylewa wodę. Pływak opadnie, znowu wlewa wodę, poniesie się poziom - wylewa. Tak w koło... Spróbowałem przytrzymać pływak w dolnej pozycji, zmywarka nalała właściwy poziom wody, zamknęła aquastop, i zaczęła buczeć. Wydaje mi się, że dźwięk dochodził z małego silniczka w zespole wodnym, który steruje taką tarczą do otwierania/zamykania przepływu wody przez grzałkę (nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem). Cały zespół wodny już był wyjęty przeze mnie i wyczyszczony, żadne elementy ruchome nie stawiają oporu. Mam jedynie wątpliwości do tego ów silniczka, który miał jeden styk lekko podtopiony na wtyczce 3-pin, ale styk wyczyściłem i rezystancji żadnej nie ma.

Sprawdziłem impulsator, przez który wpływa woda z kranu do płaszcza i jest ok, a czytałem, że to najpopularniejszy element usterkowy :)

0 9
  • #2 01 Lip 2017 12:03
    zielinskii
    Poziom 14  

Sprawdź cały hydrostat ten pod płaszczem z prawej strony czy nie jest brudny... oraz wąż z hydro statu to zmywarki taki krótki, to samo sprawdź czy nie brudny.
    Sprawdź elektrozawór pod płaszczem wodnym umieszczony na pojemniku z prawej strony, wyciągnij go bu lubią rdzewieć. Sprawdź także czy dobre są przełączniki na hydrostacie.

0
  • #3 01 Lip 2017 15:05
    tomix
    Poziom 16  

Hydrostat (pływak) jest czysty, przez zmywarkę przez noc przelały się 2m3 wody, dawno nie widziałem tak błyszczącej zmywarki po 10 latach użytkowania ;) Wszystkie przewody również są drożne, bez żadnego nalotu w środku.
    O ile się nie mylę to hydrostat pod płaszczem wodnym służy tylko i wyłącznie do awaryjnego spuszczania wody, świadczy o tym trzpień, który wychodzi z kolejnego pływaka podstawy zmywarki, w razie zalania podnosi tackę styropianową do góry, załącza krańcówkę i uruchamia pompę wody. Ten mechanizm działa ok.
    Bardziej mnie zastanawia co innego - zmywarka ciągle wlewa wodę, przytrzymanie pływaka "nadmiarowego" powoduje lanie wody aż przelewa się przez drzwi. Czyli zmywarka nie wie ile jest wody, z tego też pewnie powodu nie załącza głównej pompy. Jedyne dwa czujniki jakie znalazłem to kontaktor w zbiorniku na sól, pewnie on nie ma znaczenia i drugi w przepływomierzu na wężu dopływowym. Rozebrałem ten drugi i kontaktor działa ok, dmuchanie w przepływomierz powoduje generowanie impulsów. Najbardziej skłaniam się ku teorii, że zmywarka nie wie ile ma wody...

Na zdjęciach wrzucam pływak, który spuszcza wodę jak jej za dużo i wyciągnięty kontaktron z przepływomierza.

0
  • #4 01 Lip 2017 16:01
    zielinskii
    Poziom 14  

To jest zmywarka chyba z czujnikiem przepływu wody na wężu pobierającym wodę. musisz sprawdzić ten przepływomierz lub wymienić. U mnie w takiej zmywarce przepływomierz znajdował się obok pojemnika na sól z lewej strony ale na wężu i to było przyczyną a u ciebie widzę chyba w innym miejscu bo widzę wtyczkę przy podłączeniu węża z płaszczem.. Ja bym stawiał na to.

0
  • #5 01 Lip 2017 16:14
    tomix
    Poziom 16  

Nie dawał mi spokój ten przepływomierz, tym bardziej, że "kranik" się nie zaświecał. Czyli jakieś impulsy jednak odbierał... Przykręciłem prawie na maks kranik do zmywarki, leje powoli 5 min, ale ruszyła :) Czyli jednak trzeba przepływomierz wymienić, badanie go multimetrem i jednak o kant d rozbić.

0
  • #6 01 Lip 2017 22:32
    ROBSON33
    Moderator AGD

Widzę że jest zasyfiony ten wąż:

1
  • #7 01 Lip 2017 23:01
    tomix
    Poziom 16  

To brud z zewnątrz, kurz polany wodą. W środku żadnego osadu, tak jak wspominałem, wszystkie węże wyczyściłem w środku myjką do butelek + przez zmywarkę przelało się pond 2tys litrów przez noc...

0
  • #8 01 Lip 2017 23:23
    zielinskii
    Poziom 14  

Zmiennik wymień lub już coś o tym pisałeś, zmniejsz ciśnienie wody i prawdopodobnie też będzie działać

0
  • #9 02 Lip 2017 15:39
    tomix
    Poziom 16  

Przespałem się z sytuacją działającej zmywarki z lekko tylko odkręconym kranem i wygląda na to, że problem przez przypadek rozwiązany. Jakiś czas temu czyściłem filtry w aquastop, jedna uszczelka była zbutwiała i się rozsypała podczas wyciągania. Doszedłem wtedy do wniosku, że nie jest potrzebna, bo na gwincie 3/4" nie będzie ciekło :D Teraz przypomniałem sobie o tym, wsadziłem bardzo podobną od zwykłej baterii łazienkowej. Tym sposobem przepływ wody przez quastop jest mniejszy (prawidłowy???) i wygląda na to, że przepływomierz poprawnie zlicza impulsy bo po ponad minucie rusza główna pompa i zmywarka myje. Wstrzymam się jednak z wymianą przepływomierza póki działa, nie wiem natomiast czy faktycznie nie jest uszkodzony skoro silnego strumienia wody nie jest wstanie ogarnąć. A może tak ma być...

0
  • #10 02 Lip 2017 20:56
    zielinskii
    Poziom 14  

Uszkodzony jest i jest do wymiany bo nie tak zlicza wodę. Pod dużym ciśnieniem powinien działać prawidłowo, Ale skoro na niskim na razie działa to zostaw ale jak już i na tym ciśnieniu zacznie szwankować to wymień.

0