Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens SF55M552 EU - Wlewa i wylewa wodę naprzemiennie

tomix 01 Jul 2017 11:20 1650 9
 • #1
  tomix
  Level 16  
  Witam kolegów,

  Popsuła mi się zmywarka, model jak w temacie. Jako, że jest naprawdę bardzo zadbana i w środku w wężach nie ma żadnego brudu/nalotu chciałbym ją reanimować.

  Objawy: wlewa wodę do momentu, aż pływak pod płaszczem wodnym nie uniesie się do góry, załączenie krańcówki powoduje uruchomienie pompy spustowej i wylewa wodę. Pływak opadnie, znowu wlewa wodę, poniesie się poziom - wylewa. Tak w koło... Spróbowałem przytrzymać pływak w dolnej pozycji, zmywarka nalała właściwy poziom wody, zamknęła aquastop, i zaczęła buczeć. Wydaje mi się, że dźwięk dochodził z małego silniczka w zespole wodnym, który steruje taką tarczą do otwierania/zamykania przepływu wody przez grzałkę (nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem). Cały zespół wodny już był wyjęty przeze mnie i wyczyszczony, żadne elementy ruchome nie stawiają oporu. Mam jedynie wątpliwości do tego ów silniczka, który miał jeden styk lekko podtopiony na wtyczce 3-pin, ale styk wyczyściłem i rezystancji żadnej nie ma.

  Sprawdziłem impulsator, przez który wpływa woda z kranu do płaszcza i jest ok, a czytałem, że to najpopularniejszy element usterkowy :)
 • #2
  zielinskii
  Level 16  
  Sprawdź cały hydrostat ten pod płaszczem z prawej strony czy nie jest brudny... oraz wąż z hydro statu to zmywarki taki krótki, to samo sprawdź czy nie brudny.
  Sprawdź elektrozawór pod płaszczem wodnym umieszczony na pojemniku z prawej strony, wyciągnij go bu lubią rdzewieć. Sprawdź także czy dobre są przełączniki na hydrostacie.
 • #3
  tomix
  Level 16  
  Hydrostat (pływak) jest czysty, przez zmywarkę przez noc przelały się 2m3 wody, dawno nie widziałem tak błyszczącej zmywarki po 10 latach użytkowania ;) Wszystkie przewody również są drożne, bez żadnego nalotu w środku.
  O ile się nie mylę to hydrostat pod płaszczem wodnym służy tylko i wyłącznie do awaryjnego spuszczania wody, świadczy o tym trzpień, który wychodzi z kolejnego pływaka podstawy zmywarki, w razie zalania podnosi tackę styropianową do góry, załącza krańcówkę i uruchamia pompę wody. Ten mechanizm działa ok.
  Bardziej mnie zastanawia co innego - zmywarka ciągle wlewa wodę, przytrzymanie pływaka "nadmiarowego" powoduje lanie wody aż przelewa się przez drzwi. Czyli zmywarka nie wie ile jest wody, z tego też pewnie powodu nie załącza głównej pompy. Jedyne dwa czujniki jakie znalazłem to kontaktor w zbiorniku na sól, pewnie on nie ma znaczenia i drugi w przepływomierzu na wężu dopływowym. Rozebrałem ten drugi i kontaktor działa ok, dmuchanie w przepływomierz powoduje generowanie impulsów. Najbardziej skłaniam się ku teorii, że zmywarka nie wie ile ma wody...

  Na zdjęciach wrzucam pływak, który spuszcza wodę jak jej za dużo i wyciągnięty kontaktron z przepływomierza.

  Siemens SF55M552 EU - Wlewa i wylewa wodę naprzemiennie

  Siemens SF55M552 EU - Wlewa i wylewa wodę naprzemiennie
 • #4
  zielinskii
  Level 16  
  To jest zmywarka chyba z czujnikiem przepływu wody na wężu pobierającym wodę. musisz sprawdzić ten przepływomierz lub wymienić. U mnie w takiej zmywarce przepływomierz znajdował się obok pojemnika na sól z lewej strony ale na wężu i to było przyczyną a u ciebie widzę chyba w innym miejscu bo widzę wtyczkę przy podłączeniu węża z płaszczem.. Ja bym stawiał na to.
 • #5
  tomix
  Level 16  
  Nie dawał mi spokój ten przepływomierz, tym bardziej, że "kranik" się nie zaświecał. Czyli jakieś impulsy jednak odbierał... Przykręciłem prawie na maks kranik do zmywarki, leje powoli 5 min, ale ruszyła :) Czyli jednak trzeba przepływomierz wymienić, badanie go multimetrem i jednak o kant d rozbić.
 • #6
  ROBSON33
  Admin of household appliances group
  Widzę że jest zasyfiony ten wąż:

  Siemens SF55M552 EU - Wlewa i wylewa wodę naprzemiennie
 • #7
  tomix
  Level 16  
  To brud z zewnątrz, kurz polany wodą. W środku żadnego osadu, tak jak wspominałem, wszystkie węże wyczyściłem w środku myjką do butelek + przez zmywarkę przelało się pond 2tys litrów przez noc...
 • #8
  zielinskii
  Level 16  
  Zmiennik wymień lub już coś o tym pisałeś, zmniejsz ciśnienie wody i prawdopodobnie też będzie działać
 • #9
  tomix
  Level 16  
  Przespałem się z sytuacją działającej zmywarki z lekko tylko odkręconym kranem i wygląda na to, że problem przez przypadek rozwiązany. Jakiś czas temu czyściłem filtry w aquastop, jedna uszczelka była zbutwiała i się rozsypała podczas wyciągania. Doszedłem wtedy do wniosku, że nie jest potrzebna, bo na gwincie 3/4" nie będzie ciekło :D Teraz przypomniałem sobie o tym, wsadziłem bardzo podobną od zwykłej baterii łazienkowej. Tym sposobem przepływ wody przez quastop jest mniejszy (prawidłowy???) i wygląda na to, że przepływomierz poprawnie zlicza impulsy bo po ponad minucie rusza główna pompa i zmywarka myje. Wstrzymam się jednak z wymianą przepływomierza póki działa, nie wiem natomiast czy faktycznie nie jest uszkodzony skoro silnego strumienia wody nie jest wstanie ogarnąć. A może tak ma być...
 • #10
  zielinskii
  Level 16  
  Uszkodzony jest i jest do wymiany bo nie tak zlicza wodę. Pod dużym ciśnieniem powinien działać prawidłowo, Ale skoro na niskim na razie działa to zostaw ale jak już i na tym ciśnieniu zacznie szwankować to wymień.