Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens SF55M552 EU - Wlewa i wylewa wodę naprzemiennie

01 Jul 2017 11:20 1386 9
  • Level 16  
    Witam kolegów,

Popsuła mi się zmywarka, model jak w temacie. Jako, że jest naprawdę bardzo zadbana i w środku w wężach nie ma żadnego brudu/nalotu chciałbym ją reanimować.

Objawy: wlewa wodę do momentu, aż pływak pod płaszczem wodnym nie uniesie się do góry, załączenie krańcówki powoduje uruchomienie pompy spustowej i wylewa wodę. Pływak opadnie, znowu wlewa wodę, poniesie się poziom - wylewa. Tak w koło... Spróbowałem przytrzymać pływak w dolnej pozycji, zmywarka nalała właściwy poziom wody, zamknęła aquastop, i zaczęła buczeć. Wydaje mi się, że dźwięk dochodził z małego silniczka w zespole wodnym, który steruje taką tarczą do otwierania/zamykania przepływu wody przez grzałkę (nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem). Cały zespół wodny już był wyjęty przeze mnie i wyczyszczony, żadne elementy ruchome nie stawiają oporu. Mam jedynie wątpliwości do tego ów silniczka, który miał jeden styk lekko podtopiony na wtyczce 3-pin, ale styk wyczyściłem i rezystancji żadnej nie ma.

Sprawdziłem impulsator, przez który wpływa woda z kranu do płaszcza i jest ok, a czytałem, że to najpopularniejszy element usterkowy :)
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 15  
    Sprawdź cały hydrostat ten pod płaszczem z prawej strony czy nie jest brudny... oraz wąż z hydro statu to zmywarki taki krótki, to samo sprawdź czy nie brudny.
    Sprawdź elektrozawór pod płaszczem wodnym umieszczony na pojemniku z prawej strony, wyciągnij go bu lubią rdzewieć. Sprawdź także czy dobre są przełączniki na hydrostacie.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 16  
    Hydrostat (pływak) jest czysty, przez zmywarkę przez noc przelały się 2m3 wody, dawno nie widziałem tak błyszczącej zmywarki po 10 latach użytkowania ;) Wszystkie przewody również są drożne, bez żadnego nalotu w środku.
    O ile się nie mylę to hydrostat pod płaszczem wodnym służy tylko i wyłącznie do awaryjnego spuszczania wody, świadczy o tym trzpień, który wychodzi z kolejnego pływaka podstawy zmywarki, w razie zalania podnosi tackę styropianową do góry, załącza krańcówkę i uruchamia pompę wody. Ten mechanizm działa ok.
    Bardziej mnie zastanawia co innego - zmywarka ciągle wlewa wodę, przytrzymanie pływaka "nadmiarowego" powoduje lanie wody aż przelewa się przez drzwi. Czyli zmywarka nie wie ile jest wody, z tego też pewnie powodu nie załącza głównej pompy. Jedyne dwa czujniki jakie znalazłem to kontaktor w zbiorniku na sól, pewnie on nie ma znaczenia i drugi w przepływomierzu na wężu dopływowym. Rozebrałem ten drugi i kontaktor działa ok, dmuchanie w przepływomierz powoduje generowanie impulsów. Najbardziej skłaniam się ku teorii, że zmywarka nie wie ile ma wody...

Na zdjęciach wrzucam pływak, który spuszcza wodę jak jej za dużo i wyciągnięty kontaktron z przepływomierza.

• Level 15  
    To jest zmywarka chyba z czujnikiem przepływu wody na wężu pobierającym wodę. musisz sprawdzić ten przepływomierz lub wymienić. U mnie w takiej zmywarce przepływomierz znajdował się obok pojemnika na sól z lewej strony ale na wężu i to było przyczyną a u ciebie widzę chyba w innym miejscu bo widzę wtyczkę przy podłączeniu węża z płaszczem.. Ja bym stawiał na to.
  • Level 16  
    Nie dawał mi spokój ten przepływomierz, tym bardziej, że "kranik" się nie zaświecał. Czyli jakieś impulsy jednak odbierał... Przykręciłem prawie na maks kranik do zmywarki, leje powoli 5 min, ale ruszyła :) Czyli jednak trzeba przepływomierz wymienić, badanie go multimetrem i jednak o kant d rozbić.
  • Admin of household appliances group
    Widzę że jest zasyfiony ten wąż:

• Level 16  
    To brud z zewnątrz, kurz polany wodą. W środku żadnego osadu, tak jak wspominałem, wszystkie węże wyczyściłem w środku myjką do butelek + przez zmywarkę przelało się pond 2tys litrów przez noc...
  • Level 15  
    Zmiennik wymień lub już coś o tym pisałeś, zmniejsz ciśnienie wody i prawdopodobnie też będzie działać
  • Level 16  
    Przespałem się z sytuacją działającej zmywarki z lekko tylko odkręconym kranem i wygląda na to, że problem przez przypadek rozwiązany. Jakiś czas temu czyściłem filtry w aquastop, jedna uszczelka była zbutwiała i się rozsypała podczas wyciągania. Doszedłem wtedy do wniosku, że nie jest potrzebna, bo na gwincie 3/4" nie będzie ciekło :D Teraz przypomniałem sobie o tym, wsadziłem bardzo podobną od zwykłej baterii łazienkowej. Tym sposobem przepływ wody przez quastop jest mniejszy (prawidłowy???) i wygląda na to, że przepływomierz poprawnie zlicza impulsy bo po ponad minucie rusza główna pompa i zmywarka myje. Wstrzymam się jednak z wymianą przepływomierza póki działa, nie wiem natomiast czy faktycznie nie jest uszkodzony skoro silnego strumienia wody nie jest wstanie ogarnąć. A może tak ma być...
  • Level 15  
    Uszkodzony jest i jest do wymiany bo nie tak zlicza wodę. Pod dużym ciśnieniem powinien działać prawidłowo, Ale skoro na niskim na razie działa to zostaw ale jak już i na tym ciśnieniu zacznie szwankować to wymień.