Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kosiarka Yard Man 7155 - Brak ładowania w kosiarce traktorku

irokez_pl 01 Lip 2017 12:19 1494 2
  • #1 01 Lip 2017 12:19
    irokez_pl
    Poziom 2  

Witam

Posiadam kosiarkę traktorek Yard Man TN7155, ale nie jest to model sprzedawany aktualnie tylko stary model z 1997 roku. Kosiarka przywieziona z Niemiec, import pewnie z USA (wszystkie śruby, nakrętki calowe nawet tabliczka informacyjna jest, że wyprodukowana w USA).
    Kupiłem do niej nowy akumulator, który niestety niestety nie miał ładowania, ale o tym przekonałem się dopiero po kilku "odpaleniach" i późniejszym prawie zupełnym rozładowaniu akumulatora w trakcie koszenia. Zdziwiło mnie to trochę, więc wziąłem miernik i zacząłem mierzyć. Okazało się, że na kablach do których jest podłączony akumulator nie ma napięcia ładującego stałego. Jest za to jest napięcie zmienne, które zmienia się wraz z obrotami silnika: wolne obroty ok. 12V, obroty jak w trakcie koszenia ok. 18-19V. W związku z tym, że nie mogłem nigdzie znaleźć schematu do tego traktorka, poprosiłem w autoryzowanym serwisie o jakiś schemat, dokumentację, cokolwiek. Jedyne co mieli w serwisie to książka ze schematami kosiarki i numerami części. Jedna ze stron zawiera układ elektryczny kosiarki. Nie jest to schemat, ale można z niego wyczytać, że ta kosiarka nie ma czegoś takiego jak prostownik nie wspominając o regulatorze napięcia. Napięcie jest wytwarzane za pomocą cewki (solenoid) umieszczonej przy silniku, z której zasilana jest świeca i z tej samej cewki pojawia się napięcie na złączach do akumulatora a napięcie nie jest nawet prostowane przez żadną diodę. Zmiennym napięciem nie naładuję akumulatora, więc postanowiłem zrobić do tego jakiś układ ładujący.
    Postanowiłem zatem zrobić takie ładowanie samodzielnie, proszę o pomoc i ewentualne sprostowanie tego, co sobie wymyśliłem. Mostek prostowniczy chciałbym oprzeć o 4 diody prostownicze 6A10 (1000V, 6 A), regulator napięcia chciałbym wziąć ze skutera bo mam na wyjściu tylko napięcie zmienne nie pochodzące z żadnego alternatora, w którym są uzwojenia wzbudzenia itp. dodatki, więc bardziej rozbudowane układy regulatorów nie są mi potrzebne. Krótko mówiąc: mam napięcie zmienne, które muszę wyprostować i ograniczyć je do napięcia ładowania akumulatora, czyli ok. 14,4V.
    Czy moja koncepcja jest słuszna a jeżeli tak, to w jaki sposób podłączyć taki regulator napięcia ze skutera, żeby akumulator był prawidłowo ładowany?

Obrazek z połączeniami elektrycznymi kosiarki załączam poniżej

Pozdrawiam

Kosiarka Yard Man 7155 - Brak ładowania w kosiarce traktorku

0 2
  • #2 01 Lip 2017 20:10
    Rycho T
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wystarczy jedna dioda prostownicza na kablu z cewki.
    Ile jest tych kabli i jakie mają kolory?
    Najlepiej daj zdjęcie tych kabelków.
    Traktorek ma światła?

0
  • #3 01 Lip 2017 22:46
    irokez_pl
    Poziom 2  

Rycho T napisał:
    Wystarczy jedna dioda prostownicza na kablu z cewki.

Ale ta 6A10 może być? Wystarczy 6A?

Rycho T napisał:
    Ile jest tych kabli i jakie mają kolory?

Nie pamiętam, muszę je obejrzeć i wtedy odpiszę.

Rycho T napisał:
    Najlepiej daj zdjęcie tych kabelków.

Jutro cyknę i wrzucę.

Rycho T napisał:
    Traktorek ma światła?

Ma, ale jak je włączałem to żarzyły się ledwo, ledwo. Zrobię zdjęcie i wrzucę.

0