Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kosiarka Yard Man 7155 - Brak ładowania w kosiarce traktorku

irokez_pl 01 Jul 2017 12:19 4128 2
    irokez_pl
    Level 2  
    Witam

Posiadam kosiarkę traktorek Yard Man TN7155, ale nie jest to model sprzedawany aktualnie tylko stary model z 1997 roku. Kosiarka przywieziona z Niemiec, import pewnie z USA (wszystkie śruby, nakrętki calowe nawet tabliczka informacyjna jest, że wyprodukowana w USA).
    Kupiłem do niej nowy akumulator, który niestety niestety nie miał ładowania, ale o tym przekonałem się dopiero po kilku "odpaleniach" i późniejszym prawie zupełnym rozładowaniu akumulatora w trakcie koszenia. Zdziwiło mnie to trochę, więc wziąłem miernik i zacząłem mierzyć. Okazało się, że na kablach do których jest podłączony akumulator nie ma napięcia ładującego stałego. Jest za to jest napięcie zmienne, które zmienia się wraz z obrotami silnika: wolne obroty ok. 12V, obroty jak w trakcie koszenia ok. 18-19V. W związku z tym, że nie mogłem nigdzie znaleźć schematu do tego traktorka, poprosiłem w autoryzowanym serwisie o jakiś schemat, dokumentację, cokolwiek. Jedyne co mieli w serwisie to książka ze schematami kosiarki i numerami części. Jedna ze stron zawiera układ elektryczny kosiarki. Nie jest to schemat, ale można z niego wyczytać, że ta kosiarka nie ma czegoś takiego jak prostownik nie wspominając o regulatorze napięcia. Napięcie jest wytwarzane za pomocą cewki (solenoid) umieszczonej przy silniku, z której zasilana jest świeca i z tej samej cewki pojawia się napięcie na złączach do akumulatora a napięcie nie jest nawet prostowane przez żadną diodę. Zmiennym napięciem nie naładuję akumulatora, więc postanowiłem zrobić do tego jakiś układ ładujący.
    Postanowiłem zatem zrobić takie ładowanie samodzielnie, proszę o pomoc i ewentualne sprostowanie tego, co sobie wymyśliłem. Mostek prostowniczy chciałbym oprzeć o 4 diody prostownicze 6A10 (1000V, 6 A), regulator napięcia chciałbym wziąć ze skutera bo mam na wyjściu tylko napięcie zmienne nie pochodzące z żadnego alternatora, w którym są uzwojenia wzbudzenia itp. dodatki, więc bardziej rozbudowane układy regulatorów nie są mi potrzebne. Krótko mówiąc: mam napięcie zmienne, które muszę wyprostować i ograniczyć je do napięcia ładowania akumulatora, czyli ok. 14,4V.
    Czy moja koncepcja jest słuszna a jeżeli tak, to w jaki sposób podłączyć taki regulator napięcia ze skutera, żeby akumulator był prawidłowo ładowany?

Obrazek z połączeniami elektrycznymi kosiarki załączam poniżej

Pozdrawiam

Kosiarka Yard Man 7155 - Brak ładowania w kosiarce traktorku
    User removed account
    Level 1  
    irokez_pl
    Level 2  
    Rycho T wrote:
    Wystarczy jedna dioda prostownicza na kablu z cewki.

Ale ta 6A10 może być? Wystarczy 6A?

Rycho T wrote:
    Ile jest tych kabli i jakie mają kolory?

Nie pamiętam, muszę je obejrzeć i wtedy odpiszę.

Rycho T wrote:
    Najlepiej daj zdjęcie tych kabelków.

Jutro cyknę i wrzucę.

Rycho T wrote:
    Traktorek ma światła?

Ma, ale jak je włączałem to żarzyły się ledwo, ledwo. Zrobię zdjęcie i wrzucę.