Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kosiarka Yard Man 7155 - Brak ładowania w kosiarce traktorku

01 Lip 2017 12:19 2364 2
 • Poziom 2  
  Witam

  Posiadam kosiarkę traktorek Yard Man TN7155, ale nie jest to model sprzedawany aktualnie tylko stary model z 1997 roku. Kosiarka przywieziona z Niemiec, import pewnie z USA (wszystkie śruby, nakrętki calowe nawet tabliczka informacyjna jest, że wyprodukowana w USA).
  Kupiłem do niej nowy akumulator, który niestety niestety nie miał ładowania, ale o tym przekonałem się dopiero po kilku "odpaleniach" i późniejszym prawie zupełnym rozładowaniu akumulatora w trakcie koszenia. Zdziwiło mnie to trochę, więc wziąłem miernik i zacząłem mierzyć. Okazało się, że na kablach do których jest podłączony akumulator nie ma napięcia ładującego stałego. Jest za to jest napięcie zmienne, które zmienia się wraz z obrotami silnika: wolne obroty ok. 12V, obroty jak w trakcie koszenia ok. 18-19V. W związku z tym, że nie mogłem nigdzie znaleźć schematu do tego traktorka, poprosiłem w autoryzowanym serwisie o jakiś schemat, dokumentację, cokolwiek. Jedyne co mieli w serwisie to książka ze schematami kosiarki i numerami części. Jedna ze stron zawiera układ elektryczny kosiarki. Nie jest to schemat, ale można z niego wyczytać, że ta kosiarka nie ma czegoś takiego jak prostownik nie wspominając o regulatorze napięcia. Napięcie jest wytwarzane za pomocą cewki (solenoid) umieszczonej przy silniku, z której zasilana jest świeca i z tej samej cewki pojawia się napięcie na złączach do akumulatora a napięcie nie jest nawet prostowane przez żadną diodę. Zmiennym napięciem nie naładuję akumulatora, więc postanowiłem zrobić do tego jakiś układ ładujący.
  Postanowiłem zatem zrobić takie ładowanie samodzielnie, proszę o pomoc i ewentualne sprostowanie tego, co sobie wymyśliłem. Mostek prostowniczy chciałbym oprzeć o 4 diody prostownicze 6A10 (1000V, 6 A), regulator napięcia chciałbym wziąć ze skutera bo mam na wyjściu tylko napięcie zmienne nie pochodzące z żadnego alternatora, w którym są uzwojenia wzbudzenia itp. dodatki, więc bardziej rozbudowane układy regulatorów nie są mi potrzebne. Krótko mówiąc: mam napięcie zmienne, które muszę wyprostować i ograniczyć je do napięcia ładowania akumulatora, czyli ok. 14,4V.
  Czy moja koncepcja jest słuszna a jeżeli tak, to w jaki sposób podłączyć taki regulator napięcia ze skutera, żeby akumulator był prawidłowo ładowany?

  Obrazek z połączeniami elektrycznymi kosiarki załączam poniżej

  Pozdrawiam

  Kosiarka Yard Man 7155 - Brak ładowania w kosiarce traktorku
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 1  
 • Poziom 2  
  Rycho T napisał:
  Wystarczy jedna dioda prostownicza na kablu z cewki.

  Ale ta 6A10 może być? Wystarczy 6A?

  Rycho T napisał:
  Ile jest tych kabli i jakie mają kolory?

  Nie pamiętam, muszę je obejrzeć i wtedy odpiszę.

  Rycho T napisał:
  Najlepiej daj zdjęcie tych kabelków.

  Jutro cyknę i wrzucę.

  Rycho T napisał:
  Traktorek ma światła?

  Ma, ale jak je włączałem to żarzyły się ledwo, ledwo. Zrobię zdjęcie i wrzucę.