Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Creative T3030 - prawy głośnik nie gra

01 Lip 2017 15:57 450 2
  • Poziom 3  
    Witam,
    mam Creative T3030 i prawy głośnik nie grał.
    Pilot przeczyściłem preparatem do potencjometrów i nic to nie dało, była cisza. (Chyba, że są jakieś przerwania przy obracaniu, to wtedy pomoże) Zacząłem sprawdzać co tylko mogłem i poniżej napiszę ustalenia dla potomności, bo mogą się przydać ;-)
    Potencjometr w tym urządzeniu jest mono, więc nie ma co się dopatrywać w nim błędów. Bawiłem się miernikiem i sondą akustyczną w tym pilocie i co jakiś czas prawy głośnik zaczynał na chwilę grać, co prawda słabiej niż lewy, tyle, że działał przez kilka minut, a później znów była cisza. Zacząłem podsłuchiwać na pinach wchodzących do tego pilota i zrobiłem przypadkowo jakieś zwarcie po którym prawy głośnik zaczął grać całkiem głośno, ale ciągle ciszej niż prawy, pomyślałem, że pewnie zwarcie spowodowało w prawym kanale roztopienie 'gdzieś' zimnego lutu. Tym sposobem doszedłem do zimnych lutów przy prawym wyjściu/chinch z subwoofera, gdzie ruszając przewodem wyraźnie było słychać przerwania/ciszej/głośniej w głośniku. Przelutowanie nóżek pomogło już na stałe ;-)

Tym niemniej ciągle jest coś nie tak z prawym, minimalnie charczy (jakby ktoś nie testował, to może i by nie usłyszał), myślę, że to może kondensator, ale on jest tak zalany silikonem, że boję się tam grzebać. Sprawdziłem pojemności i test diody i wyglądają ok. (Na każdym wyjściu z końcówki mocy jest kondensator 470uF).
    Czy mogę prosić o radę, czy może to będzie na etapie przedwzmacniacza ?
  • Poziom 3  
    Na innym zestawie mam tak samo, myślę, że nie ma sensu tego rozkminiać. Temat można zamknąć.
  • Poziom 3  
    Pół roku już jest ok, więc zamykam temat.