Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd bramy segmentowej przemysłowej- dobór silnika elektrycznego

01 Lip 2017 17:09 1017 5
 • Poziom 9  
  Witam.
  Jestem w trakcie budowy bramy segmentowej do napędu której chciałem użyć silnika trójfazowego z hamulcem i z przekładnią ślimakową.
  Brama będzie montowana w budynku gospodarczym.

  http://www.przekladnie.info/motoreduktory-nmrv-075.html
  Chodzi o zastosowanie podobnego motoreduktora o parametrach podanych niżej wyposażonego w silnik z hamulcem.

  Napęd ma mieć ok 24obr/min bo tak mają oryginalne napędy do bram, czyli stosując silnik który ma 1400 obr/min potrzebuję przekładni o przełożeniu ok 1:60. Napęd będzie połączony z wałem na którym będą bębny do nawijania linek.
  Waga całej bramy to 180 kg i tyle napęd ma podnieść, ponieważ brama nie będzie wyważana przy pomocy sprężyn.
  Mam problem z doborem mocy silnika do tego zestawu i bardzo proszę o pomoc jak mam to obliczyć.

  Pozdrawiam!
 • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
  W dalszym ciągu za mało danych... Podpowiem, że o doborze mocy decyduje nie tylko waga.
  szymek721 napisał:
  Napęd będzie połączony z wałem na którym będą bębny do nawijania linek

  ...to jest bardzo ważne do wyliczeń. Jakiej średnicy będą bębny? Czy brama będzie miała prowadzenie STD (czyli czy będzie się "łamała" zaraz ponad światłem i przechodziła w poziom, czy może będzie przewyższenie i będzie np jeszcze metr-dwa szła pionowo, a później przechodziła w poziom? A może będzie pracowała całkowicie w pionie? Od tych danych zależy dobór bębnów (proste , stożkowe ) oraz dobór siły w Nm motoreduktora. Ponadto musisz zdawać sobie sprawę, że sam hamulec w silniku nie załatwi sprawy bezpieczeństwa. Uszkodzenie przekładni spowoduje, że brama zadziała jak gilotyna i może szybko zakończyć czyjś żywot. Potrzebny będzie zatem dość drogi dopasowany do wagi bramy i siły hamulec inercyjny montowany po drugiej stronie wałka. Ponadto potrzebne będzie zabezpieczenie przeciw pęknięciu linek...
  Wracając do meritum: wydaje mi się, że powinieneś skoncentrować się na bramie i zaopatrzyć ją w sprężyny skrętne. Nie jest to jakiś straszny wydatek biorąc pod uwagę że zaoszczędzisz na motoreduktorze i hamulcu inercyjnym...Będziesz potrzebował oprócz odpowiednio dobranych bębnów czopy sprężyn i sprężyny lewą i prawą(oczywiście odpowiednio wyliczone do danych bramy), oraz podpory/mocowania sprężyn. Rozumiem, że odpowiedni wałek , mocowania wałka, linki już posiadasz...
 • Poziom 37  
  Jeźeli będą spręźyny to i tak naleźy zastosować zabezpieczenie od pęknięcia spręźyny i zerwania linki/hamulec /.
 • Poziom 9  
  Dziękuję za zainteresowanie tematem.
  Bębny są proste o średnicy 12cm, brama STD.
  Kwestii bezpieczeństwa nie opisywałem ponieważ to nic nie wnosi do sprawy doboru silnika, ale skoro temat został już poruszony to powiem jak to będzie zrealizowane, brama będzie zamontowana w budynku gospodarczym otwierana zawsze na max bo tylko wtedy do budynku wjedzie ciągnik, na końcu bramy będą zamontowane zapadki sterowane cewkami które blokują opuszenie bramy (tylko w maksymalnym podniesieniu) w razie uszkodzenia mechanizmu gdy brama jest podniesiona, uszkodzenia w trakcie podnoszenia nie planuję w żaden sposób zabezpieczać, ponieważ nie będę stał pod bramą w trakcie jej podnoszenia.
  Zibgniew 400 ma rację ponieważ linka może tak samo się zerwać u mnie jak w zestawie ze sprężynami i także wymaga dodatkowych zabezpieczeń.
 • Pomocny post
  Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
  szymek721 napisał:
  Zibgniew 400 ma rację ponieważ linka może tak samo się zerwać u mnie jak w zestawie ze sprężynami i także wymaga dodatkowych zabezpieczeń.

  Oczywiście że ma rację. Takie zabezpieczenia to konieczność i przyjąłem je jako aksjomat. Chodziło mi o hamulec inercyjny (który przy tych parametrach bramy bez sprężyn będzie kosztował ok. 1000 zł), a nie system "brzytew" (do linek) i "zapadek" (do sprężyn)...
  Napęd bramy segmentowej przemysłowej- dobór silnika elektrycznego
  Wiem, że kwestia bezpieczeństwa to trochę nie na temat, ale należy ją poruszyć dla "potomnych", aby w razie nieszczęścia ktoś nie napisał, że na Elektrodzie.pl nikt nie ostrzegł :D Poza tym dochodzi jeszcze sprawa kosztów, które przy Twojej wersji będą wyższe a rozwiązanie bardziej zawodne i niebezpieczne...
  Gdybyś jednak zmienił zdanie to poniżej jest link do całego osprzętu bram segmentowych.
  http://www.flexiforce.com/catalogus/index.php?iTaalID=8

  Wracając do wyliczeń (jeśli gdzieś się mylę, to proszę śmiało mnie poprawiać):
  przyjmując (zaokrąglając) że g=10 to N=180x10=1800. Dodając zapas (30%) N=2400. Przy bębnach 60mm(promień) potrzebny będzie motoreduktor o sile 2400 / 16 = 150Nm.
  Czyli z Twojego linku byłby to ten :
  http://websystem.pl/pl/p/Motoreduktor-NMRV075-055-kW-obroty-n23-przelozenie-i60/2009
  z takim hamulcem:
  http://websystem.pl/hamulec-silnika-P80-opcja-dobudowania

  Są też gotowe rozwiązania do tego typu bram ( już z wbudowanymi zabezpieczeniami...)
 • Poziom 9  
  Dziękuję za pomoc, o taką odpowiedź mi chodziło :)
  Pozdrawiam.