Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Acer Aspire 5732Z brak obrazu

01 Lip 2017 20:36 702 4
  • Poziom 4  
    Witam, od 6 i pół roku mam i intensywnie, codziennie użytkuję laptop marki Acer, model aspire 5732z.

Wczoraj wieczorem przeglądałem internet, odszedłem na kilka minut od laptopa, zostawiając go w takim stanie, w jakim go używałem. Ot po prostu poszedłem poszukać kilka papierów. Po minucie, ekran się przyciemnił, a po 2 całkowicie zgasł. Nie zareagowałem, bo mam tak ustawione w ustawieniach.

Po tych paru minutach, wróciłem do biurka, ruszyłem myszką, żeby "obudzić" ekran, ale nie było żadnej reakcji. Było już późno, a ja byłem zmęczony, więc odłaczyłem od laptopa zasilanie (nie mam w nim baterii).

Z góry muszę dodać, że dość często zdarza mi się odłączać wtyczkę zasilania, zamiast normalnie go wyłączać. Tak wiem, nie jest to rozsądne i tylko niszczy sprzęt, ale średnio raz na 2 dni, albo nawet codziennie, z pośpiechu wyciągam tylko wtyczkę.
    Dodatkowo powiem jeszcze, że tego dnia podczas pracy wyskoczył mi blue screen. Nie wiem co się stało, ale chwilę po nim komputer zaczął mi się normalnie włączać.

Dzisiaj rano nie pamiętając o wczorajszych problemach włączam laptopa i:
    Ekran normalnie mam taki bardzo ciemno zielony, gdy komputer się włacza, to się "podświetla" i jest po prostu czarny. Tak też było tym razem. Włącza się chłodzenie, ale po kilku sekundach się wyłącza. Ekran dalej jest podświetlony. Patrzę na kontrolkę od dysku i widzę, że nie pracuje.
    Czekam około 30 sekund i zaczyna działać dysk, po chwili włącza się chłodzenie. Po kolejnych kilkunastu sekundach słychać dźwięk sygnalizujący, że załadował mi się system, ale obrazu dalej nie ma.

Na klawiaturze mam 2 skróty klawiaturowe, które umożliwiają mi włączanie i wyłączanie ekranu. Klikam je na zmiane i raz na jakiś czas ekran się włącza. Ale nie działa normalnie. Widać normalnie obraz, który powinien być, ale bardzo, ciemno. Ledwo widoczne.

Do serwisu nie chce go oddawać, bo jakakolwiek naprawa wyniesie mnie pewnie na tyle, że wolę te pieniądze dołożyć do kupna nowego komputera. Problem jest taki, że nowy komputer będę mógł sobie sprawić dopiero gdzieś miesiąc po wakacjach.

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu co jest nie tak, jak to nzprawić, co może być tego przyczyną, czy dam radę to sam naprawić, itp.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Spec od komputerów
    MMK5 napisał:
    czy dam radę to sam naprawić, itp.

Czy posiadasz odpowiedni sprzęt i wiedzę z zakresu diagnostyki płyt?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 4  
    Niestety nie.
    Ale jeśli jest jakieś podejrzenie, to może mi pomóc. Mój sąsiad kiedyś pracował w serwisie komputerów i laptopów asusa i jeśli udałoby mi się go złapać, to może by sobie z tym poradził.
  • Spec od komputerów
    MMK5 napisał:

Ale jeśli jest jakieś podejrzenie

Bez diagnostyki, pomiarów to można sobie gdybać.
    MMK5 napisał:
    Mój sąsiad kiedyś pracował w serwisie komputerów i laptopów asusa i jeśli udałoby mi się go złapać, to może by sobie z tym poradził.

To sąsiad powinien wiedzieć co ma zrobić.
  • Poziom 4  
    2 tygodnie po fakcie odwiedził mnie znajomy informatyk. Przy kawie opisałem mu objawy, a on od razu wymienił mi 2 możliwe przyczyny, sposób, oraz koszt jaki poniosę jeśli bym chciał to u niego naprawić. Jednak się da ;)

Oczywiście oddałem mu tego laptopa i 5 dni później otrzymałem paczkę z działającym już laptopem.
    Okazało się, że padła taśma od matrycy albo ta płytka drukowana znajdująca się zazwyczaj nad albo pod matrycą (nie pamiętam jak to się nazywa).

Koszt wyniósł mnie praktycznie grosze.