Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PSX SCPH-7502 - Laser działa,płyta się nie kręci

02 Lip 2017 09:28 885 2
  • Poziom 2  
    Witam a więc mam konsolę jak w tytule.Problem w tym,że gdy wkładam płytę to laser zaczyna "czytać" płytę ale ona się nie kręci.Gdy włączam konsole silniczek odrobinę się porusza.Jeżeli sam zaczynam kręcić płytą to konsola zaczyna coś z niej czytać i słychać że laser pracuje.Sprawdziłem i silniczek nie jest spalony bo na zewnętrznym zasilaniu działa.Nie wiem co może być zepsute więc liczę na waszą pomoc
  • Poziom 11  
    Warunkiem obracania się płyty w tym modelu jest właściwie zogniskowana wiązka lasera, dopiero odbity promień od płyty który trafi do zespołu fotodiod uruchamia napęd płyty.Pytanie w jakim stanie jest soczewka głowicy lasera, czy głowica lasera wraca na pozycję początkowa po wcześniejszym jej ręcznym przesunięciu? Świecenie lasera nie świadczy jednoznacznie o jego sprawności.Czy przypadkiem nie był wymieniany talerzyk mocowania płyty, bo jeśli tak to czy jest obecnie na właściwej wysokości?
    Ręcznemu obracanie płyty towarzyszą charakterystyczne dźwięki które są niczym innym jak próbą właściwego zogniskowania wiązki lasera, jeśli zakończy się powodzeniem płyta zacznie się obracać, a jeśli nie to mamy no disc.
    Można podjąć próbę zwiększenia prądu lasera (potencjometr na płycie głównej), jeśli nie pomoże pozostaję wymiana lasera.
  • Poziom 25  
    mi-cha-el napisał:

Można podjąć próbę zwiększenia prądu lasera (potencjometr na płycie głównej), jeśli nie pomoże pozostaję wymiana lasera.

Sposób ten swego czasu był bardzo popularną "metodą" naprawy zespołu lasera w PSX. Niestety należy mieć świadomość, że nawet jeśli uda się uzyskać jakąkolwiek poprawę, to jest to efekt bardzo chwilowy. Zwiększenie (z reguły na zasadzie eksperymentu) prądu diody lasera spowoduje jej gwałtowne "zużycie", a co za tym idzie niemal całkowity zanik emisji.

Polecam zablokować czujnik otwarcia klapy i poobserwować zachowanie soczewki lasera (bez płyty). Po włączeniu konsoli z zablokowanym czujnikiem soczewka powinna ogniskować się. Jeśli chodzi o naprawę tego lasera, to raczej należy rozważyć wymianę, przynajmniej samej optyki.