Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell Latitude D630 - Jak wyczyścić laptopa?

02 Lip 2017 13:09 1248 16
  • Poziom 5  
    Muszę wyczyścić w środku mojego laptopa, i chyba nie wiem, jak to zrobić, żeby go nie zepsuć, więc proszę o pomoc. Na co trzeba uważać? Czy wystarczy doświadczenie z komputera stacjonarnego, czy to jednak bardziej skomplikowana sprawa? I takie pytanko poboczne: jak często powinno się to robić? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  • Poziom 24  
    W stacjonarnym wystarczy odkręcić 2 śrubki i zdjąć bok obudowy, laptopa musisz rozebrać prawie całego.

Czyścisz wtedy gdy temperatury są zbyt wysokie, częściej nie ma sensu.
  • Poziom 1  
  • Red. Komputery FAQ
    @up tu nie ma dolnej pokrywy to d630! Termopady też są na mostku i jak jest dyskr. GPU to i na GPU.

Raz na rok można czyścić. W D630 ściągasz klawiaturę (ściągając plastik tam gdzie włącznik i regulację głośności), odpinasz klapę matrycy i ją odkręcasz. Odpinasz taśmy i ściągasz palmrest. Masz wtedy dostęp do układu chłodzenia.

Czy możesz coś zepsuć? Zawsze taka szansa jest...
  • Poziom 34  
    Tak ciężko użyć google, albo poszukać na youtube? Masz tu film, który prowadzi za rękę:

https://www.youtube.com/watch?v=9xqoiBql7xE

I lekko przyspieszony: https://www.youtube.com/watch?v=RsK8ejnaACA

A szczególnie na tym drugim widać warstewkę kurzu między radiatorem a wentylatorem. W większości przypadków wystarczy są usunąć, przedmuchać radiator i złożyć - na upartego nawet pasty termoprzewodzącej nie trzeba wymieniać, choć przy okazji warto to zrobić.
  • Poziom 5  
    Bartusjusz napisał:
    Czyścisz wtedy gdy temperatury są zbyt wysokie, częściej nie ma sensu.

Czyli nawet raz na kilka lat? :O
  • Poziom 1  
  • Red. Komputery FAQ
    W nowszych dell'ach owszem jest klapa dolna.
    W tym przypadku wiem z doświadczenia bo trochę D630c (w zasadzie to samo) przerobiłem. W sumie to łatwo je się rozbiera. W końcu to legendarne modele.
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Dzięki, czyli jak rozumiem cudów-niewidów nie ma, to zupełnie praktyczny sprzęt? Tylko podważyć klawiaturę i robić swoje?
  • Poziom 16  
    1. Zdejmujesz plastik między klawiaturą a ekranem.
    2. Klawiaturę odkręcasz, następnie powinna dać się przesunąć w kierunku matrycy.
    3. Delikatnie podnosisz, odpinasz taśmę klawiatury i już widzisz płytę główną.
    4. Możesz rozbierać dalej o ile jest konieczność - demontujesz klapę z matrycą, odkręcasz górę obudowy.
  • Poziom 5  
    Dzięki wielkie za pomoc, jutro, a może nawet jeszcze dzisiaj biorę się za czyszczenie. Mam nadzieję, że z tego kurzu ze środka nie powstały jeszcze inteligentne formy życia :p Jakbym miała jakieś problemy w trakcie, to podbiję temat.
  • Poziom 5  
    Właśnie czyszczę z tatą lapka i mamy problem dostać się do radiatora, a w zasadzie do jego najbrudniejszej części. Przy odkręcaniu śrub odchodzi wszystko. Olać go czy robić? A jeśli robić, to jak?
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    No właśnie nie, wentylator wygląda na przyklejony, a radiator (tzn. ta miedziana nieregularna część) nie daje się odkręcić, bo razem ze śrubami podnosi się płyta główna, do której są przykręcone. A fragment radiatora, który zawsze jest najbrudniejszy, jest niedostępny tak łatwo.
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Tata się uparł, że dalej nie robimy i dajemy fachowcowi. Trochę za późno się za to wzięłam, powinnam pół roku temu, ale wtedy liczyła się tylko matura. Mój mózg pracuje normalnie dopiero od niedawna :/

Dodano po 15 [minuty]:

W każdym razie dziękuję za pomoc :)