Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podpalona instalacja fotowoltaiczna

02 Jul 2017 14:43 2913 5
 • Level 11  
  Parę dni temu jakiś wandal podpalił mi panele fotowoltaiczne. Wyglądało to tak: https://www.youtube.com/watch?v=68WoRRWI9_Y Cztery środkowe panele dostały najmocniej bo pod nimi była zamontowana skrzynka przyłączeniowa z bezpiecznikami. Pozostałe paliły się tak jak na filmiku. Nie widać na nich specjalnie śladów uszkodzeń. Wczoraj był pan z ubezpieczalni i ocenił wzrokowo że cztery środkowe są do wymiany. Moje pytanie brzmi tak: Czy płonąca benzyna mogła wyrządzić pozostałym panelom jakieś szkody których nie widać na pierwszy rzut oka? Czy mogły się przegrzać co wyjdzie dopiero za jakiś czas? Nie wiem czy się odwoływać od decyzji likwidatora szkody, czy wymienić tylko te widocznie uszkodzone panele.
 • TermopastyTermopasty
 • Level 33  
  Nadpalone kable i puszki na panelach wytrzymają deklarowane 25 lat? Oringi konektorów też?
  Moim zdaniem wymieniać wszystko, bo przez kilka sekund było narażone na temperaturę przekraczającą dopuszczalną. Nawet jak nie widać zmian, to nastąpiło zmniejszenie trwałości.
 • TermopastyTermopasty
 • Level 12  
  Ubezpieczyciel jak i likwidator zrobi wszystko aby zaniżyć odszkodowanie. Odwołaj się od decyzji a jak oni będą na swoim to musisz na swój koszt oddać to do rzeczoznawcy, który podpisze się pod opinią, że panele są uszkodzone na wskutek pożaru i należy je wymienić wszystkie. Potem z tym idziesz do sądu i wyrok będzie na Twoje.
 • Level 16  
  No widziałem ten filmik i zawsze polecam znajomym .Ogrodzenie choćby siatką ,system alarmowy i tak jak u ciebie kamerka zawieść nie zna granic.
 • Level 2  
  Jak człowiek z ubezpieczalni ocenił przydatność pozostałych modułów do pracy? Jeśli organoleptycznie czyli "oczami swemi" i "palcyma: to żadna ocena.
  Pewność czy działają, będzie dopiero po sprawdzeniu parametrów pod obciążeniem, kamerą termowizyjną i odpowiednimi miernikami.
  Moduły są hermetyzowane, jeśli kupiłeś standardowe moduły o mocy 250-280Wp i wymiarach okolo 1,65m x 1m, to warstwa tylna modułu jest z folii EVA - kopolimeru octanu winylu i na ogień ona odporna nie jest. Moduł wytrzyma temperaturę do 100 stopni Celsjusza i to 100h (są testowane co któraś sztuka w procesie produkcji), przy założeniu grzania go od frontu czyli szyby.
  Hermetyzację w tańszych przypadkach dopełnia silikon a tu także można założyć że na pewno nie był odporny bardziej niż moduły na temperatury.
  Jeśli moduły masz uziemione to przedostanie sie wilgoć do ramy i zbieleje, popracuje rok max dwa po drodze lawinowo gubiąc moc znamionową.
  Nadtopiony moduł może się przegrzewać co też go szybko wykluczy z produkcji.

  Poza tym - jeśli te 4 moduły o których wspominasz pracowały w stringu z tymi które zostaną, bo ubezpieczalnia się nie zgodzi na wymianę to musisz kupić identyczne żeby zachować maksymalną efektywność pracy tych co zostały. Jeśli instalacja pracuje już kilka lat to może to być niewykonalne, jeśli kilka miesięcy to nie ma problemu. Ale na tej podstawie możesz próbować się odwoływać i wymieniać cały string.
 • Level 11  
  Na szczęście ubezpieczyciel podszedł do sprawy fachowo. Po tym jak usłyszał że panele trzeba wysłać na specjalistyczne badania które kosztują 300 zł od sztuki plus rozbiórka i transport, ubezpieczyciel wypłacił pieniądze na 12 sztuk nowych paneli, plus instalacja. Także jestem zadowolony.