Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

citroen xara picasco 2008 rok - brak oświetlenia wewnętrznego przód i tył .

03 Lip 2017 16:32 411 2
  • Poziom 2  
    Witam ,mam xare picasco po liftingu 1.6 16v 2008rok, Przestały działać mi lampki wewnętrzne przód i tył w reakcji na otwarcie których kolwiek drzwi i na centralny zamek.Po zamknięciu drzwi powinny świecić kilka sekund i stopniowo wygasać.Lampka ma z przodu trzy żarówki i każdy swój włącznik ,tylna jeden włącznik dla jednej żarówki.Ręcznie po włączeniu stacyjki działa przód i tył tylko na ręczne włączenie.Z przodu i z tyłu do lampek dochodzą po trzy przewody .Na tyle na ile mogłem sprawdzić połączenia lampek np. przednich z tymi trzema żyłami ,to na jeden pin dochodzi plus po włączeniu stacyjki na drugi pin dochodzi minus i na tym mogę załączyć pojedynczo trzy żaróweczki w lampie ,natomiast jeśli są wyłączone to środkowa żarówka łączy się z pinem trzecim ,jakby miał dostać regulowane napięcie z stopniowym wygaszaniem po czasie.Krańcówki w drzwiach są sprawne ,bo sygnalizują na desce które drzwi są otwarte.Jeśli mogę poskładać informacje z różnych żrudeł ,to mógłbym powiedzieć,że steruje wszystkim BSI,ale nie wiem czy jest do tego oddzielne zabezpieczenie lub jakiś przekażnik, bezpieczniki sprawdziłem te na wyłączonej stacyjce ,szukałem części schematu do lampki do tego rocznika ,bo jeszcze starsze modele mają inne rozwiązania i jak są schematy to tylko do jeszcze starszych roczników.Wyczytałem też,że mogąbyć jakiejś kody błedów w komputerze,ale wyłączałem już akumulator do resetu i to też.nie pomogło.Chyba temat wyczerpałem .Może ktoś miał już taki problem ,prosiłbym o pomoc jakiejś wskazówki .Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Tak jak piszesz, zarządza tym BSI. Oświetlenie wewnętrzne masz na jednym bezpieczniku z przednim gniazdem zapalniczki. BSI kontroluje co się dzieje też m.in przez pomiary rezystancji przy obciążeniu instalacji. Czy nie było ostatnio żadnych zmian w instalacji; np zmiana radia na inne, dołożenie nieoryginalnego sprzętu wpiętego do instalacji. Bardzo często z takich "błahych" powodów "głupieje" BSI i coś tam włączy, coś wyłączy, lub coś nie działa. Drugie to wilgoć w BSI i złączach. BSI jest niedostatecznie zabezpieczony fabrycznie przed wilgocią. Korodują też od wilgoci; a bardziej od zimowej solanki :) styki połączeniowe i tam też trzeba zajrzeć czy nie dzieje się coś złego. W najgorszych przypadkach to wymiana BSI razem z programowaniem od początku w ASO. Ale uważam że jak się w miarę szybko zauważy problem z wilgocią w BSI i jego złączach to można to dobrze zabezpieczyć.
    Proszę zerknięcie w tę stronę.
  • Poziom 2  
    Witam .Dziękuję za wskazówki,pójdę w tym kierunku ,mam xarę od roku i w sumie nic w nim nie przerabiałem ,z tym oświetleniem wyszło nie wiem nawet kiedy,kupiłem go jak miał nakręcone już 220 tyś km,wymieniłem już komplet ze sprzęgłem ,komplet z temperaturą chłodzenia czyli czujnik z termostatem i obudową,ale to chyba po normalnych warunkach eksploatacyjnych.a tak oprócz regularnej wymiany oleju ,rozrządu nic na razie się nie działo ,teraz nagle z tym oświetleniem wewnętrznym wyskoczyło.Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.