Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Sharp LC40LE830E - Brak obrazu. Podświetlenie, fonia działają.

03 Lip 2017 17:39 2793 19
  • Poziom 16  
    Witam
    Dostałem za darmo od znajomego uszkodzony telewizor Sharpa. Jego problem to czarny ekran po włączeniu, podświetlenie startuje. Dźwięk, sterowanie, wszystko inne działa. Znajomy oddał go do serwisu, który wykazał uszkodzony T-Con i prawdopodobnie matryca (nie ma trochę do tego serwisu zaufania). On jednak zdecydował się na zakup nowego, a uszkodzony trafił do mnie. Da żadnego innego serwisu go nie oddam, bo i tak nie mam nic do stracenia, a wręcz przeciwnie - mogę zyskać dodatkowe doświadczenie i nową wiedzę.

W serwisówce nie znalazłem nic ciekawego. Na wejściu T-Cona występują poprawne napięcia.
    Po odłączeniu dwóch taśm od matrycy na ekranie pojawiły się pionowe kolorowe pasy.

Sharp LC40LE830E - Brak obrazu. Podświetlenie, fonia działają. Sharp LC40LE830E - Brak obrazu. Podświetlenie, fonia działają. Sharp LC40LE830E - Brak obrazu. Podświetlenie, fonia działają.

Kolejną rzeczą jest mrugająca dioda na Main Board obok procesora (niestety w manualu nie ma nic o niej).

Jakie pomiary/testy mógłbym wykonać aby potwierdzić uszkodzenie danych podzespołów?

---------------------------
    Matryca: LK400D3GW50Y
    T-Con: RUNTK4909TP
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Sciągnij z tematu ,to forum Link_sharp LC-40LE830E - Brak podświetlenia, doskonały SM treningowy pod to chassis
    - str.33 opisano złacze 41-pin. z Main > na T-con P2601
    - od Str.75 opisy błedów ...wyswietlanych w tr. Stby

Zazwyczaj objaw opisany to uszkodzenie T-con.
    To model na chassis KF7333 (patrz sticker na Main)

Sam T-con dość rozbudowany,
    - 2x duże układy (Pixeworks PA131GD i LR38BH5) + kilka mniejszych , obudowa QFN
    np. IC6201, IC7002, IC6210 (code ADP)
    *prawa strona T-con
    - brak opisanych pkt. pomiarowych, jak to jest standartowo na innych T-con
    - brak danych , datasheet pod owe układy (same opisy układów, często code od Sharp)) też nie pozwala na pomiary
    - jest układ Maxim QFN48 (4x 12pin) ?

Powodują ,że cena (ebay) nowego T-con jest od 70.Euro- 110.$
    * wymiana T-con nie daje 100% gwarancji, że naprawa zakończona sukcesem

Sharp LC40LE830E - Brak obrazu. Podświetlenie, fonia działają.

Ten T-con uzywano w modelach 40, 47.. LC-60LE835U pod org. matryce Sharp Quattron (Sharp's Quattron technology)

p.s
    Uboga serwisówka Link

Co do matrycy , org.Sharp to temat Link_ to forum

T-cony pod matryce Quatttron sa wykonane podobnie (brak opisów na płycie)
    *mniej więcej te same układy scalone, np.:
    RUNTK4512TPZA-CPWBX4512TPZA
    RUNTK4910TP (QPWBX778WJN2)
  • Poziom 16  
    Dziękuję serdecznie za wyczerpującą i rzeczową odpowiedź.

Znalazłem osobiście T-Cony o identycznej nazwie, ale wyciągane z innych telewizorów:

LCD-60LX830A
    LCD-46LX830A
    LCD-52LX830A

Wszystkie wyglądają identycznie jak moja, mają jednakowe opisy na płytce. Co prawda znajdują się na drugim końcu świata i są to second-handy, ale kosztują 37$ każdy, a że i tak to jest jedyny sposób na sprawdzenie TV to zamówiłbym je w tym momencie, ale tu pytanie do Pana - czy podejdą one do tej matrycy?

Sharp LC40LE830E - Brak obrazu. Podświetlenie, fonia działają.
  • Spec od monitorów
    Powinny pasować , być moze wsad w EEprom na T-con > będzie wymagał podmiany na ten ze starego T-con.

Zczytaj wsad starego (zachowaj) i potem nowego porównaj.

Podaj opisy z obudów ukł. scalonych i ich nr.poz. na płytce
    np. IC8455 464M podobno to 24c64
  • Poziom 16  
    lisek napisał:
    Zczytaj wsad starego (zachowaj) i potem nowego porównaj

W jakim sensie? Chodzi o fizyczną podmianę układów scalonych?

lisek napisał:
    Podaj opisy z obudów ukł. scalonych i ich nr.poz. na płytce
    np. IC8455 464M podobno to 24c64

Chodzi o wszystkie jakie są, czy tylko tego EEprom`a?
    IC8455 znajduje się na Main Board, a nie na T-Conie. Z manuala wynika, że to właśnie EEprom, ale jego nazwy na obudowie nie mogę znaleźć w internecie. Zapisano na nim 464M 51E3 01
  • Spec od monitorów
    Podaj te układy z T-con.
  • Poziom 16  
    IC7002 9674E
    IC6207 BKX B CS
    IC6203 200WNA1
    IC6201 MAX17126A
    IC6210 ADP NAT
    IC5203, IC6202 091037
    IC6801 BD8124
    IC5803, IC5501, IC4909 25Q80BVNIG
    IC6205 G25 BEP
    IC6206, IC6208 G18 BJH
    IC5503, IC4902 3126C
    IC4801 LCX 157 D108
    IC4804 LCX08 G115
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    IC7002 to Gamma+ VCOM driver MAXIM 9674E Link
    * czasem jest G1601A (GMT1601A) Link
    * Vcom ma dla paneli 40" 7,35V / * jak np. ten poniżej

Bywał na Samsung UE40D5000
    T-con: V460HJ1-C01
    Panel: LD400BGC-C2

Wg. opisu Link znajdziesz wartość Vcom
  • Poziom 16  
    lisek napisał:
    IC7002 to Gamma+ VCOM driver MAXIM 9674E Link

Bywał na Samsung UE40D5000
    T-con: V460HJ1-C01
    Panel: LD400BGC-C2

Tego z mojej płytki mam wlutować do tej nowej?
  • Spec od monitorów
    Nie kol. na razie daj sobie spokój.
    Poczekaj na dostawę nowego , wstaw i zobacz efekt.
  • Poziom 16  
    Czyli bez różnicy od którego z wymienionych wcześniej telewizorów zakupie tego T-Cona? Jeśli tak to odrazu zamawiam. Niestety minimum 20 dni sobie poczekam.

Czyli reasumując - jak dostanę już płytkę to instaluje ją. Jeśli wszystko będzie w porządku to jesteśmy w domu, a jeśli nie to sprawdzam wartość Vcom. Jeśli się nie zgadza to przedkładam scalaka ze starej do nowej, tak?
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Musi być taki sam jak Twój
    - + opisy ze stickera obok napisów na druku (prawy róg), patrz moje foto. z odp.
    RUNTK.../CPWBX....
  • Poziom 16  
    Witam ponownie po przerwie.

Płytkę dostałem dzisiaj i właśnie ją zamontowałem. Efekt po uruchomieniu taki sam jak w temacie.

Mam porównać napięcia na tym scalaku?

Kilka tygodni temu wartość pomiędzy Vcom, a masą wynosił 5,96V. Mam go porównać z tym nowym?
  • Poziom 16  
    W nowym T-Con'ie wartość Vcom wynosi 5,93 V, więc jest prawie identyczna.

Dalej zastanawia mnie tylko mrugająca dioda na Main Board obok procesora.
  • Poziom 16  
    lisek napisał:
    Zazwyczaj objaw opisany to uszkodzenie T-con.
    To model na chassis KF7333 (patrz sticker na Main)

Jest jakiś sposób na wykluczenie, że to matryca jest uszkodzona? T-Con raczej wykluczony. Mam możliwość kupienia jeszcze płyty głównej do niego, ale nie chciałbym wyrzucić pieniędzy w błoto.
  • Poziom 22  
    U mnie padł nand na T-con zbyt duzo bad bloków wyskoczyło i sie soft posypał po wymianie nand na nowy zaprogramowany wszystko ok.
  • Poziom 16  
    tomasz wojcicki napisał:
    U mnie padł nand na T-con zbyt duzo bad bloków wyskoczyło i sie soft posypał po wymianie nand na nowy zaprogramowany wszystko ok.

T-Con właśnie wymieniony cały, ale brak reakcji. Na płycie głównej coś programowałeś?
  • Poziom 22  
    Przepraszam troche się zapędziłem i opowiadam o 40LE810E gdzie jest inny t-con z nandem. Przepraszam
  • Poziom 16  
    Witam czytelników po przerwie.
    Wziąłem się w końcu w garść i w tym tygodniu dostałem przesyłkę z Chin. Zawartość - płyta główna.
    Zapytacie, czy pomogło... a i owszem :D. Telewizor śmiga jak nowy.
    Płyta znaleziona po oznaczeniach u "majfrienda" z Chin. Cena? 100 zł i miesiąc czekania.

Niestety nie wiem co uległo uszkodzeniu na starej płycie, ale ważne, że nowa działa.

Sharp LC40LE830E - Brak obrazu. Podświetlenie, fonia działają. Sharp LC40LE830E - Brak obrazu. Podświetlenie, fonia działają.

Miesiąc później:
    Wszystko nadal działa jak należy.
  • Poziom 16  
    Wymiana płyty głównej na nową (używana z Chin, 3x tańsza niż w Polsce). T-Con był sprawny.