Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik wilgotnościowy pompą do nawadniania

Corvax2 04 Lip 2017 13:26 432 4
  • #1 04 Lip 2017 13:26
    Corvax2
    Poziom 4  

Koleżanki i Koledzy

Ponieważ jestem całkowicie zielony z elektroniki mam prośbę o pomoc jak mógłbym złożyć prosty czujnik wilgotności gleby w doniczkach, który po spadku wilgotności ziemi załączałby akwarystyczną pompkę wody chodzącą na 220 V.

Mam już złożony cały system nawadniania w taką właśnie pompką. Działą. Całość jest sterowana włącznikiem czasowym wtykanym w gniazdko elektryczne i włącza się codziennie o określonej godzinie na 10 minut. Kwiatki dostają porcję wody. Wszystko to przygotowałem na czas urlopu. Ale po kilku dniach opadów zauważyłem, że wszystko prawie pływa i dolewanie kolejnej porcji wody może tylko pogorszyć sytuację. Chciałbym więc aby w mój "system" włączyć jeszcze czujnik wilgotności, tak aby o tej określonej godzinie pompka włączyła się tylko wtedy jeśli ziemia będzie sucha.

Na aliexpress widziałem sensory FC-28. Na YT obejrzałem, że fajnie to działa i można ustawić poziom wilgotności po którym zapala się diodka (OUT). Fajnie. Tylko co z tym zrobić, żeby w wyniku tego sygnału włączała się ta pompka 220V i podlewała kwiatki. Czyli miałbym dwa włączniki w systemie. Ten czasowy i drugi wilgotnościowy. Kwiatki dostawałyby wodę tylko jeśłi oba się włączą jednocześnie. Ludzi to podpinali do jakiegoś Arduino i coś programowali ale to na razie całkowicie poza moim zasięgiem umiejętności a urlop tuż tuż :/

Czy ktoś byłby w stanie łopatologicznie mi podpowiedzieć co konkretnie kupić i jak to połączyć. Przy czym to musi być baaaardzo proste. Ja nie mam pojęcia o elektronice i tylko raz w życiu coś lutowałem (kabelek z kabelkiem :)).

Z góry dzięki!

0 4
  • #3 10 Lip 2017 11:31
    Corvax2
    Poziom 4  

Dzięki za podpowiedź. Nie wiem dlaczego zupełnie mi się takie rzeczy po hasłach w google nie wyszukiwały. Widać to jakaś nisza :)

Kupiłem i podłączyłem. Chyba dobrze bo już raz się włączyło tylko mam wrażenie, że załączanie napięcia do pompy jest dość przypadkowe. W trybie testowym niby działa choć potrafi nie włączyć pompy z powodu wystarczającej wilgotności a za parę sekund już włączyć. Chyba kluczem jest odpowiednie wyregulowanie potencjometrem poziomu wilgotności. I tu okazuje się, że metoda prób i błędów jakoś słabo się sprawdza a instrukcja jest wyjątkowo lakoniczna.

Czy ktoś może używał i ma jakieś doświadczenia?
    U mnie regulator czasowy (taki prosty w gniazdku) puszcza napięcie o zadanej godzinie na 15 minut. Po włączeniu napięcia, na M173 zapala się czerwona dioda (OFF) i tyle. Czy to oznacza, że on już zmierzył wilgotność gleby i po prostu jest w trybie "wyłączony"? Bo z kolei jeden raz się zdarzyło, że świeciły dwie diory czerwona i żółta (WAIT). I to już by miało sens, że zmierzył, była wystarczająca wilgotność i przeszedł w tryb pauzy do czasu następnego pomiaru. Ale na ogół świeci się sama czerwona i to przez całe 15 minut. Jakoś nie mam zaufanie do całości mojego sytemu.

0
  • Pomocny post
    #4 10 Lip 2017 14:04
    zyzy52
    Poziom 26  

Być może, czas zegara (15 minut) jest za krótki, bo czujnik może być w tym czasie w stanie "opóźnienia" 18-30 min. albo te czasy niekiedy zachodzą na siebie i wtedy załączy na chwilę. Tylko tak przypuszczam, bo nie miałem do czynienia z automatyką podlewania.

0
  • #5 10 Lip 2017 15:05
    Corvax2
    Poziom 4  

Dzięki ponownie.
    Też podejrzewałem, że krótki czas może stanowić problem. Trudno jest coś stwierdzić bez doświadczenia z tym urządzeniem. Tak czy inaczej dzięki.
    Dziś zostawiłem na cały dzień włącznik wilgotnościowy pod napięciem i zobaczę wieczorem czy w dzień się woda lała czy nie. Być może zmienię ustawienia i np. włącznik czasowy zaprogramuję na włączenie na kilka godzin w nocy i wtedy wilgotnościowy nich robi co uważa za stosowne :)

0