Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rdzeń do spawarki MMA /Tig ocencie.

Katoo 04 Lip 2017 14:45 939 5
  • #1 04 Lip 2017 14:45
    Katoo
    Poziom 17  

Witam, chcę sobie złożyć w pierwszej kolejności spawarkę MMA ,a potem doposażyć ja w tiga , dziś zakupiłem takie trafo, powiedzcie nada się? Nie wiem też jaki drut zastosować na pierwotne uzwojenie ,a jaki na wtórne? Czy ktoś wie jakie mocy jest to trafo i czy się nada? Znajdę jakiś program żeby obliczyć ilość zwoji na pierwotne i wtórne uzwojenie dla tego transformatora? Z tego co się orientuje to na wyściu ma być 70V, jestem w trakcie zakupienia mostka 200A do spawarki. Dodam że spawarka na 230V.

0 5
  • #2 04 Lip 2017 23:35
    fuutro
    Poziom 43  

Z tego bedzie w przybliżeniu 600VA mocy. Lepsze by było mieć z 4 razy więcej przekroju rdzenia. Tu masz ok 5*5,5cm.
    Spawarkę MMA jak najbardziej z takiego typu trafa zrobisz i to prosto ale TIG to mocno się skomplikuje. Jaki masz budżet?

0
  • #3 05 Lip 2017 15:36
    Katoo
    Poziom 17  

Zakupiłem już mostek prostowniczy z 2 diod prostowniczych 200A i do tego 2 tyrystory 200A, chcę mieć sterowalny mostek. Do tego mam także statecznik z lampy ulicznej bo wyczytałem na elektrodzie wątek o pilocie żeby lepiej spawało Rdzeń do spawarki MMA /Tig ocencie.
    Tutaj schemat, co do budżetu na razie nie mam określonego, chcę żeby posłużyła mi lata , więc jak coś będzie droższe to poczekam z kupnem. Do układu podnoszenia napięcia dla tiga myślę zastosować cewkę wysokiego napięcia z golfa2 bo taką posiadam oraz układ AVT z ne555 (tylko nie pamiętam jaki) Myślę że tutaj trza by było podzielić napięcie na 2 rdzenie i pierwotne i wtórne. Lecz nie mam pojęcia ile tam ma być zwoji oraz o jakiej średnicy. Czy ktoś może posiada sterowanie do mostka tyrystorowego? Chciałbym też mieć możliwość podglądu prądu podczas spawania. Wiadomo że trza będzie dorobić chłodzenie kolby tiga , zakupić butlę ,reduktor, elektrozawór no i pedał by się przydał. Ale za ten rdzen dałem tylko 15zł więc jak będe na złomie coś fajnego może znajdę, za mostek z radiatorami 100zł. Na razie MMa priorytet ,a dopiero jak zacznie spawać to Tig.

0
  • #4 07 Lip 2017 14:58
    Katoo
    Poziom 17  

Panowie z moich obliczeń wynika że transformator ma przekrój rdzenia 27,5cm2, po podstawiałem to do wzoru wyszło mi że na pierwotnym ma być 358/2 kolumny oraz na wtórnym 108/2 kolumny, czyli 179 na pierwotnym oraz 54 na wtórnym. Chcę mieć na 2 kolumnach to rozłożone , bo wyczytałem że tak lepiej.Nie mam tylko pojęcia jakiej średnicy użyć drutu oraz płaskownika. Czy ktoś mógłby mi doradzić? Czy dodać dodatkowy dławik do wygładzenia ? Czytałem że powinien być nawinięty takim samym przekrojem co wtórne.

Dodano po 7 [godziny] 21 [minuty]:

Witam dziś przyszedł pół mostek prostowniczy razem z radiatorami, czy nie za słaby będzie taki mostek?

0
  • #5 08 Lip 2017 13:44
    fuutro
    Poziom 43  

Na rdzeń musisz sobie zrobić karkasy pod uzwojenia najlepiej z tekstolitu. Drut nawojowy - przyjmij gęstość prądu nawet 3A/mm^2. Raz większy przekrój rdzenia by się chociaż przydał ;)

0
  • #6 08 Lip 2017 14:34
    Katoo
    Poziom 17  

Tak tak, oczywiście że karkasy:) Bo by mogło dojść do otarcia drutu i wtedy do przebicia. Co do drutu jeżeli przyjąć 3A/mm^2 ,czyli dla uzwojenia wtórnego gdybym chciał 150A 70V to daje nam 50mm^2? Dobrze to liczę? Mówisz Lepiej się pozbyć tego rdzenia?

0