Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux EWI1235 - Po naprawie programatora miga dioda start

satanistik 04 Jul 2017 16:55 2811 11
 • #1
  satanistik
  Level 27  
  Pralka jak w temacie, uszkodzony był układ zasilacza oraz 2 x UL2004 i oporniki 220Ω w bramkach triaków. Po naprawie na wyświetlaczu nie ma błędów, wszystkie ustawienia programów działają, ale pralka nie startuje. Miga dioda na przyciskiem startu. Gdy dmuchnę w presostat elektroniczny (są tam dwa) to zamyka się zamek drzwi i zapala się kontrolka zaryglowania. Na żadnym programie nie mogę uzyskać startu.
 • #2
  TONI_2003
  Moderator
  satanistik wrote:
  uszkodzony był układ zasilacza oraz 2 x UL2004 i oporniki 220Ω w bramkach triaków. Po naprawie na wyświetlaczu nie ma błędów, wszystkie ustawienia programów działają, ale pralka nie startuje. Miga dioda na przyciskiem startu.

  Przybliż nam jak to wygląda na dobrych zdjęciach i to dla obu stron PCB :D
 • #3
  satanistik
  Level 27  
  Electrolux EWI1235 - Po naprawie programatora miga dioda start Electrolux EWI1235 - Po naprawie programatora miga dioda start Electrolux EWI1235 - Po naprawie programatora miga dioda start

  Ogólnie zasilacz jest to dwu napięciowy 5V i 12V i dodany jest układ stabilizacji na dwóch tranzystorach NPN, diodzie Zenera, dwóch diodach krzemowych i opornikach. ULN2004 oberwały gdyż sterują triakami, a przy awarii zasilacza wzrosło napięcie bramkowe - nie ma tu separacji więc jest to możliwe. Padły wszystkie oporniki 220Ω i 47Ω w bramkach.

  Procesor nie wywala błędu więc nie wygląda to na uszkodzenia. Są tu dwie pamięci 24c64 - trochę dużo jak na ustawienia i stan programu. Komunikacja z pamięciami działa bo po zwarciu szyny i2c jest błąd przy starcie a w trakcie działania nie da się wybrać programu. W momencie próby startu programu na szynie jest komunikacja, ale nie analizowałem jej dokładnie.

  Może sterownik się zablokował - do innych modeli są procedury resetu po błędzie.

  Podmieniłem jeszcze presostat elektroniczny, nie podejrzewałem go ale w sterownikach mikroprocesorowych zachowanie układu to w 90% fantazje programisty więc nigdy nie można być pewnym. Oczywiście nic to nie dało.
 • #4
  iskrownik
  Moderator of Home appliances
  satanistik wrote:
  a przy awarii zasilacza wzrosło napięcie bramkowe - nie ma tu separacji więc jest to możliwe. Padły wszystkie oporniki 220Ω i 47Ω w bramkach.
  Bądź swiadom tego, że to blokada drzwi spowodowała takie spustoszenia. Co sprzęt melduje w trybie serwisowym?
 • #5
  satanistik
  Level 27  
  No właśnie nie mam pomysłu jak w tym modelu wejść w tryb serwisowy. Blokadę sprawdzałem - jest tu taka z cewką, po dmuchnięciu w presostat elektroniczny blokada załącza się oraz potwierdza się zaryglowanie lampką na panelu. To pewnie jakiś element zabezpieczenia programowego żeby nie otwierać pralki z woda, pewnie jest dość wysoko w priorytetach.
 • #6
  satanistik
  Level 27  
  Wiem że moduł to EWM2000Evo, wersja z dwiema pamięciami 24c64 ale jak wciskam dwa pierwsze klawisze i włączam zasilanie nic się nie dzieje. Dioda nie zaczyna migać.
  Próbowałem inne klawisze ale bez rezultatu - jest to panel z pokrętłem z prawej strony i klawiszem power oddzielnie.
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  satanistik
  Level 27  
  Poczytałem opracowanie o tej platformie - pdf z Google, jest to nietypowy panel z gałką po prawej stronie. Wg dokumentacji pokrętło powinno być na 1, przyciski działają bo w trybie na 0 wciskanie ich powoduje pojawianie się Err na wyświetlaczu, w trybie programu pozostałe przyciski powodują zapalanie diodek i zmianę czasu, start nie robi nic. Electrolux EWI1235 - Po naprawie programatora miga dioda startElectrolux EWI1235 - Po naprawie programatora miga dioda start

  Wg opisu pralka jest w trybie pause - w tym trybie można otwierać drzwi o ile poziom wody nie jest za wysoki. Tłumaczy to załączanie się rygla po dmuchnięciu w presostat elektroniczny.

  W Pdfie jest ciekawy opis tego modułu wraz z wykresami i schematami.

  Jak pykałem przyciskami na ślepo to wydaje mi się że migną mi błąd 51 czyli problem z triakiem silnika, niestety pralka stoi u znajomej i nie mogę sprawdzać na bieżąco.
 • #9
  iskrownik
  Moderator of Home appliances
  satanistik wrote:
  jest to nietypowy panel z gałką po prawej stronie.
  No to zrób zdjęcie panela , bo może inaczej się wchodzi w serwisówkę.
 • #10
  Piotr2608

  Level 40  
  Uśmiercony procesor - jak widzę wymieniłeś drivery ULN2004. Układy te sterowane są bezpośrednio z procesora. W skutek ich uszkodzenia mogło uszkodzić się któreś złącze I/O procesora. Możliwe też iż któryś z układów jest uszkodzony bo i z takimi przypadkami się spotkałem. Jedno jest pewne, przy takich uszkodzeniach zasilacz + drivery + triak mało prawdopodobne aby przeżył procesor. W jego okolicach jest kilka kondensatorów SMD. Sprawdź czy któryś nie ma zwarcia. Pralka nie jest po burzowa, po przepięciu?

  Przesyłam oprogramowanie:
 • #11
  satanistik
  Level 27  
  Nie znam historii pralki - znajoma przywiozła ją z Niemiec, możliwe że to procesor jednak nie mam ostatnio czasu nad tym posiedzieć. Szkoda tej pralki bo w ładnym stanie i do zabudowy.

  Błąd 51 był spowodowany uszkodzeniem triaka silnikowego, jednak po wymianie zawiesza się na 84 - sygnał zwrotny z triaka od pompy, sprawdziłem jest tam opornik
  470k, dwa oporniki 4,7k i wejście procesora, wszystko dobre, triak wymieniony więc pewni procek. Szczególnie że podstawowy pomiar tych pinów na zakresie "diody" daje różnice względem innych pinów.

  Zamówiłem płytkę na aukcji, szkoda tylko tej pracy ale doświadczenie się przyda ;-).
 • #12
  satanistik
  Level 27  
  Trochę tracę nadzieję ...

  Kupiłem płytkę ale na procesorze jest EWM2000EVO a w oryginale jest EWM2000NEW, przełożyłem pamięci U4 i U5 24c64 i nie działa, programy mają czas 1 min i wyskakuje E20. Może ktoś ma wsady?