Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VOLKSWAGEN POLO III 1.0 - Zasilanie zapalniczki z radia samochodowego

Elliopoul 04 Lip 2017 20:59 678 15
  • #1 04 Lip 2017 20:59
    Elliopoul
    Poziom 6  

Witam!

Posiadam radio samochodowe JVC Ks-FX453R. Jego plecy wyglądają tak jak na poniższym obrazku:

Charakter instalacji w Polo jest taki, że po wyłączeniu stacyjki i wyciągnięciu kluczyka w zapalniczce wciąż jest prąd a często zostają tam podpięte rzeczy co jest pracochłonne jeżeli chodzi o ciągłe wyciąganie.

Czy mogę prosić o pomoc w jaki sposób mogę wpiąć się w radio, aby zapalniczka wyłączała się po wyciągnięciu kluczyka (tak, jak to się dzieje z radiem)?

Dodatkowo, jeżeli chciałbym rozdzielić zapalniczkę pod deską rozdzielczą/panelem przednim tak, aby ta główna była zwykle pusta a w samochodzie były dwa inne gniazda (jedno w schowku pasażera i drugie w schowku na drobiazgi kierowcy) to czy powinienem stosować dodatkowe bezpieczniki na każdym z przewodów zasilających poszczególne gniazda?

Używane będą jedynie ładowarki - do telefonu, powerbanka i nawigacji. Więc jeżeli to wszystko byłoby na jednej linii z radiem w którym jest bezpiecznik 10A to czy powinienem któryś z bezpieczników w skrzynce wymieniać na większy?

Z góry dzięki za odpowiedź i przepraszam za poziom laika :)

0 15
  • #2 04 Lip 2017 21:50
    krychu0505
    Poziom 20  

Ja zrobił bym tak zostawił oryginalne przewody do zapalniczki. Jedynie "rozciął" + do zapalniczki wstawił przekaźnik, który by był uruchamiany po zapłonie sygnałem np. z radia właśnie (żółty kabelek). Wszystko to dla tego że przewody od zapalniczki są zwykle większego przekroju niż te od radia. ;) Jeśli chciałbyś dołożyć np. jeszcze jedno gniazdo to ten bezpiecznik, który już jest wystarczy.

0
  • #3 04 Lip 2017 21:57
    Elliopoul
    Poziom 6  

Ok dzięki za info!

Tylko jak ,,rozetnę'' + do zapalniczki i dodam przetwornik to czy nie pozostanie pierwotna wersja że prąd wciąż będzie dopływał przez oryginalny + do zapalniczki? Można zrobić tak, żeby uciąć oryginalny plus od zapalniczki i w jego miejsce wpiąć nowy, podłączony pod żółty przewód od radia?

0
  • #4 04 Lip 2017 22:03
    piotrekwoj1
    Poziom 35  

krychu0505 napisał:
    (żółty kabelek)

Nie przypadkiem czerwony

Pod 30 dajesz plus ten od zapalniczki, 87 to wyjście na zapalniczkę, 86 to masa, 85 - sterowanie z radia z czerwonego przewodu.

Dodano po 2 [minuty]:

Elliopoul napisał:
    Ok dzięki za info!

Tylko jak ,,rozetnę'' + do zapalniczki i dodam przetwornik to czy nie pozostanie pierwotna wersja że prąd wciąż będzie dopływał przez oryginalny + do zapalniczki? Można zrobić tak, żeby uciąć oryginalny plus od zapalniczki i w jego miejsce wpiąć nowy, podłączony pod żółty przewód od radia?

Po pierwsze to nie przetwornik a przekaźnik. Po drugie to jak podepniesz zapalniczkę pod radio to uszkodzisz inne elementy.

0
  • #6 04 Lip 2017 22:17
    Elliopoul
    Poziom 6  

Ok czyli czerwony daje zasilanie ze stacyjki (po przekręceniu kluczyka?) na radio i można go rozszczepić i poprzez przekaźnik podłączyć pod plus zapalniczki.

piotrekwoj1 napisał:
    Pod 30 dajesz plus ten od zapalniczki, 87 to wyjście na zapalniczkę, 86 to masa, 85 - sterowanie z radia z czerwonego przewodu.

Nie bardzo rozumiem o jakich oznaczeniach numerycznych piszesz :(

0
  • #8 05 Lip 2017 07:13
    piotrekwoj1
    Poziom 35  

Elliopoul napisał:
    Ok czyli czerwony daje zasilanie ze stacyjki (po przekręceniu kluczyka?) na radio i można go rozszczepić i poprzez przekaźnik podłączyć pod plus zapalniczki.

Nie, czerwony od radia jest tylko po to aby wysterować przekaźnik. To nie jest plus do zapalniczki. Czytaj posty ze zrozumieniem.
    Co do
    krychu0505 napisał:
    Są to oznaczenia wyprowadzeń przekaźnika jak na foto. VOLKSWAGEN POLO III 1.0 - Zasilanie zapalniczki z radia samochodowego

Z tym że wyjście do zapalniczki by musiało być 87a.

Akurat na tym rysunku tak 87a. Są różni producenci i różne oznaczenia, nie mogłem znaleść jak określa to norma.

0
  • #9 05 Lip 2017 13:42
    Elliopoul
    Poziom 6  

Dzięki za pomoc! Rzućcie proszę okiem na schemat i powiedzcie czy tak to ma wyglądać.

0
  • Pomocny post
    #10 05 Lip 2017 18:37
    piotrekwoj1
    Poziom 35  

Tak dokładnie.

0
  • #11 05 Lip 2017 18:45
    kkknc
    Poziom 41  

piotrekwoj1 napisał:
    Tak dokładnie.

Dokładnie nie.
    85 to masa, a 86 to plus. Tak jest prawidło. Jak włożysz przekaźnik z dioda zabezpieczającą to piękne zwarcie będzie. O tym że wyjście ma być na 87 a nie 87a już nawet nie wspominam. W powyższym układzie zasilanie będzie tylko bez włączonego zapłonu. Po włączeniu zniknie.
    Swój drogą nie myślałeś o wyłączniku.? Co takiego zrobiłem jednemu klientowi podwójny kołyskowy z wyborem czy z KL15 czy kl30. Innemu wstawiłem czasówkę na 10 minut. Po tym czasie gniazda były rozłączane. Chociaż przy sprawnym akumulatorze problemu z poborem nie ma.

0
  • #12 06 Lip 2017 08:45
    Elliopoul
    Poziom 6  

Według tego schematu przekaźnika załączonego przez krychu0505 to 30-87 jest stale zwarty natomiast 30-87A jest zwierany w momencie kiedy przez 86-85 przepływa sygnał.

kkknc napisał:
    O tym że wyjście ma być na 87 a nie 87a już nawet nie wspominam

Więc czy aby na pewno?

Jeżeli chodzi o inne rozwiązania to odpadają wszelakie przełączniki o których trzeba pamiętać a przekaźnik wydaje się najprostszym i automatycznym rozwiązaniem.

Potwierdźcie proszę finalnie jak to powinno być połączone.

0
  • #13 06 Lip 2017 09:12
    kkknc
    Poziom 41  

Na pewno. Budowa przekaźników i ich schemat nie zmienił się zawsze tak było. Powiększ sobie przedstawione zdjęcie. Ta masz schemat. Wejdź na Google czy do sklepu motoryzacyjnego by to potwierdzić w warsztacie samochodowym powiedzą ci to samo. Styk 30 i 87a jest zwarty, po podaniu napięcie na cewkę rozwiera się zwierając do 87.

0
  • #14 06 Lip 2017 09:18
    Elliopoul
    Poziom 6  

Z tego co widzę występują różne wersje w których 87 i 87a są zamienione miejscami. Patrząc na oznaczenia i podłączenie ze schematu, który narysowałem wszystko powinno być ok?

Jedynie 85 i 86 powinno być zamienione miejscami z tego co pisałeś.

0
  • Pomocny post
    #15 06 Lip 2017 09:58
    kkknc
    Poziom 41  

Nie ma różnych wersji. Jest jedną. Może być też przekaźnik bez 87a tylko z 87 w postaci jednego lub 2 pinów. Wszystko jest w numerach referencyjnych.

0
  • #16 08 Lip 2017 01:02
    Elliopoul
    Poziom 6  

Masz rację - na schemacie przekaźnika, który kupiłem normalnie zwarty jest 30-87a.

Jeżeli chodzi o kostkę ISO w radiu to ją sprawdziłem i po przekręceniu kluczyka w stacyjce prąd pojawia się na kablu ŻÓŁTYM.

Jak znajdę chwilę to podepnę przekaźnik i dam znać o efektach!

Dodano po 16 [godziny]:

Hej!

Wszystko się udało!

85-plus, 86 sygnał z ŻÓŁTEGO kabla kostki ISO, 30-87 plus z zapalniczki ;) wszystko działa pięknie! Dodatkowo na każdym odejściu do nowej zapalniczki zamontowałem w obudowie bezpiecznik 5A.

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc! Bardzo mi pomogliście :)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo