Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Dell D620 - jak wyłączyć start testowania

04 Lip 2017 21:50 1140 20
  • Poziom 23  
    Witam wszystkich. Dziś rozbieram laptopa Dell D620. Był rozkręcony dosłownie co do śrubki. Skręciłem go, a ponieważ przez jakiś czas była dołączona bateryjka z pod klawiatury to BIOS wrócić chyba do ustawień fabrycznych. Teraz przy starcie laptopa BIOS pyta czy wystartować diagnostykę. Gdzie w BIOSie to wyłączyć żeby nie pyta o to? Oczywiście mogę to ominąć wciskając F1, ale chciałbym żeby to się nie pojawiało.

• HelukabelHelukabel
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Przeczytaj jeszcze raz komunikat.
    Podłącz sprawny, oryginalny zasilacz.
  • Poziom 23  
    To dziwne. Zasilacz jest sprawny i oryginalny. Przed rozkręceniem laptopa taki komunikat nie wyskakiwał, a zasilacz cały czas jest ten sam.
  • Poziom 43  
    Nie zwarłeś czegoś w układzie zasilania przy składaniu?

Rozbierz jeszcze raz i sprawdź przed całkowitym złożeniem.
  • Poziom 23  
    Raczej byłem dość ostrążny przy rozkrecaniu i skręcaniu, no ale nie wiem, może co poszło nie tak.
  • HelukabelHelukabel
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    JaroFon napisał:
    To dziwne. Zasilacz jest sprawny i oryginalny. Przed rozkręcenie laptopa taki komunikat nie wyskakiwał a zasilacz cały czas jest ten sam

Wcześniej ktoś mógł już wyłączyć ten komunikat. Chyba, że po uruchomieniu systemu też są objawy (typu nie ładuje baterii tylko podtrzymuje) których wcześniej nie było.
  • Poziom 23  
    Oj to chyba już mamy odpowiedź. W tym laptopie jest uszkodzona bateria i system pokazuje ikonkę że "Nie odnaleziono baterii" to może to, pewnie w BIOSie było to wyłączone. Więc teraz pytanie gdzie to wyłączyć? No i jeszcze jedno. Skoro już mowa o zasilaniu to z ciekawości sprawdziłem wtyk zasilacza i zauważyłem że we wtyku nie ma bolca który wydaje mi się że powinien być.

• Pomocny post
    Poziom 30  
    Wyłączenie komunikatu powinno nastąpić po wciśnięciu F3 jak pojawi się komunikat w BIOS.

Jak nie ma bolca to laptop nie wykrywa typu zasilacza, stąd komunikat. A jeśli bateria jest uszkodzona to już inna historia... mogła paść bo po złamaniu bolca laptop przestał ją ładować.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    JaroFon napisał:
    Skoro już mowa o zasilaniu to z ciekawości sprawdziłem wtyk zasilacza i zauważyłem że we wtyku nie ma bolca który wydaje mi się że powinien być.

Powinien.
    Sprawdź na innym zasilaczu.
  • Poziom 23  
    Czyli jest szansa że ta bateria będzie jeszcze dobra? Tego laptopa mam od 2 dni i kupiłem go za 40 zł. Tylko teraz pytanie gdzie jest bolec, czy aby po ostatnim właścicielu nie został w gnieździe
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    JaroFon napisał:
    Czyli jest szansa że ta bateria będzie jeszcze dobra?

Jest.
    JaroFon napisał:
    Tylko teraz pytanie gdzie jest bolec, czy aby nie pop ostatnim właścicielu nie został w gnieździe

Zobacz.
  • Poziom 23  
    Sprawdziłem. Do otworu w gnieździe włożyłem cienki drut i nic tam nie ma, więc teraz tylko załatwić sprawny zasilacz i sprawdzić czy będzie ładował baterie :)

Dodano po 54 [minuty]:

A czy jak nie ma się tego bolca to można jakoś oszukać i jednak naładować baterię?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    JaroFon napisał:
    A czy jak nie ma się tego bolca to można jakoś oszukać i jednak naładować baterię?

Nie da rady. Najtańsza opcja to wymiana przewodu.
  • Spec od komputerów
    JaroFon napisał:

W Dellu nie.
  • Poziom 23  
    Żeby nie kupować nowej ładowarki może wystarczy wymienić sam kabel zasilający, tylko żeby kupić odpowiedni jeżeli ma to znaczenie, Skierujcie gdzie kupić odpowiedni kabel
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Na allegro na przykład. Pełno tam tego.
  • Poziom 23  
    Już zaglądałem, wiem jest pełno, ale pytam czy ma znaczenie że jeden będzie działał a drugi nie? Czy po prostu tu chodzi o ten bolc, żeby porostu był?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Wtyk ma być do dell'a, z bolcem i wyprowadzone 3 przewody do wlutowania w PCB zasilacza.
  • Poziom 23  
    Więc taki kupię. Mam nadzieje ze to zadziała :)

Dodano po 17 [godziny]:

No i sprawa opanowana :) Nieszczęsny komunikat już nie wyskakuje :) Kupiłem nowy zasilacz, ale zamiennik. Jenak jak kupowałem zasilacz miałem laptop przy sobie żeby zasilacz sprawdzić. Dział, bateria się ładuje a komunikat już nie wyskakuje. Teraz tylko zostanie sprawdzić czy i jak długo będzie trzymać bateria.

PS.
    Żeby nie otwierać nowego tematu to zadam jeszcze pytanie tu bo dotyczy tego laptopa. Nie znam się na laptopach i dlatego chyba go rozkręciłem, chociaż po rozkręceniu okazało się że był nieźle zanieczyszczony. Wyczyściłem go i wymieniłem pastę na CPU. Ale dlaczego go rozkręciłem- po kupnie tego laptopa i włączeniu go stwierdziłem że się nie kręci wentylator na chłodzeniu. No i długo się niezastanawiając rozkręciłem go żeby sprawdzić czy wentylator jest dobry, ewentualnie kupiłbym nowy i wymieniłbym. Jednak po rozkręceniu i sprawdzeniu wentylatorka na osobnym zasilaniu okazało się że wentylator działa. Poskręcałem laptopa i myślałem że może to jednak jakaś inna usterka. Ale dziś się dowiedziałem że w laptopach wentylator wcale nie musi cały czas się kręcić. Będzie się kręcił jak będzie taka potrzeba. I teraz moje pytanie: czy w moim laptopie Dell D620 wentylator ma się kręcić cały czas czy tylko jak się zbytnio podniesie temperatura CPU? I ewentualnie jak sprawdzić czy wentylator się włącza?
  • Spec od komputerów
    JaroFon napisał:
    czy w moim laptopie Dell D620 wentylator ma się kręcić cały czas czy tylko jak się zbytnio podniesie temperatura CPU?

Wentylator pracuje jak podniesie się temperatura podzespołów.
    JaroFon napisał:
    I ewentualnie jak sprawdzić czy wentylator się włącza?

Uruchom OCCT.
  • Poziom 23  
    No i wszystko jasne :) Hura, wentylator działa :) Akurat pod ręką miałem LinX Portable i jego uruchomiłem. Dzięki wielkie za pomoc :)