Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie czujnika GAZEX do S7-300

05 Lip 2017 11:28 1215 4
  • Poziom 4  
    Witam,
    Mam problem, ze znalezieniem odpowiedzi na problem, który mnie od dłuższego czasu zastanawia...
    Mianowicie chodzi o podłączenie czujnika stężenia gazu do modułu wejść analogowych SM331 S7-300 Siemens((6ES7 331-7NF00-0AB0)
    Mój problem jest następujący :
    Czujnik firmy gazex z ogranicznikiem mocy MDPL1 do podłączenia z dowolnym systemem pomiarowym ( http://www.gazex.com.pl/pdf/dtr_MDPL1.pdf )
    Do podłączenia od strony sterownika są następujące styki : V+ ; S ; 0V .
    Przykładowy sterownik, który podałem wyżej posiada 8 wejść analogowych.
    Według mnie podłączyć należało by to tak :
    V+ : 24VDC z zasilacza, z którego zasilany jest sterownik
    S i 0V : podłączenie na zaciski z module .
    Czy dobrze myślę ?
    Czy może należało by wykorzystać moduł SM 331; AI 8  12Bit
    (6ES7 331-7KB01-0AB0) , gdzie wyprowadzone jest 24VDC na listwę stykową ?

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Koledze potrzebny jest moduł prądowy a nie wejście analogowe z exgaz wyprowadzenia są 4-20mA 24VDC z tego co pamiętam moduł 6ES7 SM331 7N00 0ABO ma max na wyjściu chyba 5 i 10 VDC do czujnika, potrzebujesz 24V nie pamiętam tylko bo dawno się tym nie bawiłem czy jest opcja zworkowa do zmiany napięć. Dotąd robiłem to na fatekach są bardziej wytrzymalsze i mniej wybredne. Ale znalazłem u siebie jeszcze opisy poszczególnych modułów pewno się przydadzą.
    Naucz się i zapamiętaj:
    QI : prądowe wyjście analogowe
    QV : napięciowe wyjście analogowe
    S+ : przewód czujnika (dodatni)
    S– : przewód czujnika (ujemny)
    MANA: potencjał odniesienia obwodu analogowego
    RL : obciążenie/element wykonawczy
    L +: przyłącze zasilania napięciem DC 24 V
    M: przyłącze masy
    UISO: różnica potencjałów pomiędzy MANA i przyłączem M w CPU

to na końcu nie jest ważne
    Reasumując: L+ 24VDC jest w module
    M - masa (czyli 0V)
    czujnika nie wiem czy jest dodatni czy ujemny do S+ lub S-

Pozdrawiam
  • SterControlSterControl

• Specjalista Automatyk
    Piotr.Lakomy napisał:
    Według mnie podłączyć należało by to tak :
    V+ : 24VDC z zasilacza, z którego zasilany jest sterownik
    S i 0V : podłączenie na zaciski z module .

Możesz użyć każdego z modułów. Dla 7KB01 zwróć uwagę na ustawienie kostki, żeby jej nie uszkodzić.
    Najbezpieczniej użyć na nich ustawienia 4-wire.
    Do V+ i 0V podpinasz zasilanie zewnętrzne, nie ma wtedy problemu z wydajnością. S na wejście (+) modułu, a (-) modułu do zasilacza (mostek z 0V).
  • Poziom 21  
    Jak wyskalujesz moduł? na jaki gaz jest urządzenie pomiarowe i gdzie je zamontujesz? centralka md.xx jest tania, a z centralki masz twardodrutowo wysterowanie wentylatorów przewietrznych
    Ja nie bawię się w takie rzeczy zawsze korzystam z kompletu a info pobieram ze styków alarmowych.
    Zawsze podłączaj gazex po UPS abyś sobie nie narobił kłopotów jak padnie sterownik a ludzie wejdą do niebezpiecznej sterfu.
  • Poziom 4  
    Witam,
    Dziękuję za odpowiedzi, każda cenna.
    Jeżeli chodzi o moduł md.xx to owszem była taka propozycja, jednak właściciel obiektu chce mieć stały podgląd na to co dzieje się w pomieszczeniu...

Problem rozwiązałem z pomocą zaprzyjaźnionej firmy, i rzeczywiście da się zrobić to na tym module, o którym pisałem , trzeba jedynie wykonać mostki jak na załączonym pliku.

Pozdrawiam,
    Zamykam