Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dziwna usterka przystawki PT-010 firmy MESCOMP

31 Lip 2005 21:18 3447 7
 • Użytkownik usunął konto  
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 35  
  Przystawka jest wpięta "w przelot" od gniazdka do aparatu. Ma "w sobie" interfejs linii telefonicznej jak każdy aparat - mostek diodowy, zabezpieczenia przepięciowe lepsze albo gorsze oraz jak zwykle układzik na tranzystorach A92 i A42. Objaw jest klasyczny: zwarcie linii przez interfejs - brak rozłączenia. Powód - przepięcie w linii telefonicznej. A pojawić się tam może z tylu powodów.... - książkę można pisać.
  Naprawa? Można nie bawić się w pomiary tylko wymieniać wszystko co jest z opisem j.w. - tranzystory tanie jak barszcz i nie ma ich dużo. Jeżeli padają diody w mostku to z reguły na pozostałej częsci płytki jest sporo samych nóg po elementach:D:D:D:D
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  W miarę posiadanego czasu i możliwości postaram się pomóc.
  Niestety schematu do tego cuda nie posiadam, nie trafiła się też żadna do naprawy (pewnie ze względu na cenę). Z tą wymianą to zrobiłeś trochę nie tak, jak nie znam perfect sprzętu nie wylutowywuję (ach, co za słowo:D) więcej niż dwa naraz, zwłaszcza że były niezidentyfikowane. Zamienniki ogólnie OK, ale tylko ogólnie.
  - T6 to prawdopodobnie MPSA92 - jest on pnp i na dodatek na wyższe napięcie
  - zaś T4 wychodzi na to że MPSA42 - BC547 w jego miejsce pójdzie ale kiedyś go trafi.
  Pomiar tranzystorów po wylutowaniu o niczym nie świadczy - mierzalne zwarcia i upływności w A92 występują po porządnym "trzepnięciu" w linię telefoniczną. A42 uszkadzają się wielokrotnie rzadziej - jednak ze względu na zdanie powyżej wymienia się je razem.
  Zenerka za mostkiem na moje oko stanowi tylko zabezpieczenie przepięciowe i występuje zazwyczaj w wartościach 200-270V. Jeśli pada to robi zwarcie - i objawy są dokładnie jak opisałeś - po włączeniu do gniazdka można wybrać a nie można się rozłączyć. Te same objawy może dawać "rozjechany" A92. Posłuż się schematem prostego aparatu. Na wejściu za mostkiem równolegle w linii na pewno jest układzik na jednym tranzystorze, który wykrywa zajęcie linii (w aparacie to się nazywa ON-HOOK) - rzadko - ale też czasem pada.
  Jeśli chodzi o "głupoty" na wyświetlaczu - to urządzenie wrażliwe jest na stan baterii. Wprawdzie "zdrowiej" jest zasilać z baterii niż z zasilacza ale trzeba dbać o jej stan.
 • Użytkownik usunął konto