Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czego to Chińczyk nie wymyśli... - Radia

gzyby 06 Lip 2017 03:07 489 1
  • #1 06 Lip 2017 03:07
    gzyby
    Poziom 1  

Na początku chciałbym przywitać się z wszystkimi użytkownikami. Od zawsze interesowałem się techniką, w tym elektroniką, choć nie poszedłem zawodowo w tym kierunku, a np. technika cyfrowa mnie przerasta. Opiszę zakupową wpadkę, która ma jednak swój walor poznawczy.

Lubię słuchać radia w różnych miejscach, stąd radio przenośne było zawsze ważnym sprzętem u mnie. Przez lata używałem różnych odbiorników, od socjalistycznych do bazarowych "FM AUTO SCAN", część hobbystycznie, a część użytkowo. Odbiornikiem użytkowym był i w sumie wciąż jest Grundig City Boy 31. Typowe tanie radyjko UKF/ŚR, na jednym scalaku, produkcji chińskiej , ale jeszcze pod nadzorem Niemca. Pomimo niskiej ceny jest selektywne, czułe, a głośnik daje miły dźwięk, oczywiście jak na jego wielkość i klasę radia. W ciągu eksploatacji potencjometr siły głosu i agregat strojenia wyrobiły się i charczą, pojawiła się też, może wskutek starzenia elementów, usterka polegająca na lekkim odstrajaniu FM, przy muzyce da się zauważyć lekkie zniekształcenia. Nie umiem tego naprawić i mniejsza z tym.

Będąc w markecie RTV i oglądając inne sprzęty zauważyłem, że radio wciąż jest w sprzedaży. Niewiele myśląc kupiłem je, pieniądz żaden, a do wprowadzenia DAB posłuży. Był to egzemplarz z ekspozycji. Popełniłem błąd nie oglądając go dobrze, i w domu okazało się, że był otwierany (porysowane śrubki i ich okolice). Nie robiłem afery, zresztą dowód zakupu podarłem - nie opisuję tego by żalić się na sklep itp. - dalsze wydarzenia wynagrodziły wszystko.

W ogóle widać było obniżoną jakość obudowy - Grundig po przejęciu przez Beko odwala po prostu manianę. Po włączeniu dał się słyszeć pisk i przydźwięk, taki jakby cyfrowy. Niemniej radio działało poniekąd poprawnie, selektywnie, tylko pisk irytował, pisk upodabniający radio do tych radyjek "AUTO SCAN" za 5 zł. Był zarówno na AM jak i FM. Dźwięk FM, choć bez zniekształceń jako takich był jakiś płaski, trochę jak w radyjkach z bazaru - ale moje radio miało normalny głośnik, a nie taki z foliową membranką ;) Piszczenie słabło przy zwiniętej antenie a rosło przy wysuniętej... Przy zmianie zakresów zauważyłem dziwne zjawisko, polegające na odczekiwaniu przez radio około sekundy po zmianie zakresu, i to zarówno z FM na AM jak i na odwrót. Kondensator zmienny obracał się dziwnie lekko, charczał, myślałem, że przez perypetie, jakie to radio zapewne przeszło zanim do mnie trafiło.

Jako że radio było nieużywalne - przy długości anteny odpowiedniej do odbioru pisk był już irytujący (a przecież nie słuchałem Arabów na krótkich, tylko Polaków na FM) - postanowiłem spisać je na straty i rozkręcić. Ujrzałem... Całkowicie inny wyrób niż ten z początków produkcji. Płytka była praktycznie goła, ilość elementów biernych minimalna. Najbardziej kuriozalne były 2 rzeczy: kwarc jak w kwarcowym budziku, i - w miejscu agregatu strojenia - tandetny potencjometr. Co oni tam zrobili? Podejrzewam, że jakiś azjatycki inżynier dostał premię za taką "innowację". Nie zmieniając wyglądu zewnętrznego potanili produkcję stosując układ podobny zapewne do układów radyjek po 5 zł, tylko zamiast "auto scan" diodę pojemnościową przestraja potencjometr podając żądane napięcie, stąd też piski i lichy dźwięk... Tak się uśmiałem, że nawet nie byłem zły, że dałem się naciąć. Niemniej przestrzegam przed tym prpduktem i firmą, bo podejrzewam, że nawet nieuszkodzony egzemplarz nie zagra dobrze na tym kosmicznym układzie...

PS. Ktoś wie, po co tam ten kwarc? W radyjkach "auto scan" go nie było nigdy chyba. Podtrzymuje częstotliwość heterodyny?

0 1
  • #2 06 Lip 2017 03:52
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Może być to zrobione na module na TEA5767, wtedy jest tam kwarc; sterowanie wtedy drugim układem, wystarczy 8_mio-nóżkowym, potencjometr jest wtedy regulatorem częstotliwości.

Pokaż zdjęcie tego.

Stary City Boy 31, był na CXA1619 Sony

0